1. Avaleht
  2. Lugemist
  3. 8 ühendavat hetke: miks mõnel kogemusel on ebatavaliselt suur mõju?
8 ühendavat hetke: miks mõnel kogemusel on ebatavaliselt suur mõju?

8 ühendavat hetke: miks mõnel kogemusel on ebatavaliselt suur mõju?

Chip ja Dan Heathi kirjutatud raamat „Hetkede jõud“ on täis veenvaid lugusid ja näiteid, mis kõrvuti teaduslike avastustega aitavad sul vaadata ratsionaalsest mõistusest kaugemale, et leida inimkäitumise ja veendumuste innustajaid. Seda mõistes suudad muuta elu tähendusrikkamaks, meeldejäävamaks ja nauditavamaks ning rikastada oma lähedaste, kolleegide või klientide päeva meeldejäävate emotsioonidega, mis pealekauba võivad sulle ja sinu ärile kasu tuua.

Foto: Shutterstock.com

Millised on ülendavad hetked? 

  1. Ülendavad hetked on rutiinist kõrgemale kerkivad kogemused. Niisugused, mis tekitavad rõõmsaid, üllatavaid, motiveerivaid ja kaasavaid tundeid. Näiteks: sünnipäevapeod, pulmad, jalgpallimatšid, avalikud esinemised või spontaansed reisid.
  2. Mõnel tegevusel on enesestmõistetavalt tipphetk, näiteks mängudel, sooloesinemistel ja tähistamistel. Aga mõned muud alad vajuvad masendavalt lamedaks. Keskkooli direktor: „Koolijuhtimine on lõputu tegevus. Vilumust ei saavuta selles kunagi.“
  3. Kolmeosaline retsept, kuidas luua rohkem ülendavaid hetki: 1) edenda sensoorseid aistinguid, 2) panusta rohkem, 3) muuda stsenaariumi. Tavaliselt on ülendavatel hetkedel kaks või kolm neist omadustest olemas.
  4. Kolmas osa – stsenaariumi muutmine – vajab erilist tähelepanu. Kui muudad stsenaariumi, petas sa inimeste ootusi sündmuste arenemise suhtes. See on strateegiline üllatus.
  5. Stsenaariumi muutvad hetked on organisatsioonilise muutuse jaoks kriitilise tähtsusega. Nad tõmbavad joone uue ja vana vahele. VF Corporation lõpetas juhtkonna koosoleku mõne minutiga ja viis inimesed välja – surfitundidesse või komöödiat improviseerima.
  6. Kõige meeldejäävamad ajad elus on just need, mil stsenaariumit muudetakse. Meenuta aega, mis oli tulvil uudsust: esimene suudlus, esimene töökoht jne. Uudsus tundub aja kulgu aeglustavat. Sellepärast tundubki vananedes aeg kiiremini kaduvat.
  7. Ettevaatust: isegi selle lihtsa kolmeosalise retsepti abil on ülendavaid hetki raske luua. See pole konkreetselt kellegi ülesanne ja neid on lihtne edasi lükata või nende tähtsust vähendada.
  8. Tippude loomine on oma hinda väärt. Just need toovad ellu eredamaid hetki.

Elu ei mõõdeta mitte hingetõmmete arvu, vaid hetkede järgi, mis võtavad hingetuks!

Foto: Shutterstock.com
Head Uudised GoodNews