VIDEO I Urmas Sõõrumaa: kõik on võimalik – lihtsalt tuleb uskuda ja unistada
26. mail leidis aset Pühali Hea Elu Keskuse, endise nimega Adila heaolu- ja puhkekeskus, suvehooaja avapidu. Pühali Hea Elu Keskus on suur ala, mille sees on väikesed erinevad keskused. Üheks alaks on Pühali nii-öelda spaa, kus asub veesilm ning püha kuju.
Võimsus on tegelikult mitte midagi
Pühali Hea Elu Keskuse asutaja ning ettevõtja Urmas Sõõrumaa, kelle juured ulatuvad Pühali Hea Elu Keskuse piirkonda, rääkis avapeol heade uudiste portaalile GoodNews antud intervjuus, et veesilma loomisel on olnud mängus ka inimkäsi, sest muidu ei oleks see aastaringselt vett täis. Kõnealuse ala ümber paiknevad mitmed saunad ning eraldi rannaala, mis on mõeldud ka väikestele lastele. Suuremad inimesed saavad ümber saare oma 120-130 meetrise ringi teha. Saare keskel asub aga Shiva kuju, mille Sõõrumaa on lasknud Bali saarelt kohale tuua.
„See konkreetne kuju kaalub umbes 2700 kg. Bali saarelt tuli mulle järgi kolm merekonteinerit. See kuju on üks hinduismi jumaluse esindaja ja väga ilus ning võimas kuju. Võimsus on tegelikult mitte midagi. See on kõige harmoonilisem olend ja kui sa nendele jumaluste kujudele, ükskõik mis suundi nad siis esindavad, näkku vaatad, sa ei saa aru, kas ta on mees või naine. Ta on hästi tasakaalus. Aga hinduismis esindab ta ikkagi mees aspekti,“ selgitas ta ja lisas, et kuna kuju asub sellise kujuga tiigi keskel, siis on tiik ja vesi naisaspektid ja mees aspekt asub keskel. „Minu käsi seda joonistanud ei ole, aga niimoodi ta on siia sattunud ja see on selline shivalinga, ehk kõige müstilisem ühendus on sattunud siia meie veekeskusesse.“
Keskuses asuvad majad kannavad ka nimesid, mille kohta Sõõrumaa selgitas, et nimed on neile pannud inimesed, kes on keskust erinevatel aegadel juhtinud ja seda kujundanud. „Ma olen rohkem numbri inimene, mulle need nimed ei jää väga meelde. Mulle jääb meelde tänav, ühel pool on numbrid ja teisel pool ka. Aga võib-olla niimoodi on ilusam ja mõnusam,“ rääkis ta majade nimede kohta lähemalt.
Vaimsus on iga inimese sees
Osadele inimestele tundub siiamaani, et asjad, mida Sõõrumaa teeb, on ehk liiga vaimsed. Küsimusele, mida ütleks ettevõtja neile, kes ikka veel arvavad, et mediteerimine on imelik, palvetamine ainult teatud sorti inimestele ja spirituaalsus midagi teistmoodi, mida võib-olla tänapäeva inimene nii väga ei vaja, vastas ta, et tõepoolest – inimesed kipuvad arvama, et Jumal ja Looja ei puutu neisse ja nad on lihtsalt ära eksinud rändurid. Igaüks võib Sõõrumaa sõnul arvata, mida ta tahab, aga Pühali Hea Elu Keskusesse on oodatud siiski kõik.
Inimesed kipuvad arvama, et Jumal ja Looja ei puutu neisse ja nad on lihtsalt ära eksinud rändurid.
