PARADOX PODCAST | Maria Baydari ja Raido Rõivase podcast’is leiavad vastuse teravad eluküsimused
Paradox podcast’i loojad ja saatejuhid Raido Rõivas ja Maria Baydar tutvustavad, et nende uus podcast on särtsakas, humoorikas ja sügavalt eluline vestlussaade, kus ei pea palju vaeva nägema, et leida nõela heinakuhjast, sest nõelu on rohkem kui heina.
Teravad ja tõeliselt tähtsad küsimused ühiskonnas ja elus leiavad vastuse. Öeldakse, et tõde on subjektiivne, kuid ometigi ajab ühiskond ikkagi ainuõiget tõde taga. Maria ja Raido püüavad sellele karmile ülesandele vastu minna ja avada uusi vaateid elule koos Eesti tuntud avalike ninadega.
Esimeses podcast’is jagavad sissejuhatuseks oma mõtteid podcast’i loojad ja saatejuhid Raido Rõivas ja Maria Baydar.
21 head mõtet podcast’ist
- Ehedus on maailmas ära kadunud. Kõik üritavad olla keegi teine, üritavad mängida mingit mängu, elavad illusioonides.
- Ruumis kõige naljakam inimene on see, kes ennast kõige tõsisemalt võtab.
- Paradoksid on selleks, et tekiksid küsimused ja vastused. Paradoksid on selleks, et ei jääks uimasena ringi lonkima. Paradoksid on uudishimuks, põnevuseks, avastamiseks, julguseks. Paradoksid on mõtestamiseks endas ja oma olukorras, uutes võimalustes selguse loomiseks.
- Küsimused on suurepärane protsessi juhtimise vahend.
- Kannatamatust on vaja selleks, et saavutada asju kiiremini ja selleks, et teinekord üldse asju saavutada.
- Kui keegi kellelegi midagi ütleb ja üks saab ühtemoodi aru ja teine saab teistmoodi aru, siis selle taga ei ole mitte see, et see tähekombinatsioon oli vale ühe jaoks, vaid me saamegi sõnade tähendusest erinevalt aru.
- Praegu oleme me maailmas kriisis, kus vana maailm enam ei toimi. Üks osa inimkonnast püüab säilitada vana maailma ja hoiab sellest kümne küünega kinni ning teine osa püüab hästi kibekiirelt seda uut lähenemist kasutusele võtta. Seetõttu ollakse omavahel konfliktis ja me oleme seal vahepeal kinni.
- Uue ajastu haigus on stress, läbipõlemine ja südamehaigused.
- Koolisüsteem ei toimi, vanaviisi enam ei saa, sest lapsed ei võta seda enam niimoodi vastu. Nad on õpetajatest tehnika mõttes ja selle info hankimise mõttes ette läinud.
- Enamus inimkonnast justkui hakkab teadlikuks saama, aga see ei ole tore teatud kontingendile, kui inimene ennast juhtima hakkab.
- Me oleme kaoses ja samamoodi nagu laps saab ühel hetkel täiskasvanu ea eel sellise murdeea osaliseks. Sarnast efekti näeme ühiskonnas.
- Kaose faasi üks komponentidest on vastupanu. Me ei soovi seda olemasolevat protsessi pooleli jätta, me tahame jätkata. Aga ei saa enam, sest olukord on muutunud nii palju. Vastuvõtuks, ehk vastupanust vastuvõttu minekuks me peame kõigepealt kohanema.
- Inimese üks suur tohutu võimas oskus on kohanemisvõime. Aga selle jaoks on meil vaja olla teadlikud ja tulla sellest ellujäämisrežiimist välja.
- Me ei pea kõige suhtes olema leplikud ja vastuvõtlikud. Me peame kehtestama ka oma piire. Aga oma piire me ei saa teadvustada kui me oleme vastupanus.
- Muutus algab vastuvõtlikkusest.
- Kui sa soovid, et su elu on üks kannatuste rada, siis sa saad selle. Kui sa soovid, et sa oled kogu aeg silmitsi seismas suure õnnega ja võimalustega, ka see juhtub. Küsimus on ikkagi suhtumises.
- Kui muudkui planeerida tulevikku, olla palju planeerimises ja mõelda, kuidas moodi veel paremini saaks, siis kaotad ära hetkes olemise võlu. Ja vastupidi, kui olla liiga palju kulgemises, siis tuleb juhuslikkust väga palju sisse. Mõlemat on vaja.
- Kui sa elad probleemses ühiskonnas, siis sa tunned ennast probleemsena, kui sa pole probleemne.
- Igas olukorras tuleb olla ehe. Ehedus aitab ka sind ümbritseval maailmal saada ehedaks.
- Ei ole mõtet peeglisse vaadates sõimata seda peegelpilti, vaid korrigeeri enda väljanägemist ja see peegelpilt muutub.
- Missioon on justkui eesmärk või pikemaajaline protsess, kuhu tahetakse välja jõuda. Missioon on alati rollidega seotud.