1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Tiit Trofimov: #2 AGA MIKS inimene kaotab eesmärgid ja KUIDAS need taas leida?
VIDEO I Tiit Trofimov: #2 AGA MIKS inimene kaotab eesmärgid ja KUIDAS need taas leida?

VIDEO I Tiit Trofimov: #2 AGA MIKS inimene kaotab eesmärgid ja KUIDAS need taas leida?

Enesearengu teejuht Tiit Trofimov räägib uues videosarjas „Aga miks ja kuidas?“, miks inimene kaotab oma eesmärgid ja kuidas need taas üles leida.

Miks inimene kaotab eesmärgid?

Tiidu kogemuse põhjal kaotavad inimesed oma eesmärgid, kui taipavad, et see, mida nad teevad, pole üldse see, mida nad tegelikult teha tahaks. Siis tekib mõneks ajaks motivatsioonipuudus või näed, et vastus on sinu sees olemas. „Isegi kui sa jõuad eesmärgini, siis tead ise ka, et see ei tunne sisemist rahu või arusaama, miks sa seda üldse teed,“ märgib ta.

Inimesed kaotavad oma eesmärgid, kui taipavad, et see, mida nad teevad, pole üldse see, mida nad tegelikult teha tahaks.

Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Tiit ütleb, et tihti ei oska inimesed enda sees vastust näha. Aga ta rahustab, et see tekib mingil etapil, kui inimesed saavad vanemaks. Siis nad hakkavad rohkem mõtestama elu olemust, sest noorena on fookus väga palju väljapoole.
Ta lisab, et noored üritavad tihti järgida programmi, mida meie esivanemad ja vanemad on meisse programmeerinud – ruttu edukaks saada, ehitada üles tagala ja alles siis tervisega tegeleda. Paratamatult jõuavad nii inimesed kiiresti krahhi.
Noored alustavad karjääri väga varakult – 18-aastaselt või isegi varem. Tegeletakse äridega, internetimaailm on põhiline raha teenimise koht – tahetakse kiiresti teha äpid ja üles ehitada ükssarvikud. Paljudel see õnnestub, aga suuremal osal mitte. Samas on see ka hea, sest noored lähevad asju tegema hirmuvabalt. Vanemana on su elus juba toimunud ebaõnnestumisi ja hakkad kahtlema, kas ja mida teha tasub.

Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Eesmärkide kaotus toimub Tiidu sõnul tihti siis, kui ebaõnnestumise tagajärjel saad aru, et enam ei jaksa, põletad ennast läbi ja tekib jõuetuse tunne.

Tunnusta ennast ise!

Eesmärgid on tihti egopõhised ja sooviga saada tunnustust. Tiit toob välja, et kui hakkad enda sisemaailmaga tegelema, saavutad rahu ja tasakaalu enda sees ega pea otsima kogu aeg kellegi heakskiitu, et ennast väärtuslikuna tunda.

Kui hakkad enda sisemaailmaga tegelema, saavutad rahu ja tasakaalu enda sees ega pea otsima kogu aeg kellegi heakskiitu, et ennast väärtuslikuna tunda.

Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Eesmärkide täitmise taustal soovime me tihti saada tunnustust. Tiit ütleb, et kui sa hakkad ennast iga päev tunnustama, hakkavad lõpuks juhtuma imed. Inimesed hakkavad ka sind märkama ja tunnustama. „Sa ei vaja selleks nii pikka teekonda, et tunnustuseni jõuda. Tunnusta end ise iga päev sõnadega: ma olen täna parim versioon iseendast, täna mul kõik õnnestub, täna olen rõõmus ja õnnelik, loon maailma väärtust,“ soovitab ta.

Tiit usub, et igas valdkonnas saab luua väärtust – oled sa piimatootja, automüüja või tegutsed hoopis kinnisvaras. Kui sa paned eesmärgiks, et pead ruttu rikkaks saama, oled selles kinni ja unustad praeguse hetke. Aga praegune hetk on kõige olulisem.

Näiteks kui tegutsed kinnisvara valdkonnas, ära mõtle kiirelt müümisele, vaid mõtle praegusele hetkele, näiteks et leidsid inimesele kodu ja oled tema rõõmus osaline.

Naudi teekonda

Tiit soovitab tegeleda enesearenguga ja lahendada enda sees raskeid tundeid, mis panevad otsima ainult väliseid väärtusi. Ka eesmärk on väline väärtus. Ta soovitab mõelda – kas sa naudid teekonda või lõppu? „Arvan, et igaüks on nõus, et reisi ägedaim osa on reisil olemine, mitte reisi lõpp ja tagasi jõudmine,“ toob ta võrdluse.

Arvan, et igaüks on nõus, et reisi ägedaim osa on reisil olemine, mitte reisi lõpp ja tagasi jõudmine.

Tiit naudib iga hetke iga päev. Ta ei pane endale suuri eesmärke, vaid loob tunnet. Ta õpetab ka koosviibimistel ja väereisidel tunnet hoidma ja endas looma. „Loo tunne. Ära keskendu välistele asjadele. Keskendu tundele. Mis tunnet sa tahad tunda, kui mingit asja teed? Mis tunnet sa tahad tunda, kui inimesed su käest teenust tellivad? Mis tunnet sa tahad tunda, kui sulle tagasisidet antakse. See on asja võti!“ räägib ta.

Tiit Trofimov. Foto: GoodNews, Jane Vogt

Meie üks suurimaid eesmärke on olla parim versioon iseendast

Tiit ütleb, et meie kõigi elu üks suuremaid eesmärke on olla parim versioon iseendast. Kuidas saada parimaks versiooniks iseendas, selliseks versiooniks, keda tõesti ise ka naudid ja imetled ja saad peeglisse vaadates öelda: „Vau, ma tõesti olen parim versioon iseendast!“

Meie kõigi elu üks suuremaid eesmärke on olla parim versioon iseendast.

Sealtkaudu tuleb ka teiste tagasiside, sest nemad näevad sinu versiooni läbi. Tuleb mõelda, kas sa päriselt ka tunned seda või on see sul ainult mõistuses sinu enda parim versioon. Oluline on tuua sinna ka tunne taha, et ma päriselt tunnengi nii, et ma olengi parim versioon iseendast.

3 nõuannet neile, kes tahavad oma elus eesmärgid siiski üles leida:

  • Kõigepealt võta iseennast vastu, mis iganes kohas sa praegu oled – oled sa paks, peenike, rikas, vaene, lastega, lasteta. Võta see vastu ja ütle, et see on hetkel sinu parim versioon. See saab muutuda, sest elus ongi kõik muutumises.
  • Ära valeta kunagi iseendale. Muidu valetad ka teistele.
  • Käitu alati nii, nagu sa sooviksid, et sinuga käitutaks.
Head Uudised GoodNews