1. Avaleht
  2. Lugemist
  3. RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: kindralmajori juhtimisnõuannetest pärsia luuleni
RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: kindralmajori juhtimisnõuannetest pärsia luuleni

RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: kindralmajori juhtimisnõuannetest pärsia luuleni

Raamatuaasta puhul on kaks suurt lugejat, kirjastaja ja konsultant Dea Oidekivi ning Lugemine on lahe kogukonna ellukutsuja Monika Kuzmina, viimas läbi lugemiskampaaniat, mille raames jagavad inimesed iga päev raamatuid, mis on nende jaoks olnud mõjuvad, inspireerivad ja puudutavad.

Foto: Freepik

Meeli Vaikjärv, koolitaja soovitab: Enno Mõts “Kui maetakse kindraleid. Tippjuhtimise tähelepanekuid”

“See on üks parimaid juhtimisraamatuid, mida olen lugenud. Autor jagab oma kogemustest tulenevaid taipamisi, mis aitavad ka lugejal uusi mõtteid leida. Raamat on kirjutatud lihtsalt ja inimlikult ning sobib kõigile, kes soovivad paremini mõista juhtimise ja inimese olemust.”

See on üks parimaid juhtimisraamatuid, mida olen lugenud.

„Sõda ei peaks olema meeltel, sõda peab alati olema meeltel. Kindral ei peaks surema lahinguväljal, vaid lahinguväljal peaks surema kindral,” tutvustab Mõts oma kolmandat raamatut. „Juhtimine on erialaspetsiifiline, juhtimine ei ole erialaspetsiifiline. Näpuga saab näidata teistele, näidata saab ka teed, eelkõige enesele.”

Raamatus tulevad teemadena ette diletantide maailm, tühisõnade paraad, jõustamine ja võimestamine, autorsuse enigma, kukkumise vältimatus, uhkuse loomine, sellest ülesaamine, eraldumisprintsiip ja traditsioonimüra. „Paljudel teistel intrigeerivatel ning pisut tundlikel teemadel on selles raamatus avanud oma mõtteid Eesti kindral olukorras, kus kindraleid maetakse otseses ja kaudses tähenduses,” selgitab autor, kes annab mõista, et inimene, kes pelgalt oma kutsevaldkonnaga tegeleb, võib jääda kitsarinnaliseks ning ajale jalgu. Sestap katab raamat ka ajaloo rolli, mõtiskleb hariduse üle, näitab valukohtadele ühiskonnas ja organisatsioonikultuuris ning arutleb nii lugemise kui kirjutamise kasu.

Lauri Hermann, raadiohääl ja ajakirjanik soovitab: Arnold Schwarzenegger “Ole kasulik. Seitse abinõud eluks”

“Olen alati olnud unistaja, aga seejuures kahe jalaga maa peal. Schwarzenegger on mulle alati olnud eeskujuks – ta on ehitanud oma elu üles samm-sammult. Enne lugemist soovitan kirja panna oma unistused, sest see raamat aitab nende poole liikuda sihikindlalt ja rõõmsalt.”

Enne lugemist soovitan kirja panna oma unistused, sest see raamat aitab nende poole liikuda sihikindlalt ja rõõmsalt.

Selle raamatu alapealkiri on „Seitse abinõud eluks” ja igas peatükis käsitletakse ühte nippi. Oma raamatus tunnistab Arnold Schwarzenegger, et need tööriistad pole uued ega revolutsioonilised. Ta ütleb, et need on ajatud tähelepanekud, mis on alati töötanud. Uus on see, kuidas ta jagab neid seitset võtit oma elu saavutuste kontekstis, et lugeja võiks neist mõelda kui teekaardist õnneliku, eduka ja kasuliku elu saavutamiseks.

Autor selgitab, et ta ei oodanud kunagi, et temast saab eneseabimees. See oli mitte ainult tema õnnestumiste, vaid ka ebaõnnestumiste, nende ebaõnnestumiste lunastuste ja taasleiutamise kõrvalsaadus.

