KANAL 2 “MINU TALLINN” VIDEO I Miks unistada? Olesija Saue, Anu Tähemaa ja Kati Orav unistamise tähtsusest
Persoonibrändingu ekspert Olesija Saue, visuaalne praktik Kati Orav ja loovkoolituste juht Anu Tähemaa arutlesid Kanal 2 telesaates „Minu Tallinn“, kuidas elada unistuste elu ning mida teha siis, kui unistad ja unistus ei täitu.
Unistamiseks tuleb võtta aega
Olesija Saue tõi saates välja, et selleks, et elada unistuste elu, peab unistama. Ta leidis, et inimesed kipuvad liiga vähe unistama, sest unistamine võtab aega. Selleks, et unistada, tuleb tema arvates võtta aega – see aitab aru saada sellest, kes sa oled täna ning kuhu tahad välja jõuda. „Unistustega peaks olema hästi konkreetne, sest aju meil tihti mõtleb asju väga abstraktselt ja me justkui tahaks midagi teha, aga ei saa päriselt sellest aru. Seni kuni sa sellest unistusest aru ei saa, ei saa sa teha ka konkreetseid samme selleks, et hakata sinnapoole liikuma.“
Unistustega peaks olema hästi konkreetne!
Kui sina oma unistust ellu ei vii, teeb seda keegi teine
Kas oma unistust paberile kirja pannes, võib aga keegi selle endale võtta? Anu Tähemaa arvas, et nii kaua kuni keegi pole seda teostanud, on see unistus ja idee olemas. Ta nentis, et öeldakse, et idee on alguses pisikene ning tuleb su juurde jutuga, et ta endale võtaksid. Kui sina aga keeldud ning tood ettekäändeid, miks seda mitte teha, läheb unistus järgmise juurde sama jutuga. „Tema aga teebki selle ära. Siis ongi see juba unistus, mis täitub.“
Haara unistusest kinni siis, kui ta veel sinu oma on
Kati Orav lisas, et kui unistus või idee tuleb sinu juurde, siis haara temast kinni, kui ta veel sinu oma on. „Kõik unistused ja ideed ei peagi ellu minema. Napsa temast kinni, võta paber ja pliiats ning vaata sellele unistusele peale. Ehk, et mõtled juba natuke konkreetsemalt, et mis unistus see nüüd ikkagi on – miks see sinu jaoks oluline on ja kas tal võiks olla koht, kus ta täitub. Sa hakkad seda unistust enda omaks tegema, mis tähendab seda, et hakkad aru saama, kuidas ta sulle sobib,“ selgitas ta ja lisas, et kui see kõnealune unistus ei peaks täituma, siis tuleks ette võtta uus.
„Või oled hoopis kogemuse võrra rikkam, sest midagi sa ju hakkasid ikkagi tegema. Ja kuidas sa ütled, et see ei täitu? Midagi sealt ju kindlasti täitus. Lihtsalt võib-olla sa lihtsalt vaatasid, kas see unistus oli üldse nii realistlik ja sinu jaoks sobilik,“ sõnas Kati.
Oma unistuste elu saab elada juba praegu
Olesija tõdes, et unistades on oluline ka see, et paned kõik kirja. Sellisel juhul keskendud tema sõnul mitte ainult välisele, vaid ka sellele tundele, et mida sa siis tahad. Kas see on armastuse tunne või hoopis rõõmutunne. „Kui sa saad selle tundega kontakti, siis sa ei pea tegelikult ootama seda hetke, et oled õnnelik siis, kui see unistus täitub ja et alles siis hakkad elama. Sa saad hakata elama oma unistuste elu juba praegu.“
Unistades on oluline ka see, et paned kõik kirja.
Sina ise oled see, kes saab unistuse jaoks midagi ära teha
Anu tõi saates välja, et ainuke asi, mis siin elus ei muutu, on muutus. Väga tihti paneme oma eesmärgid ja unistused sinna, kus meil ei ole mõjuvõimu. Unistades peab aga alati teadma, et sina ise oled see, kes saab selle heaks midagi teha. „Laulusalm ütleb: „Läks trumm, minu ka pulgad.“ Ja siis sa lähedki. Võib-olla see polnudki päris see ja tuleb midagi paremat. See ongi see, kuidas sa ennast häälestad. Loomulikult võib võtta ka selle valiku, et mõtled 10 aastat, kui halvasti kõik läks. Teisest küljest võib mõelda, et see periood sai mu elus läbi, mis nüüd tuleb – äkki tuleb midagi paremat.“
Kati nentis, et tema poole pöörduvad väga paljud meeskonnad, kes soovivad visualiseerida näiteks enda viisaastaku plaani ja teha seda üheskoos. Väga palju algab tema sõnul aga eelkõige iseendast. „Kui ma juba meeskonnas tean, kes ma olen ja olen sinna läinud mingit unistust täitma, siis juba see meeskond on rikkam. Aga siit ka see, et kaos ja kord käivad nagunii käsikäes. Kaoses olles on hea teha restart,“ lausus ta ja lisas, et restarti ei pea kohe alustama unistamisest, vaid siis saakski mõelda ja ennast kaardistada – mida ma tegin, kes ma olen, milles ma hea olen, millest tundsin puudust ja mida tahaksin oma edasises sammus juurde saada. „Teed endale justkui auditi enne, kui hakkad uusi eesmärke seadma.“
Kas oled leidnud üles oma sära silmades?
