1. Avaleht
 2. GoodNews TV
 3. VIDEO I Merit Raju: püha on kõik, millele sa pöörad oma täistähelepanu ja mille suhtes sul on austus
VIDEO I Merit Raju: püha on kõik, millele sa pöörad oma täistähelepanu ja mille suhtes sul on austus

VIDEO I Merit Raju: püha on kõik, millele sa pöörad oma täistähelepanu ja mille suhtes sul on austus

Merit Raju esitles koos oma abikaasa, slackline’i maailmameistri Tauri Vahesaarega Apollos oma uut raamatut „Püha armastus“.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Merit räägib oma raamatus, kuidas tal läks aastakümneid komistusi ja valugi, kuni ta leidis oma hinge teise poole. „Aga ta pole mulle tühja koha pealt sülle kukkunud, vaid see on töö vili. Ja see töö on tulnud teha iseendaga,“ ütleb ta.

Hingesugulasega kohtumine

Merit tõdeb, et on kümmekond aastat keskendunud iseenda ülesehitamisele, loomingule, lapsele, sissetulekute ja kodu ehitamisele. Kuni ta tundis, et ta elu on nii hea, kui ta olla saab. Üdini rõõmutoov. Ehk veel vaid paarisuhe oleks kui uus dimensioon.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

„Ja mõni aasta tagasi tundis mu süda ära – see ongi Minu Mees. Minu kallim ja hingesugulane ja südamesõber,“ kirjeldab ta Tauriga kohtumist.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Merit kinnitab, et nende suhe ongi täpselt nii ilus nagu muinasjuttudes. Nad on leidnud omad viisid, et hoida pühendumist ja harmooniat, olla piiritult aus ja kasvada üheskoos iseendiks.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

„Minu raamatud on nagu moosipurgid. Nendesse on püütud kõik see lõhnav, magus ja vürtsikashapu eri eluetappidest. See raamat on juba kümnes ja sedapuhku eriti ilusal teemal. Ehkki mitte ainult roosiõitesajust – ikka okastest ka, ehedalt ja siiralt kõigest, kuidas ma end unistuste paarisuhteks ette valmistasin ning mismoodi me oma suhet loome ja hoiame,“ kirjeldab ta oma raamatuid.

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Siit leiad mõned mõtted Taurilt ja Meritilt, mis kõlasid raamatuesitlusel: 

 • Tauri: Armastus ongi ainult püha armastus. See on täielik kohalolu kõigis nendes hetkedes kui teineteisele armastust avaldada või siis iseendale.
 • Merit: Püha on kõik, millele sa pöörad oma täistähelepanu ja mille suhtes sul on austus. Ehk kui selline armastus ja suhe leida nagu meie teineteist leidsime… seda ei saa plärtsutada nagu teekotikest möödaminnes lennujaamas, vaid see ongi nagu teetseremoonia.
 • Merit: Kõik, millele sa tähelepanu pöörad, ongi väärtuslik.
 • Tauri: Mina tunnen, et olen sellist püha armastust varem kogenud slackline’il tasakaalu hoides iseenda sees. Seal olles ma pean täielikult keskenduma, täielikult hetke nautima kõigi meeltega ja laskma hirmul minna, sest muidu ma pean pärast alt nööripidi üles ronima, et uuesti tasakaalu hoida.
 • Merit: Isetervenemise seisund toimib ainult siis, kui meie parasümpaatiline närvisüsteem on aktiveeritud ehk oleme lõdvestunud.
 • Merit: Me nimetame stressihetki sisalikuks, sest inglisekeelse kirjanduse põhjal on selline ajuseisund, kus me stressis oleme nagu roomaja ajuseisund, sisaliku ajuseisund või meie ajutüve aktiveerumine, ehk siis see võitle-põgene-hangu seisund.
 • Merit: Ma arvan, et see on üks hästi erilisi lahendamise viise suhetes, mida meie teeme. Enamasti pöördutakse teineteisest sellises olukorras eemale ja loodetakse, et läheb üle. Ja lähebki üle, aga kuskile alateadvusesse jääb ikkagi negatiivse märgina.
 • Tauri: Kui on mingisugune raskem olukord, siis tasub alateadvust trikitada ja teha see olukord nii, nagu me tegelikult oleks soovinud. Et ei jääks selline tunne, et oleme teineteisele ohtlikud, vaid tegelikult me oleme teineteise hinge teised pooled ja soovime seda hoida.
 • Tauri: Meie meelest on 4 meeleseisundit: üks on sisalik, teine on selline töine, kolmas mänguline/tantsuline ja kõige imelisem seisund on valge vikerkaare seisund.
 • Tauri: Tuleb osata „ei“ öelda ja iseennast valida.
 • Merit: Kui sa valid midagi, mis ei ole sulle esmamugav, siis sa pead teadma, mille pärast sa seda valid.
 • Merit: Me võtame selle teineteisele pühendumise päeva iga nädal.
 • Tauri: See päev ongi ekraanivaba, see on offline ja teistele ongi öeldud, et me oleme sel päeval kättesaamatud. Päev enne me teeme kõik töö ka ette ära.
 • Merit: Me julgustame elama oma reeglite järgi, võtma see vaba päev, püha päev nädalas või siis tegema neli pulma kui süda kutsub.
 • Merit ja Tauri: Me ütleme üksteisele enne „head ööd“ soovimist 3 tänu, kordamööda. Sellega on hea oma päev lõpetada, kas teineteisele tänudega või siis lihtsalt oma päeva eest tänudega iseendale oma päevikus, sest siis saab seda kõike veel juhtuda ja veel rohkem märgata.
 • Merit: Kui on kriitiline ja tundlik teema või olukord, siis me peegeldame ja aitame üksteisel niimoodi teineteist paremini mõista.
 • Tauri: Tegelikult ongi võimalik kahe minutiga teineteisest aru saada ja seda saab ainult siis, kui tulla sisaliku ajust välja. Seal on kõik öeldu teise tähendusega.

GALERII: EVELIN KRUUS

Head Uudised GoodNews