Anu Tähemaa, avaliku esinemise ja presentatsiooni ekspert soovitab: James Norbury  “Suur panda ja tilluke draakon”

“Kui päev on olnud keeruline ja taevas paistab suur ja must vihmapilv, siis soovitan kätte võtta just selle raamatu. Raamatust leitavad lihtsad mõtted ja imeilusad illustratsioonid muudavad meele kergemaks ja toovad hinge soojust.”

Raamatust leitavad lihtsad mõtted ja imeilusad illustratsioonid muudavad meele kergemaks ja toovad hinge soojust.

James Norbury on kirjanik ja kunstnik, kes armastab loodust ja loomi.

Lugejad on öelnud, et selles raamatus elavneb narratiiv jõuliselt lehtedele söövitatud lummavate illustratsioonide kaudu. Kaunis mets, kus elab veetlev duo, muutub lohutavaks ja tuttavaks pühapaigaks. Kujutised on sama võimsad ja kaasahaaravad kui sõnad.

Põhisõnumid on:

  1. Sõpruse jõud ja asjaolu, et erinevused rikastavad meid.
  2. Teadvelolek: tegelaste teekond rõhutab kohaloleku ja iga hetke võtmist nii, nagu see tuleb.
  3. Vastupidavus: elu on täis väljakutseid, kuid oleme vaprad ja astume neile julgelt vastu.
  4. Vead ei ole valed, vaid need on osa õppimisprotsessist.
  5. Nii iseenda kui ka teiste aktsepteerimine on vaimse heaolu võti.
  6. Pole olukorda, milles lahkusest ja kaastundes ei saaks võita.
  7. Elu ja loodus on sügavas vastastikuses seoses.
  8. Lootust tasub vaatamata takistustele endas alal hoida.
  9. Lugu suunab meid elus lihtsaid naudinguid hindama, aeglustama ja ümbritsevat hindama.
  10. Suur panda ja tilluke draakon on tohutult erinevad, kuid nende sõprus on võimalik tänu ühisosa leidmisele. Kokkuvõttes tähistab raamat mitmekesisust.

Liisbet Lehtme, abiturient soovitab: Dana Schwartz “Anatoomia. Armastuslugu”

“Raamatu tegevus toimub 19. sajandi Edinburghis ning selle peategelaseks on Hazel, noor naine, kes unistab kirurgiks saamisest. Kuna tol ajal ei lubatud naistel meditsiini õppida, sõlmib ta kokkuleppe anatoomiaõpetajaga – kui Hazel sooritab eksami edukalt, lubatakse ta  ülikooli. Et õppida, on tal vaja aga inimkehasid, mille peal harjutada. Nii satub ta kokku Jackiga, kes on surnuärataja. See on gootilik, salapärane ja romantiline lugu, mis sobib suurepäraselt õhtuseks lugemiseks.”

Et õppida, on tal vaja aga inimkehasid, mille peal harjutada. Nii satub ta kokku Jackiga, kes on surnuärataja. See on gootilik, salapärane ja romantiline lugu, mis sobib suurepäraselt õhtuseks lugemiseks.

NPR avab raamatu tausta veelgi:

„Anatoomia on armastuslugu, nii et võite arvata, et Hazelil ja Jackil hakkab peagi arenema aeglane romanss, kuigi ma väidan, et alapealkirja armastuslugu ei ole mitte ainult nende oma. Kui teile on kunagi tehtud operatsioon, on suure tõenäosusega kasutatud kohalikku või üldanesteesiat. Kujutage korraks ette, milline see operatsioon oleks ilma selleta olnud. Nii saab see raamat veelgi suurema tähendusrikkuse, olles kirjeldajaks Hazeli armusuhtele meditsiiniga.”

Kristi Zirk, GoodNewsi veebiarendaja soovitab: Chris Voss “Unusta kompromissid”

“Me kõik peame igapäevaselt läbirääkimisi – poes, kodus, tööl. Chris Voss, endine FBI pantvangiläbirääkija, õpetab, kuidas saavutada tulemuslikke kokkuleppeid. Raamat sisaldab põnevaid juhtumeid tema enda elust ning tööst pangaröövlite ja terroristidega. See raamat õpetab kuulama ja mõistma nii, et teine inimene ise sooviks sinuga koostööd teha.“

See raamat õpetab kuulama ja mõistma nii, et teine inimene ise sooviks sinuga koostööd teha.

