1. Avaleht
  2. Hingele
  3. KUULA RAADIO KUKU SAADET „NEEME RAUD. SIIN“ I Kadri Voorand räägib, kuidas muusika aitab märgata valukohti ja terveneda
KUULA RAADIO KUKU SAADET „NEEME RAUD. SIIN“ I Kadri Voorand räägib, kuidas muusika aitab märgata valukohti ja terveneda

KUULA RAADIO KUKU SAADET „NEEME RAUD. SIIN“ I Kadri Voorand räägib, kuidas muusika aitab märgata valukohti ja terveneda

Kuku raadio saates “Neeme Raud. Siin” käis külas vokalist ja helilooja Kadri Voorand, kes astub üles 26. veebruaril koos Ingrid Joya Tsireliga mõnusal kontsertrännakul “Äratundmine”, mis on hoopis teistsugune kontsert kui tavaliselt ja kus võib rahulikult pikutada, soovi korral isegi magada. Kadri kirjeldas, et kontsert toimub Adilas. See kestab 2,5 tundi – pause ei ole, aga võib rahulikult käia tualetis, võtta juua… Kadri pakub omalt poolt suures osas kohapeal sündinud muusikat, mida esitab tunnetuse järgi – kui mingi tunne tahab ta sees olla kauem, laseb ta sel tulla. Holistiline terapeut ja nõustaja Ingrid Joya Tsirel aga serveerib inimestele enda korjatud Eesti taimedest teed ja räägib selle juurde taimedega seonduvaid lugusid. Kokkuvõttes on see mõnus kontsert, kus vesteldakse lugusid, mängitakse laule, vahepeal ei pea aplodeerima ja võib end täiesti vabalt tunda.

Laulud, mis avavad südamekeeled

Kadri rääkis, et tema plaanib kontserdil improviseerida helgeid mõtteid. Ehk võtab ta kaasa ka oma luuletusi, mida kasutab kohapeal improviseerimiseks. Sisse toob ta ka oma kõige südamelähedasemad laulud, mis avavad südamekeelt ja aitavad vaadata ka ehk keerulisematele tunnetele helgemast vaatenurgast.

Ta tõi näiteks, et kui esitab Eva Talsi ja Jaan Tätte laulu „Kättemaks“, tajub ta, kuidas terve saal käib läbi mingisugusest valukohast. „See on väga vajalik. Selliseid tundeid ei pea ära peitma. Sellepärast on ka selle kontserdi nimi „Äratundmine“. Mõned tunded on vaja lõpuni ära tunda, mitte kuskile peita,“ selgitab ta ja lisab, et kui mõni tunne on ära tuntud, järgneb sellele ehk mõni ilus ja helge laul, kust vaadata oma valukohale, mis hakkab hajuma ning mõnusalt lesides vaadata elule otsa nii nagu see on.

Muusika aitab enda sisse vaadata

Kadri tõdes, et talle tundub, et me oleme vahepeal unarusse jätnud oma hinge, vaimu, meele erksana hoidmise – seda on ju ammu räägitud, et finantsid ja materialism ei ole nii olulised. „Mulle tundub, et eriti pärast viimaseid keerulisi aastaid, on inimesed leidnud, et neil on vaja hakkama saada iseenda sees. Kui ei saa toast välja minna, kuidas siis õnnelik olla? Mulle tundub, et praegusel ajal on appi tulnud just muusika. See on koos inimestega maailma sündinud ja lihtsalt töötab,“ usub Kadri.

Adilas toimuv kontsert on just suurepärane koht aeg maha võtta ja muusikat nautida ning oma mõtteid mõtiskleda. Ruumis ei ole levi – ei saa helistada ega sõnumeid saata, seega keegi ei istu telefonis. Eelmisest kontsertrännakust jäi Kadrile eredalt meelde, kuidas inimesed tulid linnast, isegi pärast tööd ja pärast sündmust oli kõigil tunne nagu nad oleksid üksteist tundnud, kuigi tuttavaks ei saadudki.

„See vorm, milles me seal oleme, on niivõrd mõnus, et mulle tundub, et inimesed tulevad kuskilt linnast, tööpäeva lõpus ja kui see 2,5 tundi lõppes, tookord läks isegi vähem, siis oli tunne, nagu kõik oleks üksteist teadnud, kuigi nad ei olnud üksteistega tuttavaks kuidagi saanud,“ meenutab ta.

KUULA SAADET!

Head Uudised GoodNews