RAAMATUSOOVITUS I Armasta raha ja raha armastab sind vastu!
Million Mindseti kirjastatud raamat „Armasta raha ja raha armastab sind vastu“ autor Sarah McCrum usub, et kõigil tasuks rahasse pisut vabamalt suhtuda. Autori hinnangul pole raha tegelikult selline, nagu enamik arvab. Enamasti nähakse rahana kupüüre, münte, numbreid pangakontol, mida püütakse kokku ajada.
Kõigil tasuks rahasse pisut vabamalt suhtuda.
McCrumi sõnul on raha nähtamatu niit kõigi inimeste vahelises suhtluses, mis hoiab meid koos sama tugevalt nagu ämblikuvõrk hoiab kinni ämbliku saaki. Raha voolab pidevalt kõikjal meie ümber ringi. See on vahetus- ja tehingusüsteem, mis meie ühiskonda koos hoiab.
Raha on nähtamatu niit kõigi inimeste vahelises suhtluses.
Ta selgitab, mis on kolm rahareeglit ja kuidas rahast teistmoodi mõtlema hakata.
Kolm rahareeglit:
- Esimene rahareegel on naudingu reegel. Kui te soovite rohkem raha, peate elust rohkem rõõmu tundma.
- Teine rahareegelpuudutab teenimist. Te peate mõistma, et raha on vahetussüsteem teiste heaks teenete osutamise hõlbustamiseks. See asetab raha mõistagi teie moraalitunnetuse keskmesse. Teistele teenuse osutamine on üks kõige moraalsemaid asju, mida inimene teha saab, nii et mida rohkem teenust te osutate, seda rikkamaks saate.
- Kolmas reegel puudutab jagamist. Ärge kartke jagada oma raha, ostes asju oma sõpradele, perele, kogukonnale ja ühiskonnale. Sedasi saate anda oma panuse ja parandada elukvaliteeti. Ärge aga loomulikult tehke seda viisil, mis takistaks teistel raha kohta õppimist, aga see on ka ainus märkus jagamise reegli kohta.
Kuidas rahast uutmoodi mõelda?
- Raha on mõeldud nautimiseks. See pole loodud selleks, et tuua teile piina, valu või muresid. Aga te peate ühtlasi teadma, kuidas raha toimib. Te võite endale lubada kõike, mida saada tahate, aga mitte tingimata kohe.
- Raha ei seisne asjade omamises. See on vahetustehingute hõlbustaja. Kui raha ainult endale hoiate, siis ei saa te suurt midagi anda ega ka vastu võtta, mistõttu teil nii vähe raha ongi. Kui rohkem annate, saate ka rohkem vastu. See on seadus.
- Avalda tänu. Kui ostate midagi, mis on teie jaoks väga väärtuslik ja võib-olla väärt enamgi kui selle turuhind, siis võite oma makset suurendada mitte rahaliselt, vaid ostu väärtuse tunnustamisega. Tänu avaldamine sellele, kes teid soovituga varustas, on vaid üks väike osa, aga veelgi tähtsam on selle asja väärtustamine, mida asute jagama end ümbritsevate inimestega.
- Kas raha ja õnne vahel on mingi seos? Õnnelik inimene suurendab ka oma jõukust, kuigi jõuaks inimene alati oma õnne ei suurenda. Te kipute „peost“ ilma jääma, kui teete raha oma elu keskmeks – te ei saa tõeliselt lustida, sest vaatate vales suunas. Raha jahtimine kulutab ära kogu energia juba enne, kui jõuate sihtkohta. See on sama hea kui taigna nahka pistmine enne koogi küpsetamist. See mitte ainult ei tee teil tõenäoliselt südant pahaks, sest toores taigen pole söömiseks mõeldud, vaid tekitab teil kahekordselt halva tunde, sest see pole veel jagamiseks valmis. Kui keskendute ainiti rahale, kaotate kontakti elukvaliteediga, mille poole olete püüelnud, ning hakkate hoopis rahanumbreid lugema. Numbreid on aga valus jagada, sest need muutuvad nõnda alati väiksemaks. Elustiili jagamine aga pakub rahuldust, sest see muutub nõnda alati rikkalikumaks. Nende kahe vahel on suur erinevus.