1. Avaleht
  2. Hingele
  3. VIDEO I Sten-Kristjan Saarik ja Kelly Tomson: häälel on tervendav toime
VIDEO I Sten-Kristjan Saarik ja Kelly Tomson: häälel on tervendav toime

VIDEO I Sten-Kristjan Saarik ja Kelly Tomson: häälel on tervendav toime

Muusikud Kelly Tomson ja Sten-Kristjan Saarik, kes asutuvad üles Ühenduses High on Life festivalil, räägivad laulmisest ja selle tervendavast mõjust inimesele. Nad jagavad enda teekonda metalbändist ühislaulmiste korraldamiseni ning jagavad julgustavaid nõuandeid inimestele, keda hirmutab mõte laulmisest või pole selles kõige paremad.


Enne ühislaulmist viiakse osalejad meditatiivsesse seisundisse

Kelly ja Sten-Kristjan korraldavad Ühenduses festivalil Ühislaulmise ringi. Nad on loonud Ühenduses festivalile ka enda hümni. Steni ja Kelly  muusikaline teekond algas hoopis metalbändist, mis tähendab, et oma nooruspõlves said nad laval veeta päris palju aega.

Nad on loonud Ühenduses festivalile ka enda hümni.

„See kõik oli hästi teatraalne väljapoole, mis kulmineerus sellega, et mingiks hetkeks ma polnud enam aastaid laulnud. Mul kadus kogu protsessist lõbu ära. Sama juhtub ka näiteks üleliia haritud muusikutega, kuna muusikakoolid on väga tehnilised,“ selgitab Kelly, kuidas paljudel muusikutel, kellel puudub muusikaline haridus, on kanal palju rohkem lahti improvisatsiooni ja loomingulisuse poole pealt.

Kelly Tomson. Foto: Erakogu

Sten-Kristjan hoolitseb ühislaulmisel selle eest, et kõik osavõtjad oleksid enne laulmist lõõgastunud. Selleks kasutab muusik näiteks tee -või kakaotseremooniat, mis aitab rohkem südant avada. Selleks võib olla ka mõni meditatiivne tehnika või hoopis hingamistehnika.

Sten-Kristjan Saarik. Foto: Erakogu

Meie hääl peegeldab meie seisundit. Esmalt saabub seisund, seejärel tuleb hääl. „Seisundi saavutamiseks tuleb lõõgastuda ja saada ühendust iseendaga. Laulmisel me saame ühenduda ja saata tervendust iseendale ja teistele,“ kirjeldab Kelly laulueelset seisundit.
„Ma võrdleks seda meditatiivse seisundiga, kus sa tuled kohale aga sa lased minna enda muremõtetel või mis iganes sind vaevab,“ lisab Sten-Kristjan.

Ta ütleb, et pigem lauldakse lihtsaid laule ja meloodiaid, kus ei pea üleliigselt pingutama. Kordus ja lihtsustab tekitab transsi, kus hakatakse päriselt tundma.
„Luba endal tunda kõike, mis sul üles tuleb. Inimesed võivad sellepeale hakata nutma või sattuda hoopis eufooriasse. Luba endal tunda kõiki neid asju, mis kehasse on kinni jäänud. Mine sellest tundest läbi ja selle võrra on sul pärast ka kergem olla,“ soovitab mees.

Kontakt iseendaga kaasates heli vibratsiooni

Meil igaühel on oma hääl ja kui me lubame julgeda selle kõlama lasta, siis sellel avaldubki tervendav toime,“ selgitab Sten-Kristjan.

„Sul peab olema see soov laulda. Kui see soov on olemas, siis see kõik saab võimalikuks. Mina armastan laulda, kuna see toob nii palju rõõmu minu südamesse,“ lisab Kelly.
Ta ütleb, et laulmine tasakaalustab teda sellisel moel, mida ükski teine asi ei suuda teha. „See loob erilise ühenduse müstilise maailmaga. Ühenduses festival loobki ühenduse kõigi kohal olevate inimestega. Me oleme selles ruumis justkui võlurid. Me ei ole seal ruumis kõige olulisemad, kuna me seda juhime – kõik annavad enda panuse, oma hääle. Me kõik julgustame üksteist. Isegi kui sa ei laula aga viibid ikka selles ruumis, siis su häälepaelad hakkavad vibreerima,“ kirjeldab naine, kuidas laulmine peaks olema loomulik.

Kui me tunneme, et kellegi laulmine meid ei kõneta, siis see võibki Kelly sõnul olla loomulikkuse puudumine. Tegu võib olla sunnitud olukorraga, mille peale soovitab muusik astuda seisundisse, proovida lõõgastuda ja laulda eeskätt iseendale, samal ajal kuulates teisi aga mitte üleliia mõelda, et mida nad arvavad.

Paljud inimesed võivad tunda, et nad ei oska laulda, kuigi tahaksid seda igal võimalusel teha. „Neid põhjuseid miks meie ühislaulmise ringist julgelt osa võtta, isegi siis kui lauluoskus pole kõige parem, on väga-väga palju,“ ütleb Sten-Kristjan.

Sten-Kristjan Saarik ja Kelly Tomson. Foto: Riina Varol

Ta lisab, et kõige olulisem on iseendaga kontakti saada, mis lisab julgust enda avamiseks. „Häbi ja hirm on seotud ühe meie närviga, mis saab alguse vaagnapõhjast ja ulatub kuni kõri piirkonnani. Kui me vabastame selle närvi hääle kaudu, siis see aitab meilt ära võtta häbi ja hirmu tunnet,“ selgitab mees viisi, kuidas jõuda julguse ja tõeni – öelda välja kõiki asju, mida on vaja öelda.

Teine pool ühislaulmise tervendavast osast on helivibratsioon, mis taastab ja sätib meie keha paika. „Lauluringidest ei pea olema lauluoskust – lihtsalt tule ja me saame koos julgeda, proovida ja laulda. Lauluoskus sõltub lihtsalt sellest, kui hästi sa oskad oma häält kontrollida“.

Lauluringidest ei pea olema lauluoskust – lihtsalt tule ja me saame koos julgeda, proovida ja laulda.

Head Uudised GoodNews