„Vaimsus ei ole ületähtsustatud. Seda ei olegi mõtet ületähtsustada. See on iga inimese sees täpselt nii palju kui see on. Ja see on iga inimese sees, muidu nad siin lihtsalt ringi ei käikski,“ leidis ta ja tõi välja, et Pühali Hea Elu Keskuses toimub erinevaid sündmuseid: lastelaagrid, pulmad, sünnipäevad, ettevõtete suvepäevad, koosolekud. Samuti joogalaagrid ja muud festivalid. „Arvan, et mahutame umbes 250 inimest ära, kui vaja on. Kõiki asju saab teha ja neid kohti, kus saab erinevaid sündmusi teha, on palju. Kui on koos sõbralikud seltskonnad, siis siia mahub neli erinevat seltskonda vähemalt ühel ajal. Nad on erinevates piirkondades nii, et nad teineteist ei sega.“
Unistus viimased 25 aastat
Millised on aga Sõõrumaa tulevikuplaanid ja kui suureks ta kavatseb oma esivanemate auks Keskuse ehitada? „Mitte väga palju suuremaks. Viimased paarkümmend aastat on olnud soov, et Keskus saab sellise suuruse kätte, et hakkab iseennast ära toitma. Teadupoolest need maakohad elavad ikkagi tänu sellele, et keegi linnas teenib millegi pealt natukene rohkem vahendeid ja siis kulutab maale ära. See koht on nüüd tõesti jõudnud sellisele tasemele, et inimesed, kes siin käivad ja kes siin töötavad, suudavad ennast ise ära toita. See on olnud ka minu unistus juba viimased 25 aastat,“ tõdes ta.
Selleks, et saaksime maarahu nautida, kipub Eestis olema nii, et peame linnas tööd tegema. Sõõrumaa nentis, et ilmselt peitub põhjus mitmesugustes erinevates asjades. „Kui ma tahan teha maale majutuskohta, pean arvestama linnas kehtivate normatiividega. Nii mitu kraanikaussi, nii mitu dušši… Seda selleks, et saada lubasid ja litsentse. Rääkimata tuletõrje eeskirjadest. Näiteks see tiik, mille keskel asume ja maja, mis siin läheduses on, siis selleks, et selle kasutusloale saada tuletõrje allkirja, pidin rajama eraldi reservaari, kuna see on 15 meetrit kaugemal kui normatiiv ette näeb,“ rääkis Sõõrumaa ühe Pühalis asuva tiigi kohta lähemalt ning lisas, et näpuga joont ajades, pole neid lihtsalt maal võimalik täita. „Ja siis otsitakse igasuguseid nippe. Samas võib keegi siin kilomeeter eemal teha kodumajutust nii, et ta ei pea vastama peaaegu mitte millelegi. Kui ma tahan siin teha nii nagu kord ja kohus ette näeb, siis tegelikult ei olegi võimalik teha.“
Selleks, et saaksime maarahu nautida, kipub Eestis olema nii, et peame linnas tööd tegema.
Mõte on inimese kõige vahedam relv
Küsimusele, mis on olnud Sõõrumaa elu ja edu saladuseks, et ta muudkui edasi läheb ja alla ei anna, nentis ta, et viimasel ajal on sellistele küsimustele raskem vastata. Kõik need asjad, mida me väliselt teeme, on tema sõnul kiiksuga inimeste tehtud. „Ju see on mingisuguse sisemise tasakaalutuse väljendus väljapoole. Maailmarekordit ei tee normaalsed, tasakaalukad inimesed ja suuri maju ka ei ehita. Ju nad mingi asja tõestamiseks seda teevad. Ja mõned sõdivad hullemal juhul. See on kõik sisemise tasakaalutuse küsimus,“ leidis ta ja lisas, et kuna me siia ellu oleme tulnud, tema meesterahvana, eks ta siis proovib olla võimalikult palju teiste inimeste teenistuses. „Selliselt ma oma mõttega, mis on inimese kõige vahedam relv, olen enda elu niimoodi ilusaks õigustanud ja tegutsenud enda jaoks. Mõnele meeldib ka. Enamus muidugi kadetsevad ja kiruvad.“
Kõik on võimalik
Sõõrumaa sõnas lõpetuseks, et kõik on aga võimalik – lihtsalt tuleb uskuda ja unistada, mitte olla näpud ristis või üks jalg piduri peal. Kui anda gaasi, siis gaasi. „Usud, et veest saab vein ja saabki. Usud, et klõbistan arvutisse mingi krüptokoodi ja ostan sellega endale laeva või lennuki ja saabki. Kõik on võimalik!“