1. Avaleht
 2. GoodNews TV
 3. VIDEOD! INSPIREERIVAD INIMESED INSPIREERIVAD I Mats Soomre: ärge unustage oskust kuulata
VIDEOD! INSPIREERIVAD INIMESED INSPIREERIVAD I Mats Soomre: ärge unustage oskust kuulata

VIDEOD! INSPIREERIVAD INIMESED INSPIREERIVAD I Mats Soomre: ärge unustage oskust kuulata

KoostööKunstiKool Belbin Eesti juht ning juhtimis- ja meeskonnatreener Mats Soomre tõdeb, et heas meeskonnas kuulatakse teineteist ära ning arutatakse koos, kuidas olukorda saaks lahendada ning mis võimalused on koos edasi minekuks. Ta soovitab kõigil inimestel, eriti aga tugevatel ja ratsionaalsetel inimestel, mitte ära unustada oskust teist inimest kuulata. Kuulata selleks, et teda mõista, mitte selleks, et reageerida oma seisukoha pealesurumisega.

Heas meeskonnas kuulatakse teineteist ära ning arutatakse koos, kuidas olukorda saaks lahendada ning mis võimalused on koos edasi minekuks.

Me kõik teeme vigu

„Kui keegi ütleb teile, et märkas midagi, mis on viltu, siis kuula ta ära. Minge koos ja vaadake, arutage. Näidake, et olete huvitatud ka sellistest keerukamatest teemadest ja väikesest kriitikast,“ selgitab ta ja lisab, et isegi kui märkamine läks viltu, siis me kõik teeme vigu. Kui meeskonnas on olemas julgus tulla ja juhtida tähelepanu ning meid selle eest maha ei tehta, siis hakkavad Soomre sõnul tulema ka lahendused ning ideed.

Usaldus kiirendab edasi liikumist

Soomre leiab, et eduka ja tulemusliku meeskonna omaduseks on võime ka üksteist usaldada. Usaldus ei soodusta ainult riskivõtmist, vaid kiirendab ka edasi liikumist.

Ta soovitab mõelda oma meeskonnas olevatele kõige olulisematele inimestele ning küsida endalt, kas suudaksid lubada, et teed täpselt nii nagu nad sulle ütlevad, ilma et teaksid, mida tegema pead. Kuigi see võib tunduda äärmusliku lähenemisena, on see Soomre sõnul hea näide selle kohta, kui palju kedagi usaldame.

“Just siin hakkabki meeskonnas mängima suhete pool – usaldus, avatus, otsekohesus. See, kas saame omavahel rääkida nii, nagu asjad päriselt on. Täpselt samamoodi, nagu küsisid inimeste kohta, peaks küsima oma meeskonna kohta ka tervikuna. Küsima endalt, kas ma saan tiimis rääkida nendel teemadel, mis on minu ja kogu meeskonna jaoks olulised ja nii, nagu ma päriselt mõtlen,” lausub ta ja lisab, et kui võtta ette keerulised teemad, kus on palju erinevaid ja tugevaid seisukohti, kas avatus ja usaldus säilivad? Kas suudame jätkuvalt olla otsekohesed ning rääkida asjadest ausalt ka ebamugavas olukorras, kartmata, et sellele järgnevad otsesed või kaudsed karistused? „Nii imelik kui see ka ei tundu, just selle ebamugavustsooni läbimisest saabki alguse meeskonna jõudmine järgmisele tasemele.“

Kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi

Soomre toob kokkuvõtteks välja, et kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi. Kui mõelda aga teiste peale, siis hakkab toimima. „Siiski ei tohiks ka ennast ära unustada,“ leiab ta.

Häid mõtteid Mats Soomrelt:

 • Küsi endalt, kas mina saan oma meeskonnas rääkida nendel teemadel, mis on minu jaoks olulised, nii nagu ma päriselt mõtlen.
 • Tehke teistele seda, mida nemad tahavad, et sa neile teeksid.
 • Kui meeskonnas inimesed mõtlevad ainult enda peale, siis see ei toimi.
 • Inimeste pühendumus on üks olulisemaid faktoreid, et meeskond oleks edukas.
 • Selleks, et inimene saaks olla kõrgelt pühendunud, on oluline, et ta saaks teadlikult kasutada oma tugevusi oma igapäevases töös.
 • Andke töötajale seda tüüpi töö, mis neile kõige paremini sobib ja juhtimine läheb lihtsamaks.
 • Psühholoogiline turvalisus tähendab seda, et loome sellise keskkonna, kus me saame rääkida asjadest ka siis kui need on ebamugavad ilma igasuguse kartuseta.
 • Andke võimalus eksida, aga eksida niimoodi, et saaksime selle koos korda teha, me õpime, sest vastutustunne kaasneb igal juhul.
 • Kui eeldused on loodud, siis see ebamugavushetk muutub hiljem võidurõõmuks.
 • Kui küsitakse, et kuidas toime tulla raskete inimestega, siis jõuame sinna, et kuidas iseendaga toime tulla.
 • Ei ole olemas raskeid inimesi, on lihtsalt olukorrad, mida me ei mõista, on inimesed, kellega tuleb õppida toime tulema
 • Oluline osa on ka see, et sa selgitad inimestele, kes sina oled ja kuidas sinuga toime tulla, mitte ainult sedapidi, kuidas teistega toime tulla.
 • Ootame juhilt väga palju, aga kui teame enda tugevusi ja nõrkusi ja teame oma tiimiliikmete tugevusi ja nõrkusi, siis meil on võimalus tiimi kaasates saavutada palju rohkem.
 • Kui juht tunneb siirast rõõmu selle üle, et tema meeskond ja meeskonnas olevad inimesed saavad hästi hakkama, mitte niivõrd mina juhina, kuivõrd minu meeskond inimestena, meeskond tervikuna, siis see juht on kindlasti hea juht.
 • Juhina ei saagi üksinda kõike teha – meeskond on see, kes aitab eesmärke ellu viia.

Head Uudised GoodNews