Avaleht Hingele Muusikaterapeut soovitab: efektiivne harjutus suhteanalüüsiks
Muusikaterapeut soovitab: efektiivne harjutus suhteanalüüsiks

Muusikaterapeut soovitab: efektiivne harjutus suhteanalüüsiks

Muusikaterapeut Siiri Antsmäe soovitab paaridel läbi teha muusikateraapia harjutuse, mis aitab üksteist paremini tundma õppida ja suhte hetkeolukorda analüüsida.

Muusikaterapeut Siiri Antsmäe

Muusikateraapia on meetod, mis võimaldab praktiliste võtetega analüüsida ja parandada nii meeskonnatööd, enesearengut kui ka paarisuhteid. Muusikaterapeut Siiri Antsmäe soovitab läheneva Valentinipäeva eel paaridel läbi teha ühe muusikateraapia harjutuse, mis on hea sissejuhatus vestlusele suhte teemal ning võimaldab teineteist paremini mõista. „Mitmetes riikides näitab statistika, et lahutuste arv on viimase aastaga kasvanud. Viidatakse, et süüdi on koroonaviirusest tingitud olukord, milles paarid on sunnitud kodukontoris töötades tavapärasest rohkem aega koos veetma. Kui suhtesse on tekkinud pinged ja tundub, et vaja oleks pingete põhjuseid analüüsida, siis sellega algust tegemiseks võiks proovida üht muusikateraapilist harjutust, mille najalt on mugav edasi vestelda,“ kinnitab Antsmäe.

Huawei Eesti koolitusjuht Jekaterina Mishina on veendunud, et muusikateraapilise harjutuse läbiviimseks võib kasu olla headest kõrvaklappidest: „Tehnoloogia tuleb appi näiteks olukorras, kui üks partneritest viibib teises riigis või on sunnitud eneseisolatsioonis olema – ka videokõne teel saab koos sama muusikat kuulata ja vestelda. Näiteks Huawei FreeBuds pro kõrvaklapid võimaldavad summutada ümbritsevat heli, kuulata muusikat ja teha kõnesid ilma segajateta, nii saab ka distantsil viibides vähemalt kuulmismeelega justkui samas ruumis viibida,“ kinnitab Mishina.

Harjutuse juhend

Ettevalmistuseks valivad mõlemad partnerid kolm muusikapala:

  1. Lugu, mis sinu arvates peegeldab teie suhte olemust käesoleval hetkel. Mõtle rütmi, meloodia ja sõnade peale, miks valid just selle pala?
  2. Lugu, mis väljendab sinu enesetunnet ja sind ennast just praegu. Kuidas see iseloomustab sinu olemust, meeleolu, tundeid?
  3. Lugu, mis sinu arvates kirjeldab sinu partnerit.

Siiri Antsmäe soovitab varuda vaba õhtu või vähemalt paar tundi segamatuks vestluseks. Ideaalis võiks paar samas ruumis viibida, kuid karantiiniolukorda arvestades on seda võimalik ka näiteks videokõne teel teha. „Nutitelefoni või arvuti vahendusel suheldes tulevad kindlasti kasuks väga head mürasummutavad kõrvaklapid, et muusikast kõik nüansid ära kuulata. Pange kordamööda oma valitud lugu käima, kuulake koos muusikat ning seejärel arutlege. Küsige ja vastake: miks just sellised lood, millist sõnumit need muusikapalad suhte kohta annavad? Sellelt teemalt on mugav juba edasi rääkida teemadel: milline muusika mind rahustab, mis mind innustab ning mis mind üleüldse igapäevases elus häirib ja mida kõrgelt hindan. Selline rahulik ja teineteise mõistmise püüdlustele ehitatud vestlus võib aidata partnerit paremini mõista, muuta lähedasemaks ja aidata parandada suhte kvaliteeti,“ kinnitab Antsmäe.

Muusika mõjutab meid rohkem, kui arvame

Muusikaterapeut selgitab, miks raadiojaama või taustamuusika valimine võib pingeid tekitada: „Muusika mõjutab kuulaja meeleolu ja seeläbi ka lähisuhteid. Kuulatav muusika mõjutab meie enesetunnet. Näiteks kui rütm on meie pulsist kiirem, siis annab see energiat, aga aeglasema rütmiga muusika rahustab. Instinktiivselt valime omale enamasti sellise muusika, mis sobib hetke emotsioonide ja soovidega, aga arvestama peab ka teiste ruumis viibijatega. Mõnele sobib töötamise taustaks klassikaline muusika, teine eelistab loodushelisid ja kolmas hoopis energilist tantsumuusikat. Taustamuusika suuremas kollektiivis või koos elukaaslasega kodukontoris töötades mõjutab ka omavahelisi suhteid, seepärast tuleks veenduda, et see sobib kõigile,“ õpetab ekspert ning kinnitab, et teine võimalus tülisid vältida on kõrvaklappide kasutamine.

Nii töötamise kui ka puhkamise teeb nauditavamaks tehnoloogia

Ka Jekaterina Mishina usub, et hea paarisuhte võtmeks on inimeste võimalus iseendale aega võtta: „Töötades kodukontoris, kus viibib veel pereliikmeid võib lärm vahel keskendumist segada ning kindlasti on paljudele tuttav soov end lihtsalt välja lülitada, et nautida oma lemmik muusikat, kuulata raamatut või mediteerida. Usun, et tehnoloogia saab aidata vältida konflikte nii tööl kui ka kodus, kui seda õigesti kasutada. Kõrvaklapid, mis võimaldavad valida, kas soovitakse ümbritsevat heli summutada või vastupidi – kuulda ka inimeste juttu, on hea töövahend, mis säästab aega ja võimaldab mugavalt nii muusikat kuulata kui ka suhelda,“ selgitab Mishina.