Kammermuusika kohtub heliteraapiaga: Jaani kirikus toimub Arvo Pärdi meditatiivne kontsert
26. oktoobril toimub Jaani kirikus meditatiivne kontsert „Arvo Pärt. Sakraalne minimalism“, kus kõlavad Arvo Pärdi teosed ja gongid. Kammermuusika kohtub heliteraapiaga. Kontserdil kõlab maailmakuulsa eesti helilooja Arvo Pärdi looming ebatavalises esituses – klaver, viiul ja arhailised gongid.
Arvo Pärti peetakse uuema aja hingelise muusika loojate sekka
Juba ennemuistsetest aegadest on muusikat ikka kasutatud ülevate hingetundmuste saavutamiseks, igavikulisuseni jõudmiseks, ülendades inimteadvust ja äratades temas jumalikke tundeid. Arvo Pärti peetakse uuema aja hingelise muusika loojate sekka kuuluvaks. Sakraalsete pillidega võimendatud Arvo Pärdi looming on eriti sügava mõjuga.
Arvo Pärdi muusikastiili nimetatakse tihti „uueks lihtsuseks“, samuti „sakraalseks minimalismiks“ või ka „uueks õnnistusmuusikaks“.Autor ise määratleb end metamorfoosselt: „Nagu tintinnabuli“ („väikesed kellukesed“, sõnasõnalises tõlkes. Peetakse silmas väikesi kirikukelli, omapäraste „lisahelidega“.
„Iga fraas on omaette hingamine. Tema sisemine valu ja selle valu äravõtmine on omavahel seotud ja moodustavad hingamise. Pausides tuleb õppida kuulama vaikust, osata tunnetada iga heli tekitatud vibratsioone, tema kestvust ja üleminekut järgmisele helile, selle sammu kaalu. Kiirustada ei tohi, tuleb hinnata iga sammu punktist punkti noodipaberil. Samm edasi tuleb teha alles siis, kui oled läbi oma „puhastustule“ lasknud kõikvõimalikud nootide variandid. Alles kõik kannatused läbinud heli saab olla täiuslik.“ Arvo Pärt
Kõlavad järgmised Arvo Pärdi teosed:
- Fratres
- Für Alina
- Spiegel im Spiegel
- Variationen zur Gesundung von Arinuschka
- Ukuaru valss
- Passacaglia
Mängivad:
Leena Laas. Viiuldaja Leena Laas on alates 1999. aastast Eesti interpreetide Liidu liige ja aktiivselt tegutseb solisti ja ansamblistina. Ta on andnud soolokontserte Eestis, Soomes, Rootsis, Hollandis, Venemaal ja Saksamaal ning arvukatel kontsertidel esitanud lisaks klassikalisele põhirepertuaarile ka palju eesti muusikat. Koostöös Nata-Ly Sakkosega on valminud CD “Poème d’amour”.
Juba kakskümmend aastat on Leena Laasi kireks barokkviiul. Ta on lõpetanud Teatri- ja Muusikaakadeemia teist korda magistratuuri Varajase muusika interpretatsiooni osakonnas barokkviiuli erialal ja valdab vabalt ka selle pilli spetsiifikat.
Lisaks aktiivsele interpreeditegevusele on Leena Laas viiulipedagoog ning on
juhendanud meistrikursusi Kokkolas (Soome) ja Stokholmis (Rootsi) .
Leena Laas tegutseb Keila ja Nõmme Muusikakoolis viiuliõpetajana.
Auli Teppo. Eesti noorema põlvkonna üks silmapaistvamaid pianiste, kes kogus tuntust populaarse telekonkursi „Klassikatähed” esimese hooaja saadetes. Ta on soleerinud mitmete orkestrite, sh ERSO, EMTA sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Narva Linna Sümfooniaorkestri ning Läänesaarte Kammerorkestri ees, on esinenud mitmel pool maailmas, sh Austrias, Itaalias, Šveitsis, Portugalis, Poolas, Venemaal ning USA-s. Ta on ka aktiivne kammermuusik ning esineb sageli koos ooperilauljatega. Tallinna Filharmoonia ning Tallinna Tantsuteatri koostööprojektis “Ikoonid/Pärt”, mida viimati esitati New Yorgis, tuli tema ettekandel esitusele kogu Arvo Pärdi klaverimuusika.
Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradov. Tervendavate helide keskuse rajajad, muusikud-multiinstrumentalistid, heliterapeudid, koolitajad. Heliteraapia populariseerijad. Gongid, helikausid, lamedad kellad.
- Rohkem infot SIIT!