Jakob Saks, läbirääkimiskoolitaja ja -coach lisab:

„BCSM (Behavioral Change Stairway Model, käitumise muutumise astmeline mudel) koosneb viiest astmest: aktiivne kuulamine, empaatia, sideme loomine, mõjutamine ja soovitud muutus käitumises. Need astmed viivad iga läbirääkija kuulamiselt käitumise mõjutamiseni.“ Mudeli eesmärk on suunata teist poolt nägema võit-võit-lahendust olukorrale, tegema kompromisse, mõistma oma kasu pakutavas lahenduses jne. Selleks, et panna teist inimest oma käitumist muutma, tuleb teda sinnapoole ettevaatlikult meelitada. Seda ei saa aga jõuga teha, sest see tuleks varem või hiljem bumerangina tagasi. Nimelt on inimestel komme hakata vastu pusima, kui nad tunnevad, et keegi üritab neid survestada. Selleks, et teist poolt mõjutada, tuleb esmalt saavutada usaldus ja teineteise mõistmine.

Vastastikune teineteise mõistmine tekib siis, kui teine pool tunneb, et temast püütakse aru saada. Ja siin tulebki mängu aktiivne kuulamine, mis aitab meil paremini läbirääkimiste partneri maailma mõista ning samas ka usaldust luua. Siis ja alles siis saab hakata teist suunama või mõjutama, enne mitte. Ja ainult siis on võimalik saavutada muutust käitumises.

Millise vea me sageli teeme? Pahatihti jäetakse ära kolm esimest astet, hüpates otse neljandasse, mõjutamise faasi. Üldjuhul tähendab see teise poole argumentidega ülekülvamist, ratsionaalseid ajurünnakuid lahenduste leidmisele või suisa ultimaatumeid.

Mida see raamat lugejale annab? Lugematul hulgal äärmiselt köitvate pantvangisituatsioonide kõrval, mis ei luba raamatut hiliste öötundideni käest panna, pakub see ka väga konkreetseid tööriistu, mida äris või kodustes oludes kasutusele võtta. ”

Mia Marleen Juhanson, optomeetriatudeng soovitab: Erich Maria Remarque “Triumfikaar”

“Romaan viib meid kahe maailmasõja vahelisse Pariisi, kus saksa pagulasest kirurg ebaseaduslikult töötab. Tema soov on kätte maksta Saksa sõdurile, kes teda mõned aastad varem karmilt üle kuulas. Loost leiab nii poliitikat, armastust kui ka valusaid mälestusi sõjakuritegudest. See on sügavalt puudutav ajalooline romaan, mida võiks lugeda igaüks.”

Loost leiab nii poliitikat, armastust kui ka valusaid mälestusi sõjakuritegudest. See on sügavalt puudutav ajalooline romaan, mida võiks lugeda igaüks.

Tallinna raamatukogude kirjandusblogi soovitab:

„Arc De Triomphe” on Erich Maria Remarque´i teine kõige edukam romaan, kus autor käsitleb oma lemmiktemaatikat – inimesed on eraldatud oma normaalsetest eludest ning on pandud lootusetutesse olukordadesse, kus nad peavad leidma jõudu ja jaksu, et eluga toime tulla. Soovitan raamatut lugeda inimestele, kellele meeldis “Läänerindel muutusteta” ning kes tahaks teada saada, milline võis olla elu 1939. aasta Prantsusmaal.”

Virko Veskoja, videokunstnik ja Lu:k liige soovitab: Umar Hajjam “Nelikvärsid”

“See raamat muutis minu arusaama elust ja sellest, kuidas ma maailma tajun. Umar Hajjam oli Pärsia filosoof ja matemaatik – tema raamat loob vaikusehetki, kus mõtted hakkavad teistmoodi liikuma.”

See raamat muutis minu arusaama elust ja sellest, kuidas ma maailma tajun.

Muusikaliselt kujundatud kuuldemängu Olev Eskole esituses „Nelikvärssidest” on võimalik kuulata ERR-i arhiivist.