Avaleht Hingele Kammermuusika kohtub heliteraapiaga: kirikus mängitakse Pärti
Kammermuusika kohtub heliteraapiaga: kirikus mängitakse Pärti

Kammermuusika kohtub heliteraapiaga: kirikus mängitakse Pärti

Jaani kirikus toimub 15. novembril meditatiivne kontsert, kus kõlavad Arvo Pärdi teosed ebatavalises esituses: orel, viiul ja arhailised gongid.

Juba ennemuistsetest aegadest on muusikat kasutatud ülevate hingetundmuste saavutamiseks, igavikulisuseni jõudmiseks, ülendades inimteadvust ja äratades temas jumalikke tundeid. Arvo Pärti peetakse uuema aja hingelise muusika loojate sekka kuuluvaks. Sakraalsete pillidega võimendatud Arvo Pärdi looming on eriti sügava mõjuga.

Arvo Pärdi muusikastiili nimetatakse tihti „uueks lihtsuseks“, samuti „sakraalseks minimalismiks“ või ka „uueks õnnistusmuusikaks“. Autor ise määratleb end metamorfoosselt: nagu tintinnabuli (peetakse silmas väikesi kirikukelli, omapäraste „lisahelidega“).

„Iga fraas on omaette hingamine. Tema sisemine valu ja selle valu äravõtmine on omavahel seotud ja moodustavad hingamise. Pausides tuleb õppida kuulama vaikust, osata tunnetada iga heli tekitatud vibratsioone, tema kestvust ja üleminekut järgmisele helile, selle sammu kaalu. Kiirustada ei tohi, tuleb hinnata iga sammu punktist punkti noodipaberil. Samm edasi tuleb teha alles siis, kui oled läbi oma „puhastustule“ lasknud kõikvõimalikud nootide variandid. Alles kõik kannatused läbinud heli saab olla täiuslik,“ on Pärt öelnud.

Kõlavad järgmised Arvo Pärdi teosed:

  • Fratres
  • Für Alina
  • Spiegel im Spiegel
  • Variationen zur Gesundung von Arinuschka
  • Ukuaru valss
  • Passacaglia

MÄNGIVAD:

🎻 LEENA LAAS – viiul. Töötab Keila ja Nõmme muusikakoolides. Eesti professionaalsete muusikute assotsiatsiooni liige alates 1999. aastast.

🎹  TIIA TENNO – orel. Aastast 1996 töötab T. Tenno Tallinna Jaani koguduses organisti ja koorijuhina ning oli ka Jaani Kiriku Oreli Fondi üks asutajatest ja juhatuse liige.

🎶 LILIA MÄRTMAA ja DENISS VINOGRADOV – gongid, akustilised efektid. Muusikud-multiinstrumentalistid. Tervendavate Helide Keskuse asutajad.

OREL

Üks vanimaid muusikariistu. Orelit nimetatakse sageli ka pillide kuningaks, seda ilmselt ennekõike võimsa kõla tõttu. Orel seostub eelkõige kirikuga, kus see loob erilist sakraalset armosfääri. Seda mängitakse nagu klaverit, vajutades klahve, kuid tegelikult see on õhkpill.

GONG

Üks vanimaid muusikariistu, mida kasutatakse mõttetegevuse ja taju avardamiseks, vastu võtmaks seda, mis jääb tavaliselt väljapoole tajupiire. Indias, Hiinas ja Lõuna-Aasias peetakse gongi iidsetest aegadest kultuspilliks ja kasutatakse mõtlustes ja hingelistes praktikates.

Gongihelid aitavad inimese viia kiiresti transsi. See saab võimalikuks tänu sellele, et gong on olemuselt idiofoon, luues nn loodusliku valge müra ühes laia spektriga harmoonilistest ülemhelidest, peenetest, pea kuuldamatutest kõrgsageduslikest helidest, mis saadavad peatooni. Vibreerides vahemikus 4-7 hertsi, kutsuvad need helid esile binauraalseid vibratsioone, avavad ukse müstilistele kogemustele, sünkroniseerivad aju poolkerad ja harmoniseerivad mõttetegevuse.

Gongi loodud helilained üksteise voos loovad uusi keerukaid toone, tehes heli nii ruumiliseks ja etteaimamatuks, et inimmõistus ei suuda ennustada seda kõla. Just sellepärast kuulevad inimesed tihti gongimõtluse ajal kelli, trumme, harfi, sarve, kogunisti inimhääli või tervet koori – see on otsiv teadvus, mis püüab kuuldavat heli määratleda.

See on seotud isikliku heli tajumisega. Gongi kõlades tekivad nn kombinatoorsed toonid, mis formeeruvad just kuulmissüsteemis. Just need kombinatoorsed toonid on vastutavad kahetise heli vastuvõtmise eest, olles akustikaspetsialistide meelest täielik fenomen.

Nada-jooga filosoofia põhjal omavad need gongi erilised helilained maagilist jõudu, millega saab peatada mõtte liikumise. Tulemusena on kuulaja kui „nullpunktis“ – olekus, mida joogid nimetavad „õnnistatud eimiskiks“. Ka kundalini joogas peetakse gongi suure au sees: seda peetakse algheli materialiseerunud kehastuseks.

Tuntud kundalini joogi Bhadhan räägib gongi kohta nii: “Meie mõistuse jaoks on gong otsekui ema ja isa, andes talle elu. Oid ei suuda heale gongimängule vastu seista. Gong on ülilihtne. Gongiheli loob end ise. Gongil mängija mängib kogu kõiksusega. Gong on suurepärane võimendatud resonantsvibratsioon. Justkui hulganisti keeli, sarnane mängimisele miljonil keelel. Gong on pill, mille abil võite luua kosmiliste vibratsioonide kombinatsioone.“