1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VAADE TAGASI I Festivali Ühenduses esinejad: vajame rahu ja rõõmu
VAADE TAGASI I Festivali Ühenduses esinejad: vajame rahu ja rõõmu

VAADE TAGASI I Festivali Ühenduses esinejad: vajame rahu ja rõõmu

13.-16. juulil 2023 toimus Adila puhkekeskuses, uue nimega Pühali Hea Elu keskus, Ühenduses High on Life Festival, mis meelitas kohale rohkelt rahvast. Kohal oli 45 esinejat, kellest 9 oli tulnud kohale maailma erinevatest paikadest. Esinejad jagasid enda kogemusi, praktikaid ning kogemusi. Nelja päeva jooksul võttis festivalist osa üle 300 osaleja. Sellel aastal toimub Ühenduses High on Life Festival 11.-14. juulil.

GoodNews toimetus valis välja kõlama jäänud mõtted esinejatelt ja külalistelt Ühenduses High on Life festivalilt.

Rahu loob harmooniat, siis tulevad ka toetused ja võimalused

Gerly Sepp oli festivalil Ühenduses High on Life kui hingehoidja – ta käis ringi, rääkis inimestega, oli nende jaoks olemas. Tema missioon on inimesti suunata teadmise juurde, et kõik vastused on meie enda sees olemas.

Monika Kuzmina ja Gerly Sepp. Foto: Virko Veskoja

Ta selgitas, et talle on ülioluline, et tal on ruumi ja aega iseenda jaoks, ta ei saa olla kogu aeg toimetamises. Kui enamus inimesi tahab tegutseda, kui neil on ebamugav, siis Gerly jaoks see ei ole see võimalik – ta peab maha istuma ja tunde vastu võtma. Kui oled kohal ja võtad tunde vastu, hakkavad enda energiad korrastuma ja tulevad kiiresti ka lahendused.

Kui oled kohal ja võtad tunde vastu, hakkavad enda energiad korrastuma ja tulevad kiiresti ka lahendused.

„Mul on elus olnud suuri väljakutseid ja kõige raskemates hetkedes olen lihtsalt olnud kohal ja loonud usaldust. Ükskõik, mis mu elus toimub, olen oma südame järgi teed käinud, järelikult olen õiges kohas ja pean seda kogema. Kui olen kohal ja lõdvestun, leian enda sees rahu,“ ütles ta.

Gerly leiab, et rahu loob harmooniat, siis tulevad ka toetused ja võimalused.

Meil kõigil on võimekus ja võimalus ennast läbi hääle väljendada

Keily Kaikkonen viib läbi hääletubasid ja lauluringe. Ühenduses High on Life festivalil rääkis ta, et meil kõigil on võimekus ja võimalus ennast läbi hääle väljendada. „See ei ole eriliste ja väljavalitute oskus ega anne, vaid see on miski mida me saame endas arendada. Selleks on vajalik tunne, et me soovime ennast väljendada.“

Monika Kuzmina ja Kelly Kaikonen. Foto: Virko Veskoja

Tema hääletuppa jõuavad pigem inimesed, kes tahavad enda hirme ületada. Ta soovib just sellele sihtgrupile jagada enda kogemusi, kuna nendele inimestele on antud kogemused kõige võimsamad. „Lõpuringis ütlevad paljud osalejad, et nad said esmakordselt tunda, kust nende hääl üldse välja tuli. Nad leiavad selle koha enda keha sees,“ selgitas Keily.

Ta peab oluliseks seda, et me laseme enda hääle välja. „Kui me paneme hääle ühte ruumi, siis ta on justkui antenn või sild. Nagu ühenduslüli, mille kaudu me ühildume suurema tundega ja saame sellest osa,“ lisas naine.

Keily ütles, et oluline on tuua tähelepanu enda kehas õigesse kohta, et avada oma hääl. Siis me oleme kohal kogu enda kehas!

Aeg on ressurss, mida ei ole võimalik juurde osta

Vaimse coach’i ja püramiidhingamise õpetaja Johann Urbi missiooni üheks osaks on propageerida teadliku eluviisi, mis tuleb armastustest. Ta rääkis Ühenduses High on Life festivalil, miks on teadliku suhtlemise juures kommunikatsioon väga oluline.

Monika Kuzmina ja Johann Urb. Foto: Virko Veskoja

Johann soovitab panustada sellele, mis on meile endale kõige tähtsam. Ta rõhutab, et elu möödub väga kiirelt ja aeg on ressurss, mida ei ole võimalik juurde toota. Me võime olla miljardärid, kuid aega ei saa juurde osta.

