KRISTI LUGEMISSOOVITUSED I Kas sina tunned oma harjumusi?
GoodNewsi IT-spetsialist Kristi Zirk jagab oma lugemissoovitusi Lugemine on lahe kogukonnas. Tema 17. raamatusoovitus on Äripäeva kirjastuse raamat „Harjumuse jõud“, mille on kirjutanud Charles Duhigg. Kui täna hommikul ärkasite, mida te kõigepealt tegite? Kas hüppasite duši alla, vaatasite oma e-kirju või haarasite köögilaualt võileiva? Suurem osa meie igapäevastest valikutest võivad näida hästi kaalutletud otsustusprotsessi tulemusena, kuid ei ole seda teps mitte.
HUVITAVAID MÕTTEID RAAMATUST:
- Enam kui 40% igapäevategevustest, mida inimesed sooritavad, ei olnud mitte otsused, vaid harjumused.
- Mõistes, kuidas harjumused toimivad, võime neid kujundada ükskõik millisel meile sobival viisil.
- Teadlased ütlevad, et harjumused tekivad seepärast, et aju otsib pidevalt võimalusi kergemini läbi ajada.
- Tõhus aju võtab vähem ruumi, seega on inimese pea väiksemaks muutunud, see omakorda on muutnud lihtsamaks sünnitamise.
- Harjumused ei ole saatusest määratud. Harjumusi saab eirata, muuta või välja vahetada.
- Harjumused ei kao kunagi täielikult, aga probleem on selles, et aju ei suuda teha vahet heade ja halbade harjumuste vahel.
- Harjumuse tuum koosneb kolmest osast: päästikust, rutiinsest tegevusest ja preemiast.
- Iha ongi see, mis päästikute ja preemiate süsteemi käima lükkab.
- Isegi kõige vängemate aroomide haistmine nõrgeneb, kui pidevalt nende meelevallas olla.
- Uusi harjumusi luuakse nii: kõigepealt pannakse paika päästik, rutiinne tegevus ja preemia, ning siis kujundatakse välja iha, mis selle tsükli käivitab.
- Meistrid ei tee ebaharilikke asju. Nad teevad tavalisi asju, aga nad teevad neid mõtlemata. Nad järgivad kätteõpitud harjumusi.
- Peaaegu iga käitumisviisi saab teisendada, kui päästik ja preemia samaks jätta.
- Kui päästiku ja preemia välja selgitate, võite rutiinset tegevust muuta.
- Harjumusi ei saa välja juurida – need tuleb hoopis asendada.
- Et muudetud harjumus püsima jääks, peavad inimesed uskuma, et muutus on võimalik.
- Võtmeharjumused ütlevad meile, et edu ei sõltu iga pisiasja õigesti tegemisest, vaid vastupidi – et olla edukad, peame määrama kindlaks paar olulist põhimõtet ning neid seejärel kõigile muudele tasanditele võimendama.
- Üksikisikud järgivad harjumusi, rühmad rutiine.
- Tahtejõud ei ole pelgalt oskus. See on nagu käe- ja jalalihas, mis väsib intensiivsemalt töötades ära, nii et teistele asjadele jagub vähem tahtejõudu.
- Kui tahad teha midagi, mis nõuab tahtejõudu – näiteks pärast tööd jooksma minna – pead päeva jooksul oma tahtejõudu säästlikult kasutama.
- Kui õpid end sundima spordisaali minema, kodutöid tegema või hamburgeri asemel salatit sööma, kaasneb sellega mõtteviisi muutus.
- Tahtejõust saab harjumus, kui valida kindel käitumisviis juba enne olukorra tekkimist ja siis seda kriisi saabudes järgida.
- Kui inimesel on tunne, et tal pole mingit sõnaõigust, et ta lihtsalt järgib korraldusi, väsib ta tahtejõulihas palju kiiremini ära kui siis, kui nad arvavad, et teevad seda isiklikel põhjustel – kui nad tunnevad, et neil on valikuvõimalus.
- Luues töötajates tunde, et nad on firma tegevusse aktiivselt kaasatud – et nad on olukorra peremehed, et neil on otsustusvabadus –, võib see drastiliselt suurendada energia- ja keskendumise hulka, mida nad on valmis töösse panustama.
- Head juhid haaravad kriisist kui võimalusest muuta organisatsiooniharjumusi.
- On alust arvata, et „tuttavlikult kõlavate“ asjade eelistamine on meie närvisüsteemi talitluse saadus.
- Kuulamisharjumused lasevad meil alateadlikult eraldada olulised helid nendest, mida me võime ignoreerida.
- Kui rüütad uue asja vanade harjumustega, on inimestel kergem seda omaks võtta.
- Uurimused näitavad, et inimestel pole mingit probleemi võõraste väärkohtlemisega, aga kui solvatakse sõpra, paisub meie protest nii suureks, et ületab inertsi, mis teeb tavaliselt vastuhaku organiseerimise raskeks.
- „Nõrgad sidemed“ on ühendused, mis seovad omavahel inimesi, kellel on ühised tuttavad, kes kuuluvad samadesse sotsiaalvõrgustikesse, kuid keda ei seo otseselt tugevad sõprussidemed.
- Meie pealiskaudsed tutvused on sageli sama mõjusad – kui mitte mõjusamadki – kui meie lähedased sõprussuhted.
- Unes kõndimine annab märku sellest, et ärkvelolek ja uni ei välista üksteist.
- Uneskõndimise puhul jääb inimesele teatud valikuvõimalus, aju arenenumate piirkondade osalus säilib piisaval määral, selleks et käskida inimesel katuseservast eemale hoida. Uneterrori kütkeis olev inimene järgib aga lihtsalt harjumuse tsüklit ega hooli sellest, milleni see viia võib.
- Just uskumistahe on see, mis paneb uskuma muutustesse.
- Inimesed, olles otsustanud, kelleks nad tahavad saada, kasvavad „sellisteks, millisteks harjutamine neid teeb.“
- Harjumuse tegelik jõud: arusaam, et teie harjumused on teie enda valitud.
- Harjumus on valem, mida meie aju automaatselt järgib: kui näen päästikut, sooritan rutiinse tegevuse, et saada preemia.