1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. LUGEMISNURGA VIDEO I Tegelikult ei mõtle sa nii, nagu arvad end mõtlevat
LUGEMISNURGA VIDEO I Tegelikult ei mõtle sa nii, nagu arvad end mõtlevat

LUGEMISNURGA VIDEO I Tegelikult ei mõtle sa nii, nagu arvad end mõtlevat

Avasta see üks asi, mis mõjutab käitumist rohkem kui miski muu. Zoe Chance`i raamat “Mõjus peitub sinu jõud” aitab õppida kasvatama karismat, pidama läbirääkimisi mugavalt ja loovalt ning märkama manipuleerijaid enne, kui on liiga hilja. Katkendi kõnealusest raamatust kandis avaliku lugemise päeval Viru Keskuse Rahva Raamatus ette jõutõstmise maailmameister, personaaltreener ja koolitaja Kaido Leesmann.

Miks läbirääkimisstrateegiad muudavad sind tõenäoliselt hoopis vähem mõjukaks?

Dr Zoe Chance on kirjanik, õpetaja, teadlane ja kliimafilantroop, kelle kinnisideeks on see, kuidas inimesed üksteist vastastikku mõjutavad.

Ta omandas doktorikraadi Harvardis ja õpetab nüüd Yale’i juhtimiskooli kõige populaarsemat kursust, millel põhineb ka tema rahvusvaheline menuk „Mõjus peitub sinu jõud“. Tema käitumise muutmise raamistik on Google’i ülemaailmse toidupoliitika aluseks ja enne akadeemikukarjääri juhtis ta Mattelis Barbie kaubamärgi 200 miljoni dollari suurust segmenti. Täna õpetab Zoe nutikatele ja lahketele inimestele, kuidas koguda raha heategevuseks, saada valitud poliitikuks, rahastada idufirmasid, algatada liikumisi, päästa elusid, leida armastust, sõlmida häid tehinguid, olla edukas palgaläbirääkimistel ja saada paremini läbi enda lastega. Teisisõnu, ta aitab inimestel kasutada oma mõjuvõimu headel eesmärkidel.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Mõjutamine ei toimi nii, nagu sa arvad, sest sa tegelikult ei mõtle nii, nagu arvad end mõtlevat. Unusta levinud väärarusaamad (nt soov rohkemaks muudab sind ebameeldivaks) ja proovi mõista, miks läbirääkimisstrateegiad muudavad sind tõenäoliselt hoopis vähem mõjukaks. Avasta see üks asi, mis mõjutab käitumist rohkem kui miski muu. Selle raamatu abil õpid kasvatama karismat, pidama läbirääkimisi mugavalt ja loovalt ning märkama manipuleerijaid enne, kui on liiga hilja.

Katkend raamatust „Mõjus peitub sinu jõud“

„Ei“-väljakutse

Äraütlemist harjutades proovi mitte selgitada rohkem kui vaja. „Ei“ on täislause ja „Ei, aitäh!“ on viisakas täislause. Ole soe, selge ja kindlameelne. Kui sa ei mõju „ei“ öeldes kindlana, võivad nad muudkui edasi manguda, mis muudab äraütlemise veel raskemaks. Kui pead, võid väljakutset selgitada ja, nagu ma ütlesin, võid isegi meelt muuta.

Aga sa pead alustama eitavalt. Enamik, kes selle väljakutse ette võtavad, on tulemuste üle üllatunud. See pole nii hull, kui arvad. Inimesed ei hakka sind vihkama. Sa võid leida, et see on joovastav. Ja väestav. Ja praktiline. Ja väärt kordamist oma argielus.

Ehkki „ei“-väljakutse on otsekohene, ei tähenda see, et see oleks kerge. Ja vahel on vaja vastata enamat kui „Ei, aitäh!“. Siin on mõned stsenaariumid ja vastus, kuidas saaksid käsitleda neid olukordi selguse ja soojusega.

Üks sõbralik võõras palub sinult nõu või kutsub sind kohvile.

Sul on tegemist, niisiis võid öelda: „Aitäh, ma soovin, et mul oleks aega vastata sellistele kutsetele jaatavalt, aga mu graafik muudab selle võimatuks.“

Üks tuttav kutsub sind seltskondlikule üritusele ja sa läheksid, kui saaksid.

„Aitäh kutsumast ja ma tahaksin kindlasti suurima heameelega teha seda sinuga koos mõnel teisel korral!“

Üks sõber palub laenata raha või investeerida oma ärisse.

„Vabandust, aga ma ei sega ära raha ja sõprust.“ (Kergem on öelda ja kuulda „ei“, kui see on osa põhimõttest, ehkki siis on seda vaja ka järjepidevalt rakendada.)

Üks müügitöötaja üritab müüa sulle midagi, mida sa ei taha.

„Aitäh, aga ei tunne huvi.“ Kui ta käib peale, võib kolida ümber lausele „Vastus on eitav ja see ei muutu.“ (Nüüd pole enam kohustuslik olla sooja suhtumisega.)

Keegi ilmutab romantilist huvi. Sina ei tunne seda tema vastu.

„Mu intuitsioon ütleb „ei“.“ Kui ta küsib põhjust, võid öelda: „See on sisetunne ja ma kuulan seda alati.“

Tööl „ei“ ütlemine võib tuua kaasa erilisi väljakutseid, seda just otseses alluvussuhtes. Ent sa võid alati öelda ära nii, et pakud alternatiivi.

Töötaja palub palgatõusu või edutamist, ent ta pole sinu meelest selleks valmis.

„Ma ei näe, et see võiks praegu juhtuda, aga lepime kokku kohtumise, et arutada, mida oleks selleks vaja teha.“

Su ülemus määrab ülesande, kuigi oled juba kurguni koormatud.

„Teeksin seda hea meelega, aga ma olen juba paari projektiga ajast maha jäänud. Kas peaksime üle vaatama prioriteedid selles osas, millega ma hetkel tegelen?“

Või siis võid olla naljatlevalt siiras, kui palud halastust, nagu näiteks järgmisel juhul.

Su ülemus palub sul hakata juhtima tohutusuurt, aga igavat projekti, sest sa ju oskad nii hästi asju hallata.

„Aitäh komplimendi eest, aga see oleks mu absoluutne õudusunenägu. Mu hing kärbuks. Kas on mingeid alternatiive?“

GALERII: GOODNEWS / EVELIN KRUUS

KES ON KAIDO LEESMANN?

Kaido Leesmann. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Jõutõstmise maailmameister ja SK Reval Sport jõusaali peatreener Kaido Leesmann on esimene eestlane, kes surus ametlikult 300 kilogrammi rinnalt. Kaido on 54-kordne Eesti meister ja 5-kordne Euroopa meister jõutõstmises ja lamades surumises ning kokku on püstitanud 122 Eesti rekordit. Samuti on Kaido rahvusvaheline suurmeister ja 27-kordne Eesti meister kabes.

Head Uudised GoodNews