1. Avaleht
 2. Inspireeriv
 3. Tiit Trofimov: kuidas nii tööl kui ka vabal ajal olla rõõmus ja heas tujus? Tule tantsima!
Tiit Trofimov: kuidas nii tööl kui ka vabal ajal olla rõõmus ja heas tujus? Tule tantsima!

Tiit Trofimov: kuidas nii tööl kui ka vabal ajal olla rõõmus ja heas tujus? Tule tantsima!

Enesearengu teejuht Tiit Trofimovi jaoks on oluline leida tasakaal kõiges – ka tööelus on vaja hoia end keskmes ja maandatuna, et vältida läbipõlemist ja pingeid. Ta rõhutab, et töötajad on ettevõtte vundament ning kui töötajad ei ole rahul, varem või hiljem ettevõte laguneb. Seetõttu on kõige olulisem motiveerida töötajaid, öelda neile häid sõnu, kiita ja tunnustada ka väiksemate asjade eest. Ning muidugi hoida tuju üleval. Tiit kavatseb hoida tuju üleval ka 22. märtsil Saku mõisas toimuval ekstaatilisel sünnipäevapeol maskidega.

On oluline leida tasakaal kõiges – ka tööelus on vaja hoia end keskmes ja maandatuna, et vältida läbipõlemist ja pingeid.

Tiit Trofimov. Foto: Alice Märtin

Inimesed tulevad rõõmuga tööle, kui teavad, et neid ootab seal positiivne energia

Tiit toob välja, et kui töökeskkonnas ollakse rõõmsad ja heas tujus, toob see ka paremad tulemused. Inimesed tulevad rõõmuga tööle, kui teavad, et neid ootab seal positiivne energia, neid mõistetakse ning lubatakse olla nemad ise – läbi selle paranevad töötulemused. “Nii on igas valdkonnas – kui on hea olla, läheb loovus ja võimekus lahti.”

Töötajate enesearendamisel on tema sõnul kõige olulisemaid rolle juhil, sest kui juht ise on eeskujuks, julgustab ta inimesi olema nemad ise ning arenema. Juht peaks olema ise heaks peegliks ning julgema end väljendada, et luua ruum selleks, et ka teised saaksid end alati töökeskkonnas väljendada.

Tiidu sõnul on esimene samm parema ja positiivsema töökeskkonna loomiseks see, et kõik inimesed oleks võrdsed. Igal väiksel lülil on oma roll, vajadus ja tähtsus ning kõiki peaks võrdselt väärtustama. Juhtima peaks sõbralikul, meeldival ja mõnusal moel, mitte käsklusi jagades. Üldiselt paluv viis töötab.

Kui töökeskkonnas ollakse rõõmsad ja heas tujus, toob see ka paremad tulemused.

Juht on kogu laeva kapten, kes ei tohiks ka iseennast ära unustada

Tiit rõhutab, et on oluline, et juht ka iseennast ära ei unustaks, sest tema on kogu selle laeva kapten. Kui töötajad näevad, et juhil on keeruline, siis hakkab see peegeldama hirmu kogu kollektiivi. Seega peab juhis olema kõige rohkem rahu, usku ja lootust, mida kollektiivile edasi anda.

Juhis peab olema kõige rohkem rahu, usku ja lootust, mida kollektiivile edasi anda.

Selleks soovitab ta näiteks teraapilisi seansse, kus saab väljendada oma hirmusid, süütunnet, kui peab ka näiteks kellegi kollektiivist vallandama. Sellega saavad juhile Tiidu sõnul hästi abiks olla töötajad ise – miks mitte iga nädal jagada midagi, mida kuskilt nägi või koges, et teisedki sellest osa saaks. “See looks firmasse ka uut verd ja taset, sest kui inimesed ei ole eelnevalt üldse iseendaga tegelenud, on see võimalus neil tunnetus kätte saada.“

Tiit Trofimov. Foto: Alice Märtin

Mida teha koos meeskonnaga?

Enesearengu juures on kõige olulisem Tiidu sõnul hakata üldse märkama seda, mis sinus toimub. Selleks on vaja tulla tagasi kehatunnetuse juurde.

Enim soovitab ta töökohas teha joogaharjutusi, et venitada istuvas asendis olles tekkinud jäigastumisi kehas lahti, aga on ka väga mõnusaid hingamispraktikaid, mis aitavad üksikisikul tasakaalustada närvisüsteemi ja jõuda väsimusest kergusesse.

Hingamispraktika on väga kiire, lühike ja kindel hingamine, millega saab oma teravust suurendada. See õpetab kohalolu hingamist, märkamist, lõdvestumist ja veel palju erinevaid kohaoluharjutusi.

Tiit Trofimov. Foto: Alice Märtin

Miks mitte võtta meeskonnaga üks teadlikkuse päev, kus selgitatakse, miks on teadlikkus oluline, mis muudatused toob sinu ellu teadlikkus ja läbi selle ka meeskonna ühtsustunne. Kuidas tänu teadlikkusele tekiks rohkem pinnast meeskonda, kuidas koos ühiselt teadlikumalt oma äri õitsema panna. “See on minu jaoks firmade töös üks olulisemaid kohti – leida see koht, kuidas tõsta teadlikkust, seda suurendada ja seda rada käima hakata,” ütleb Tiit.