Elu möödub väga kiirelt ja aeg on ressurss, mida ei ole võimalik juurde toota. Me võime olla miljardärid, kuid aega ei saa juurde osta.

Ta soovitab endalt küsida, et kellega me soovime enda elu veeta? Mida tehes? Mis on meie tegevuse tulemus? Kas see tekitab maailmas rohkem armastust. Kas see toodab rohkem positiivsust või negatiivsust? Kas see tekitab inimestes rohkem head tunnet või halba tunnet? „Igal asjal on juures oma suurem või väiksem energia. Kui me oleme otsustanud, et kuidas me soovime oma elu elada ja suhelda ja sellest võidavad meie lähedased ja teised inimesed, siis elu on ju tegelikult nii äge,“ ütles Johann.

Johann rõhutab, et kommunikatsioon loob sügava rahu, kui see on läbi tehtud. Alguses, kui me läheneme asjadele, mis on rasked, siis pole rahu. Me räägime asjadest, mis on meile valusad ja rasked. Kui me julgeme nendele õigesti läheneda ja me julgeme teiste inimestega rääkida nii, et me toome nad endale lähemale, siis me jõuame rahuni välja. Kui me tahame leida rahu, siis me ei saa põgeneda. Tuleks jääda südames kohale.

Kui me tahame leida rahu, siis me ei saa põgeneda. Tuleks jääda südames kohale.

„Ole tänulik selle eest! See on ainuke viis, kuidas jõuda teisele poole. Kui me ei võta vastustust, siis mitte midagi ei muutu. Kahjuks on väga paljud inimesed otsustanud, et nad ei räägi nendest asjadest ja mitte miski ei muutu,“ ütles mees.

Leia endas üles oskus teha mitte midagi

Ühenduses High on Life festivalil osalenud jutuvestjal ja koolitajal Erki Kaikkonenil on huvitav missioon – see on seotud kuulamisega, mis on üks väga oluline osa meie elust. Taanlased on uurinud, et koostöö esimene osa on kuulamisoskus. Erki täpsustab, et Taani Kuningliku Mereväe allohvitseride koolis õpetati kuu aega kuulamist. „Nad ütlesid, et koostöö esmaseks eelduseks on kuulamise oskus. Kuulmisvõime on meil kõigil olemas, kuid selleks, et meil oleks koos meeldiv olla, on vaja siiski enamat,“ selgitas ta.

Monika Kuzmina ja Erki Kaikkonen

Erki töötab igapäevaselt ka jutuvestjana. Läbi jutukeste ja muinasjuttude räägib ta elu olulistest, filosoofilistest, praktilistest ja tajumise maailma mõttes sügavatest asjadest. Lisaks kuulamisele on siin väga oluline roll ka jutuvestmisel.

„Üks Inglise armastatud jutuvestja ütles, et tema kaotas end ära keerulisel perioodil enda elus, kus toimus lahkuminek. See oli ajal, mil polnud veel mobiiltelefone. Ta läks enda leidmiseks metsa, kus veetis aega kahe vanema mehega. Aastake metsas elades ning vanameestega vesteldes avastas ta müüdid ja lood,“ lausus Erki.

Ta lisas, et jutuvestja sõnumiks oli see, et kui me kaotame ära iseennast ning ei saa enam aru mille järgi siin maailmas enam orienteeruda, siis otsige ülesse need vanad lood ja müüdid. Nii leiate ülesse taas enda tasakaalu siin elu ja selle, mis on päriselt väärtuslik ja mille järgi joonduda.

Erki soovitab tänapäeva ühiskonnas, kus domineerivad nutiseadmed, leida endas ülesse oskus mitte midagi teha. Me oskaks võtta hetke, kus me ei planeeri mitte midagi ning kus me ei tee mitte midagi. Veel parem oleks see mehe sõnul siis, kui see toimuks väljaspool kodust keskkonda.

Erki soovitab tänapäeva ühiskonnas, kus domineerivad nutiseadmed, leida endas ülesse oskus mitte midagi teha.

„Me oleme koguaeg millestki nii täidetud. Me haarame nii kergesti telefoni järele. See on pigem enda sisemise tasakaaluga seotud. See oskus mõjutab inimsuhteid – kui ärevad, kui kohal me oleme,“ sõnas mees.

