Avaleht Lugemist UUS RAAMAT I Tristan Priimägi esitleb PÖFFil sada ühte Eesti filmi
UUS RAAMAT I Tristan Priimägi esitleb PÖFFil sada ühte Eesti filmi

UUS RAAMAT I Tristan Priimägi esitleb PÖFFil sada ühte Eesti filmi

Filmikriitik Tristan Priimägi esitleb Pimedate Ööde filmifestivalil oma raamatut „101 eesti filmi” ja selle põhjal kokku pandud filmiprogrammi.

Kirjastuse Varrak populaarse sarja „101 Eesti…” 27. raamatuna ilmuv teos annab 101 märgilise filmi kaudu ülevaate Eesti filmiajaloo olulisematest autoritest, suundumustest ja nähtustest. Raamat aitab tõlgendada filme ajalises kontekstis, toob võrdlusi maailma tähtteoste ja arengutega, tunnustab uudseid mõtteid ja filmitehnilisi võtteid, puistab fakte ja põnevaid kaadritaguseid lugusid, intrigeerib edasi mõtlema ja vanu filme uue pilguga uuesti vaatama.

Teos algab filmiga „Karujaht Pärnumaal” (1912) ja lõpeb filmiga „Tõde ja õigus” (2019). 107 aasta sisse mahub 52 mängu-, 26 dokumentaal- ja 23 animafilmi käsitlus. Priit Pärn on esindatud kuue, Kaljo Kiisk viie, Grigori Kromanov, Leida Laius, Andres Sööt ja Peeter Simm nelja filmiga. Kokku sisaldab filmiregister ligemale 500 pealkirja ja isikunimede register ligemale 800 nime.

Üldtuntud filmide kõval leiavad käsitlemist ka vähemtuntud, näiteks Paul Sehnerti „Tšekaa komissar Miroštšenko”, Valeria Andersoni „… ja supp on valmis õigel ajal”, Peeter Toominga „Aastad”, Kaljo Kiisa „Saja aasta pärast mais”, Renita ja Hannes Lintropi „Šurale” ja Edvard Oja „Autoportree emaga”.

„Julgustagu see inimesi nägema kaugemale käputäiest kõige kuulsamatest filmidest ja vaatama Eesti filmikunsti laiemalt. Kellel tõesti ei tule „Kevade” ja „Viimse reliikvia” kõrval meelde ühtki dokumentaalfilmi, saab siit vähemalt spikerdada. Armastagem oma filme ja filmitegijaid, sest keegi teine seda meie eest ei tee,” ütleb Priimägi raamatu saatesõnas.

Teost saadab samanimeline filmiprogramm, mis koosneb kümnest seansist. Kinosaalis saab koos autori sissejuhatuse ja külalistega näha mängufilme „Värvilised unenäod”, „Tuulte pesa” ja „Georgica”. PÖFFi veebikinos jõuavad aga ekraanile mängufilmid „Tšekaa komissar Miroštšenko”, „Põrgupõhja uus Vanapagan”, „Hullumeelsus” ja „Inimene, keda polnud”, dokumentaalfilmid „Esteetilistel põhjustel”, „Isamaa ilu”, „Talupojad”, „… ja supp on valmis õigel ajal”, „Lasnamäe” ja „Šurale”ning animafilmid „Hiirejaht”, „Nael”, „Tolmuimeja”, „Suur Tõll”, „Kolmnurk”, „Instinkt”, Une Instituut”, „Krokodill” ja „Orpheus”.

Ajalehes Sirp filmitoimetajana töötava Priimäe sõnul on Eesti filmidest kirjutatud kahetsusväärselt ebaühtlaselt: mõnest üksikust on olemas väga põhjalikud käsitlused, osale puudub tagasiside peaaegu täielikult. „Raamat „101 Eesti filmi” ja selle põhjal koostatud filmiprogramm, mis PÖFFi abiga vaatajani jõuab, aitavad ehk meie filmikultuuri teadvustamise ja mõtestamise rajal ühe sammu edasi astuda,” ütles ta.

Raamatu „101 Eesti filmi” esitlus on neljapäeval, 19. novembril kell 17.30 muusika- ja filmipoes Terminal (Telliskivi 60/2). Autoriga vestleb PÖFFi programmikoostaja Elise Eimre. Raamatut saab osta soodushinnaga.