Avaleht Lugemist VIDEO I Maria Baydar: kuidas tervendada suhteid?
VIDEO I Maria Baydar: kuidas tervendada suhteid?

VIDEO I Maria Baydar: kuidas tervendada suhteid?

Maria Baydar kirjutab oma JES kirjastusega välja antud raamatus “Enesekasutusjuhend”, et igasugused suhted, romantilised, perekondlikud, tööalased ja sõprussuhtes peegeldavad alati seda, kuidas sa kohtled iseennast – mitte teisi, vaid just iseennast.

Maria Baydar. Foto: Karen Härms

Suhted on inimese parimad kuid ka rangemad õpetajad. Suhted on imeline võimalus õppida iseenda kohta ning päriselt sügavad hingehaavad tervendada.

Suhted on inimese parimad kuid ka rangemad õpetajad.

Suhted on peeglid

Kuidas peegeldus toimub? Näiteks kui su partner ignoreerib sind või ei pea tähtsaks sinu vajadusi, siis mingis osas oma sisemaailmas sa ignoreerid oma vajadust ja reedad iseennast. Näiteks sa ei saa tunnustust väljastpoolt, näiteks tööl võetakse sind iseenesestmõistetavalt. Siis just seda teed sa iseendaga.

Foto: Karen Härms

Väga tähtis on teadvustada, mis sinu suhetes toimub, mis inimesed su elus on, miks sa neid oma elus hoiad, millist väärtust sa neile lood ja millist väärtust nemad sulle loovad. Kuna suhted on peeglid, siis läbi peeglite saab tervendada suurt osa iseendast. Suhted määravad ka meie elukvaliteedi – kui elus on õnnelikuud suhted, oled õnnelik.

Väga tähtis on teadvustada, mis sinu suhetes toimub, mis inimesed su elus on, miks sa neid oma elus hoiad, millist väärtust sa neile lood ja millist väärtust nemad sulle loovad.

Kuidas suhteid tervendada?

Raamatus „Enesekasutusjuhend“ õpib läbi praktiliste küsimuste, kuidas suhteid tervendada. Näiteks on ehk elus kolleeg, kes ärritab sind, kuna hilineb igale poole. Ei võta vastutust tegemiste eest ja ületab kõik tähtajad.

  • Kõigepealt uuri, kuidas tema sind selle käitumisega tundma paneb. Ehk tunned, et sa pole tähtis, sinuga ei arvestata. Ehk tunned, et su piire on ületatud.
  • Nüüd vaata, mida sul on õppida. Ehk õpid paremini piire väljendama, tema keeles kommunikeerima, ehk peaksid arendama teist oskust, et terveneda suhtlusel.
  • Jälgi, kas su elus on veel olukordi, mis panevad sind end nii tundma ja leiad vastuse.