HEAOLU JUTUD I Peep Vain, Tiit Trofimov ja Urmas Sõõrumaa jagavad heaoluga seotud nõuandeid
Rahvusvaheline koolitaja, wellness coach, joogaõpetaja ja podcasti juht Silja Siller on coach’ina töötanud üle 13 aasta, treeninguid juhendanud üle 25 aasta ning koolitanud ja inspireerinud üle 20 aasta. Selle suure kogemustepagasi abil aitab Silja inimestel luua oma ellu rahu ja rõõmu, märkamist ja mõistmist, armastust ja mängu – kõike seda, mida kutsume tasakaaluks ja heaoluks.
Podcastis „Heaolu jutud Silja ja Kristiga“ räägivad Silja Siller ja Kristi Roosimägi erinevate külalistega heaolust ning kõigest sellest, mis tekitab inimestes head enesetunnet.
Nende jutud on elust, naudingutest, väljakutsetest ja arengust – kõigest sellest, mis aitab jõuda heaoluni. Podcast’is otsivad Silja ja Kristi erinevaid ‘ah-aa’ momente elust, elamusi ja kogemusi ning soovivad aru saada, võtta õppust ja areneda koos saate külaliste ning kuulajatega.
Podcastis on külalisteks olnud mitmed tuntud inimesed, nagu näiteks koolitaja Peep Vain, enesearenguterapeut Tiit Trofimov, ettevõtja Urmas Sõõrumaa, autor ja suhtenõustaja Tiina Tiitus, terapeut, autor ja joogaõpetaja Kaidi Laur ning bikiinifitnessi 2022. aasta Euroopa meister Agne Kiviselg.
Toome teieni häid mõtteid kõikidelt eelpool toodud külalistelt.
Kuus head mõtet Peep Vainu poolt:
- Kui tahad heaolu suurendada, siis tee neid asju, mis sulle endale rõõmu valmistavad.
- Heaolu üks saladus on poogen. Kui heas mõttes ükskõik sul võib asjadest olla.
- Enne sa neid samme ei astu, kui sa päriselt tahtma hakkad. Loeb see, mis tunne on ütlejal ja mis tunnet ütleja öeldu tekitab kuulajas. Tahta on vaja. Enda maksimaalselt heaolu on kogu aeg tarvis tahta ja väärtustada, mitte keegi teine ei tule sulle seda pakkuma.
- Elus on olulised kord ja tasakaal. Sul on elus erinevad osad ja siis on küsimus, kas nad on kõik võrdselt korras või mõni on paremas seisus kui teine. Selline heaolu on nii väline kui ka sisemine.
- Enda järjest parem tundma õppimine on oluline – kes ma olen, milline ma olen, enda tunnetamine, eneseteadlikus. Kuidas sa valid, kui sa ei tea, mis sulle sobib?
- Tahta on vaja. Igaühe sünniõigus ja absoluutne ainuisikuline kohustus enda heaolu eest seista – mitte keegi seda sellisel moel ei oska seda teha, pole kohustatud seda tegema ja ei tee ka.
Neli heaolu tarkust Tiit Trofimovilt:
- Ainult õnnele keskendumine pole realistlik, sest elu ei koosne ainult õnnest, vaid seal on ka kõiki muid tundeid.
- On väga suur julgus ennast iga hetke, tunde ja eriti emotsioonidega alasti võtta, sest aususe vastu võtmine on inimestele hästi raske.
- Öeldakse, et kui lähed kinno, siis vahel pead neid kehvasid filme ka nägema, et saada aru, kuidas eelmine oli ikka väga hea. Sama on ka inimestega, kellega sa koos elad või aega veedad.
- Vahetevahel on hea käia raputavas keskkonnas, et aru saada, et see, kus sa praegu oled, on päris äge koht.
Neli inspireerivat mõtet Urmas Sõõrumaalt:
- Inimene on tulnud siia maailma kannatama. Kui hästi läheb, siis antakse talle näiteks kannatusteks sada aastat, mõnel isegi rohkem, teisel vähem.
- Ainuke võimalus on tunnistada oma kannatused omaks ja hakata neid armastama, sest siis, kui nad on sinu omad, on nad sulle õpetajad mitte valu tekitajad. Siis on parem taluda seda mõtet ajutisest olemisest maailmast.
- Kui valus on, siis võib öelda, et see on mingis mõttes kannatamine ja selle reageerimine. Kui sellest reageeringust ei õpi, siis astutakse jälle, teinekord kukub mingi muu asi. Midagi ei ole siin niisama.
- Kui igaüks teeks siin ilmas õnnelikuks ühe inimese vähemalt, siis oleks paradiis. Mõni mees tahab teha kogu maailma õnnelikuks, siis sealt hakkabki suur häda pihta. Teeme ikka ühe inimese ehk iseenda kõigepealt õnnelikuks.
Tiina Tiituse soovitused, kuidas oma mõttemustreid muuta:
- Jäta välja hinnangud. Ei ole positiivset või negatiivset, vaid see lihtsalt on.
- Pane tähele, mis sinu sees toimub.
- Proovi mõista seda, mida sina soovid. Tihti me ei täida enda soove, vaid kellegi teise omasid, näiteks perekonnaliikme, suguvõsa, lapsepõlve traumad, ühiskond jms.
- Märka olukordi, kus on pidevalt sama muster – vahet ei ole, kas oled seal esimest korda või sajandat.
- Julge täna otsus vastu võtta. See ei tähenda, et sa ei võiks seda homme muuta.
- Kasvamine toimub läbi taipamise.
Neli head mõtet Kaidi Laurilt:
- Kui teen midagi selleks, et midagi saada, sest seal taga on mingisugune hirm või puudus, siis seal tavaliselt see energia kuidagi väljendub. Sa võid kellelegi öelda väga hästi või teha komplimendi, aga küsimus on selles, miks sa seda teed.
- Hirm on mingis mõttes kuju muutja. Ta ei ilmu koguaeg ühtemoodi, vaid ilmub mõtete või tegevuste kujul.
- See, millele peaksime otsa vaatama, ongi hirm ise. Mitte see, et kas olen ebakindel. Võime tegeleda ja valele teele sattuda, aga siis me ei saa aru, miks need asjad tegelikult ei lahene.
- Hirm on ülioluline emotsioon. Kui ma ütlen kogu aeg lapsele, et ta ei kardaks, siis see pole õige. Miks? See, et ta kardab on ju närvisüsteemile kõige olulisem asi, sest siis ta saabki aru, et midagi toimub ja kas on talle turvaline edasi minna.
Neli heaoluga seotud mõtet Agne Kiviseljalt:
- Iga asi, kus sa käid või mida uut sa teed, peab olema sinu jaoks midagi, mis sulle midagi õpetab kas hakkama saamise või enda kohta.
- Kehaga koos käib ka meie vaim ja kui sa päriselt pühendad ennast sellesse, armastad seda, mida teed, siis märkamatult toimub see, et ka sinu vaimne pool on kasvanud ja arenenud täpselt nii nagu peegelpilt ehk väline pool.
- Sa saad alati teha nii palju, et sul endal jääb see tunne, et tegid kõik, mis võimalik. Ehk kõik, mida saan teha, on see, et anda endast parima mitte vähemat ega rohkemat.
- Eemalda ennast ka nendest inimestest, kes sind tagasi hoiavad ja sinu unistusi ei toeta. Hoia oma ring väike ja täidetud nende inimestega, kes on õnnelikud sinu pärast – ükskõik, mida sa teed.