Olesija rääkis, et meie ühiskonnas on puudu unistamine. On puudu rõõmust ja julgusest olla sina ise ja teha neid asju, mis panevad silmad särama. Ta sõnas, et ükskõik, mis töökohal keegi ka ei oleks, siis kõik saab alguse sellest, kas sa oled leidnud oma sära silmades üles ja kas sa jagad seda ka teistega. „Ma arvan, et see on üks asi, mida meie täiskasvanutena peame õppima ja loodetavasti me ei tapa seda oskust meie lastes.“
Meie ühiskonnas on puudu unistamine. On puudu rõõmust ja julgusest olla sina ise ja teha neid asju, mis panevad silmad särama.
Tunne rõõmu väikestest asjadest
Anu, kes mööda laia maailma ringi reisib, lisas, et kui ta ühele klassile rääkis, et nood ette kujutaksid, et vanemad ei ütle, mida nad tegema peavad ja et neil oleks palju raha, siis mida nad teeksid. „Esimene vastus oli see, et kas tõesti võin teha kõike. Saades jaatava vastuse, öeldi, et ostaksin endale kaks hamburgeri. Mis näitab seda, kui vähe nad oskavad unistada. Me peame andma neile rohkem tõukeid,“ leidis ta ja lisas, et kui ta on suhelnud inimestega väljapoolt, siis väga palju sõltub sellest, kellega suhtled ja kuidas on inimestel majanduslik elujärg.
„Me oleme nii palju seda kuulnud, aga tunda rõõmu väikestest asjadest. Võib-olla inimene ei tajugi seda rõõmu väikestest asjadest enne, kui ta pole seal päris põhjas ära käinud. Selles põhjas olles on hea teha analüüsi. Sellel hetkel sa muidugi ei tunne, et selles oleks midagi toredat, sest kaotasid näiteks töö või armastus lahkus mu elust. Pööra see aga endas ümber. See nõuab jõudu ja ilmselt ka abi… Leida need inimesed, kes sind selles toetavad. Hiljem aga leiad, et jumal tänatud, et see nii läks,“ leidis Anu.
Olesija tõdes, et kõige ägedamad kingitused ja kõige ägedamad avastused, on pärit just sealtsamast august. „Loomulikult, kui oled seal augu sees, siis on väga raske niimoodi mõelda. Aga üks asi, mida saame kontrollida, on see, kuidas me maailma näeme ja kuidas mõtleme. Arvan, et enamus meie probleemidest tuleb sellest, et laseme enda mõtetel liiga palju ennast piirata ja kontrollida.“
Üks asi, mida saame kontrollida, on see, kuidas me maailma näeme ja kuidas mõtleme. Enamus meie probleemidest tuleb sellest, et laseme enda mõtetel liiga palju ennast piirata ja kontrollida.
Mitte keegi ei saa sinult ära võtta seda, mis sinu sees olemas on
Anu lisas, et ka tema on hooga põhjast läbi käinud. Nimelt tegi ta festivali Hoog, mis oli küll väga äge, aga viis ta korralikult põhja. Sealt aga hakkas Anu tõus.
Olesija rääkis, et kui ta oli 25-aastane, siis oli ta tipus. 29-aastasena kaotas ta aga kõik, kaasaarvatud iseennast. Tänu sellele on ta täna aga seal, kus on. „Tänu sellele algaski minu teekond coachingu maailmas ja persoonibrändingu maailmas. Sellel hetkel ma avastasin, et mitte keegi ei saa sinult ära võtta seda, mis on sul sees. Sa pead seda avastama.“
Kati nentis, et on samuti vahepeal mõelnud, kas ta on ikka üldse põhjas käinud, aga siis on ta ära unustanud asjaolu, et 10 aastat oma elust oli ta toitumishäiretega buliimik ja oli omadega väga põhjas. „Mul ei olnud ühtegi eesmärki ja unistust, välja arvatud see, kust nüüd süüa saada ja WC-sse joosta. Ehk olen olnud väga põhjas ja sealt ennast välja rabelenud läbi armastuse ja läbi joonistamise.“