Kui me ei luba endal olla õnnetud, muutub õnnelikkus kiiresti toksiliseks

Õnne-, mõtteviisi- ja motivatsioonikoolitaja Dalí Karat tuli Ühenduses High on Life festivalile, et rääkida, kuidas päriselt õnnelik olla. Ta ütles, et saame olla õnnelik ka nii, et ostame ilusaid asju, head jooki ja sööki, aga see õnnehetk on hetkeline, aga pärast seda võib tunda õnnetusetunnet. Dalí leidis, et saab treenida oma mõtteviisi – kuidas ma näen maailma, kes vastutab ja kus õnn asub. Samas ka tegevuslikud asjad, mida sa teed, et õnnetunnet tunda.

Monika Kuzmina ja Dalí Karat

Dalíl on jaganud ka oma õnnetusehetki ja tal on imeline iseloomuomadus ka õnnetusehetkedest minna läbi, võttes seda kogemusena ja sellest luua midagi ilusat.

„Kui me ei luba endal olla õnnetud, muutub õnnelikkus kiiresti toksiliseks,“ ütles Dalí.

Kui me ei luba endal olla õnnetud, muutub õnnelikkus kiiresti toksiliseks,

Ta ei õpeta inimestele, kuidas olla heas tujus ja ei taha kindlasti õpetada toksilist positiivsust. Dali selgitas, et toksiline positiivsus on see, kus ei lubata endale negatiivseid tundeid ja keskendutakse ainult heale. Hea toimib ja töötab, aga toimib vaid seni, kuni ei kasuta praktikaid negatiivsuse vältimiseks.

Ta kirjeldas, et need on inimesed, kes räägivad, et kõik on nii tore, aga midagi nagu ei klapiks – sõnad kõlavad õigesti, aga tunne ei ole õige.

Dalíd ennast on palju aidanud tänulikkus. Anthony Robbins on öelnud, et kes ei oska olla tänulik väikeste asjade eest, ei oska olla tänulik ka suurte asjade eest.

Tee ära, mida soovid!

Enesearengu teejuht Tiit Trofimovil on missioon äratada inimesi elule. Ta selgitas Ühenduses High on Life festivalil, et ka tema ise on olnud pikalt unes ja teda on võimsalt elus programmeeritud, kuidas peab elama, kuidas on õige, ühel hetkel ta ärkas ja hakkas aru saama, mida tema ise päriselt tahab ja kes ta ise on. Ta näeb igapäevatöös palju, et inimesed elavad teiste elusid ja teevad hoopis muud, kui nad ise tahaksid teha. „Kõige kurvem, et neile on pandud uskumus, et teistmoodi ei saagi,“ nentis ta.

Monika Kuzmina ja Tiit Trofimov

Kuna Tiit on ise olnud sellises olukorras ja ärganud, kinnitas ta, kui äge ja vabastav tunne see on. Seda teades ei saa seda endale jätta ja tahaks jagada! Ärkamine ei puuduta tema sõnul ainult vaimsust, vaid julgust, inspiratsiooni, iseendasse uskumist. Ta innustab inimesi tihti, et tee ära, mida sa soovid!

„Kui sa võtad kellelgi käest ja näitad talle, mis maailmas toimub, jagad rõõmu ja vabaduse tunnet, siis näed, mis selle inimesega toimub. Aasta hiljem ta hüppab ja keksib – laps on ellu ärganud, mis inimeses tegelikult kunagi ei kao. Me oma uskumustega ja programmidega surume selle väikse lapse enda sees nii alla,“ tõdes ta.

Kui oled leidnud oma südamekire, ei saa enam tagasi pöörduda

Holistiline terapeut ja naiselikkuse treener Merliis Sulg on võtnud enda missiooniks aidata inimestel iseendaga paremaks sõbraks. Ühenduses High on Life festivalil, mille üheks korraldajaks ta on, tõdes ta, et temagi teekond iseendaga sõbraks sai alguse sellest, et ta polnud endaga nii hea sõber kui olla tahaks. Et sees käis mingi võitlus iseendaga, kus ta võitles kohtadega, mis talle ei meeldi ja oli enda vastu kriitiline. „Otsustasin seda muuta,“ ütleb ta.

Monika Kuzmina ja Merliis Sulg

Merliis toetab naisi erinevate naiselikkuse kursustega. Ühenduses festival on tema südameprojekt. Sajad inimesed tulevad festivalile kokku, et leida ühendust iseenda ja teistega.

Ehkki festivali korraldamine ei ole lihtsate killast, ütles Merliis, et tema jaoks see raske ei ole. See on tema kirg. „Kui oled leidnud südamekire, ei saa enam tagasi pöörduda ja ennast kinni panna. Sa ei mõtle, kas on kerge või raske. Siin on nii palju toredaid inimesi, kellega muuta maailma paremaks, koos kasvada ja olla ühisel teel. See on kogukond ja just see muudab selle väga lihtsaks,“ rääkis ta.