Miks mitte võtta meeskonnaga üks teadlikkuse päev, kus selgitatakse, miks on teadlikkus oluline, mis muudatused toob sinu ellu teadlikkus ja läbi selle ka meeskonna ühtsustunne.

Koos meeskonnaga soovitab ta ka teha näiteks ühise Flying joogatunni, mis on hästi lõbus, tore, väga avav, sportlik ja samas väga sügav ja hästi kohale toov jooga.

Samas võiks teha mõne aktiivse Osho meditatsiooni, mis ühendab gruppi väga. Veel võiks teha ka taliujumist, mis Tiidu sõnul õpetab kõige sügavamal tasemel mediteerima. “Kui sa oled külmas vees, siis sul lihtsalt ei ole ühtegi teist mõtet, sa oled hetkes ja sa õpid vaatlema situatsioone, mis elus tekivad ja see on meeskonnas üks kõige olulisemaid asju. Vaadelda situatsioone, mitte reageerida üle, vaadelda, lõdvestuda ja vastavalt sellele tegutseda.”

Lugemine, mis soosib enesearengut

Tiit kommenteerib, et kui temal on olnud rasked ajad, on ta lugenud raamatut “Osho hirm”, kus selgitatakse hästi lahti see, kuidas me saame oma hirmudest kergemini vabaneda, et neist läbi minna.

Kui on soov hakata parandama oma immuunsüsteemi ja tervist, soovitab ta raamatut “Wim Hofi meetod”.

Hea lugemine on Tiidu sõnul ka Alar Ojastu “Ratsionaalne emotsionaalsus”.

Tiit Trofimov. Foto: Alice Märtin

10 inspireerivat mõtet Tiidult, mis aitavad elada õnnelikumat elu:

 • On oluline tunnustada, kui keegi teeb midagi ägedalt, kiirelt või on sulle abiks. Muidugi tasub ka küsida, kas saad kuidagi aidata, kui sul selleks võimalus on. See võiks olla igas meeskonnas.
 • Kui sa oled iseendas heas kohas, siis teised inimesed sind nii väga ei häirigi. Endas on vaja leida tasakaal.
 • Me ei ole need emotsioonid, need lood, mis meiega on kunagi juhtunud. Nende emotsioonide ja lugude all on meis kõigis olemas see „õnnepaik”, kus on rahu, armastus ja rõõm.
 • Valu ja mõnu on ühe mündi kaks eri külge. See on nagu armastuseski: kui sa tahad totaalselt armastada, pead olema valmis ka totaalselt valu tundma – need käivad alati käsikäes.
 • Tihti inimesed ei oska kirjeldada, mida nad tunnevad. Hakatakse rääkima lugu, mitte seda, mida sa tunned. Aga oleks vaja aru saada, mis tundeid see lugu sinus tekitas.
 • Ole teadlikult hull. Lase emotsioonidel tulla. Trambi jalgu, röögi, püherda, nuta – tee seda, mida keha sulle ütleb, mida sa teha tahaksid.
 • Usaldage elu. Jääge rahulikuks. Asjad ei juhtu kunagi niisama.
 • Püsige südames ja elage oma südame järgi.
 • Kui töökeskkonnas ollakse rõõmsad ja heas tujus, toob see ka paremad tulemused.
 • Muredest rääkimine on nagu see amortisaatorite süsteem, mis maavärinate piirkonnas pilvelõhkujaid üleval hoiab. Nendele, kes arvavad, et rääkimine on nõrkus, võib öelda vastu, et psühholoogiliselt on tõestatud, et see on väga strateegiliselt kasulik nõrkus.

Ka ekstaatilisel tantsul saab kogeda ekstaasi ja rõõmu

Kui selleks, et töökeskkonnas saavutada paremaid tulemusi, on oluline olla rõõmus ja heas tujus, siis sama kehtib tegelikult ka vaba aja veetmise kohta. Ka siis ei tohiks ära unustada positiivset energiat, head tuju ja ühenduses olemist. Just viimaseid saab kogeda 22. märtsil Saku mõisas toimuval Tiidu sünnipäevapeol maskidega, kus viimane lubab, et saab kogeda ekstaasi ja rõõmu.

Foto: Nele Merisoo

Ekstaatiline tants on liikumise viis, sellel ajal sa ei mõtle. Ekstaatiline tants on enamjaolt sügavuti minemiseks ja väljendamiseks. Aga seda mitte läbi rääkimise, vaid väljendatakse end oma kehaga ja häälega.

Foto: Argo Ainjärv

Tiit ootab kõiki huvilisi oma müstilisele ekstaatilise tantsu sünnipäevapeole, kuhu soovitab ennast mugavalt ning müstiliselt riide panna. „Pane silmade ette üks salapärane mask, et võiksime kõik koos luua ühe ägeda keskkonna, et nautida head tantsumuusikat kainelt, olla koos toredate ja avatud inimestega ning luua kõik koos üks unustamatu tantsupidu.“

 • Lisainfot ekstaatilise sünnipäevapeo kohta leiad Facebookist.
Head Uudised GoodNews