Kui oled leidnud südamekire, ei saa enam tagasi pöörduda ja ennast kinni panna. Sa ei mõtle, kas on kerge või raske.

Merliis lisab, et kire leidmine annab ka väga palju tagasi. „Ma olen iseendaga nii hea sõber, et tean, kus on mu piirid. Ma ei sunni ennast millekski ja teen kõike südamest,“ sõnab ta.

Merliis Sule rahu- ja õnnevalem on nautida iseennast igas hetkes. Nautida iseendas olemist ja praegust hetke. Olla iseenda number 1 – siis saab ka armastust jagada!

Massaaž kui investeering iseendasse

Massöör Marta Kislov jagas Ühenduses High on Life festivalil enda missiooni, milleks on inimeste keha ja tervise eest hoolitsemine.

Enamikele inimestele on massaaž mugavusteenus, mida kingitakse kas teistele või endale. See on ka üks põhjus, miks eestlased seda teenust ei tarbi regulaarselt.

Monika Kuzmina ja Marta Kislov. Foto: Virko Veskoja

„Lihtne põhjus on raha! Kui kingitakse massaaži, siis ta on kallis, kuid kui oled haige ja vajad seda teenust, siis leitakse see raha. Küll aga ei ole paljudele inimestele probleem lüüa palju suuremaid summasid laiaks lihtsalt väljas pidutsedes,“ nentis massöör.

Ta soovitab inimestel mõelda, et kui palju oleks sellise summa eest võinud end hoopis hoida ja tervist kosutada. „Kahjuks tundub paljudele see väljaminek süstemaatiline ja otsitakse väga odavaid massaaži seansse. Siiski ma tunnen, et selle väärtus inimeste seas on hakanud kasvama ning paljud juba otsivad endale isiklikku massööri,“ rääkis naine.

Teise põhjusena tõi massöör välja juba vanadest aegadest eestlaste uskumuse, et me saame hakkama ja kannatame ära! „Idamaades on massaaž osa elust, mida tehakse igapäevaselt. Seal ongi inimesed nii terved, kuna nad saavad regulaarset massaaži,“ selgitas Marta, et kui me hakkame vaatama massaaži teise pilguga, siis hakkame aru saama, et kasvõi üks kord kuus massaaži millegi muu, tervistkahjustava arvelt on investeering endasse.

Oma teel peab püsima ja oma elu loomisega tegelema iga päev

Kristiina Raie rääkis Ühenduses High on Life festivalil rahust ja rõõmust, oma elu loomisest ja potentsiaali leidmisest. Kristiina ütles, et praegu on just see aeg, kus peaks meie ühiskonda tooma rohkem puhast õnnetunnet. Ta usub, et rahu saab kogu aeg kogeda, sõltumata aegadest. Kristiina õpetab ka loengutes, et igapäevaselt oleks vaja tunda tänutunnet selle eest, mis meil on. „Rõõm on minu jaoks seotud tänulikkusega, et tunnen rõõmu millestki,“ märkis ta.

Monika Kuzmina ja Kristiina Raie. Foto: Virko Veskoja

Paljud inimesed otsivad oma eluteed. Kristiina ütleb, et oma teel peab püsima ja oma elu loomisega peab tegelema iga päev. Paljud inimesed aga ei tea, mis nende elutee on. Aga kui saavad juba idee, et peaksid oma elu loomisega tegelema, hakkab tekkima sisse õige ja vale tunne.

Oma teel peab püsima ja oma elu loomisega tegelema iga päev.

Eriti lapsena luuakse kogemusi, kus laps peab elama teistele, kuuletuma ja alluma, aga ei kuula iseenda tunnet. „Igal momendil pole võimalik oma tundele järgneda, aga suuremas osas on see võimalik,“ usub Kristiina.

Ta soovitab muutuda neutraalseks võõra müra suhtes. Kõik algab tema sõnul sisemisest tahtest – ma tahan oma elu elada, ma tahan oma elu loomisega tegeleda ja selle teel püsida.

„Kui tunned, et mõne inimese energiat on su elus liiga palju ja ta tuleb liiga palju oma tunnetega sisse, sea piirid ja leia lahendused, kuidas sellest välja tulla. Kui tegu on perekonnas lähedase inimesega, võib see olla keerulisem, aga selliseid valikuid tehes muutub elu,“ ütles ta.

Head Uudised GoodNews