1. Avaleht
  2. Lugemist
  3. RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: düstoopiast lugemisharjumuse kasuteguriteni
RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: düstoopiast lugemisharjumuse kasuteguriteni

RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: düstoopiast lugemisharjumuse kasuteguriteni

Raamatuaasta puhul on kaks suurt lugejat, kirjastaja ja konsultant Dea Oidekivi ning Lugemine on lahe kogukonna ellukutsuja Monika Kuzmina, viimas läbi lugemiskampaaniat, mille raames toovad Dea ja Monika lugemishuvilistelt lugemishuvilisteni põnevaid ja inspireerivaid raamatusoovitusi igale maitsele.

Foto: Freepik

Dea Oidekivi, kirjastaja ja konsultant soovitab: Jessamine Chan – “The School for Good Mothers”

“See on lugu naistest, kelle on ühiskond sildistanud halbadeks emadeks ning kes saadetakse kooli, et õppida, kuidas olla head emad. See on samal ajal nii absurdne kui ka ehmatavalt tõetruu lugu, mis paneb mõtlema, kuidas me ühiskonnana naistesse suhtume. Eriti soovin, et seda raamatut loeksid ka mehed.”

See on samal ajal nii absurdne kui ka ehmatavalt tõetruu lugu, mis paneb mõtlema, kuidas me ühiskonnana naistesse suhtume. Eriti soovin, et seda raamatut loeksid ka mehed.

Autor ise on ühes intervjuus selgitanud:

„Üks asi, mis nii raamatus kui ka päriselus on üks raskemaid standardeid emadele, on see, et nad oleksid kogu aeg õnnelikud: täielikult oma lapsele keskendunud ja täiesti ennastsalgavad, olles samal ajal rõõmsameelsed. Vähesed asjad oleksid minu jaoks sama võimatud. Raamatus neid karistatakse, kui neil hakkab igav või tähelepanu hajub – asjadega, millega sa lapsevanemana kogu aeg tegeled. Tunneme vastakaid emotsioone selle 20 minuti, õigem oleks 45 minuti, jooksul, mis kulub lapse uksest välja saamiseks. See meelekontrolli aspekt on midagi, millega ma tahtsin mängida. Lühidalt öeldes on see raamat nagu “1984”, aga emadusest.”

Janet Kolts, suur lugeja soovitab: Yū Miri – “Tōkyō Ueno jaama pargipoolne väljapääs”, tõlkinud Maarja Jaanits

“Raamat käsitleb väga tundlikult ühiskondlikke lõhesid erinevate sotsiaalsete gruppide ja rahvuste vahel. Eriti aktuaalseks ja mõtlemapanevaks teeb selle loo raamatus käsitletav kodutuse temaatika.”

Chicago Review of Books lisab:

“Raamatute võluvõime seisneb lugejale teise inimese kogemuste ja mälestuste näitamises – sujuvalt nii lähedale toomises, justkui oleks osa tema elu tarkusest, jõust ja üldisest emotsionaalsest sisust sinu oma. See on empaatiline ruum mälestuste ja unistuste vahel, milles raamatud avalduvad kõige võimsamalt. See raamat paljastab kurbuse sügavuse nende jaoks, keda ühiskond peab isegi nägemiseks liiga haletsusväärseks. Kuigi romaani teravus on käegakatsutav, pehmendab selle keeldumine kõrvale vaatamast lööki, sest selle suhtes on vähe võimalusi rõõmu tunda. Sellegipoolest on Tokyo Ueno jaam ilus vaade elule, mida liiga sageli ei märgata ja mille resonants näib iga päevaga ainult kasvavat.”

Tiit Trofimov, enesearenguteejuht soovitab: Michael A. Singer – “Köidikuist vabanenud hing”, tõlkinud Merle Kelder

“Juba esimesi lehekülgi lugedes mõistsin, et raamatu autor räägib oma isiklikest kogemustest. See on sügav ja elumuutvaid taipamisi pakkuv raamat, mis õpetab end kõrvalt vaatlema ning iseennast paremini mõistma. Raamatust leiab palju elulisi, kõnetavaid ja praktilisi näiteid.”

Noppeid raamatust:

“Sa ei pea kogu aeg väljapoole särama, ole lihtsalt sisemiselt rõõmus. Kurtmise asemel veedad sa enda ees lahtirulluvates erinevates olukordades lihtsalt mõnusasti aega.”

“Sa võid hommikul ärgata ning eelseisvat päeva õhinal oodates mitte muretseda sellepärast, mis juhtuma hakkab. Igapäevane elu võib olla nagu puhkus. Töö võib olla mõnu, pere võib olla mõnu, sa võid lihtsalt seda kõike nautida. See ei tähenda, et sa ei anna endast parimat, sa lihtsalt veedad mõnusasti aega, samal ajal kui sa endast parima annad. Ja siis, õhtul, kui sa lähed magama, lased sellel kõigel minna. Sa lihtsalt elad oma elu, ilma selle pärast pingestumata ning muretsemata. Kartmise ja võitlemise asemel sa tegelikult ka elad.”

“Sügavate tõdede omaksvõtmise ilu seisneb selles, et sul ei ole vaja muuta oma elu, sa lihtsalt muudad seda, kuidas sa oma elu elad.”

Aleksander Aivar Sarapik, Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester soovitab: Piibel

“Minu elu ja selle mõtestamine on tihedalt seotud Piibliga. Me vajame rohkem rõõmusõnumeid ja just evangeeliumides on see olemas. Kui loeme Vana Testamendi katsumuste kõrvale ka Uue Testamendi lootust ja valgust, siis saame ka ise oma elu uueks lugeda.”

Kui loeme Vana Testamendi katsumuste kõrvale ka Uue Testamendi lootust ja valgust, siis saame ka ise oma elu uueks lugeda.

Eesti raamatu aastal ilmus ka uudis, et Tartu ülikooli usuteaduskonna töörühm alustab tööd uue eestikeelse Piibli tõlkega.

“Rahvusvaheliselt on traditsioon, et kultuurkeeltes tõlgitakse igas põlvkonnas Piibel uuesti, sest muutuvad keel ja sõnavara. Samuti on Piibel olnud üks eesti keele tüvitekste läbi sajandite,” ütles Eesti piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson.

Tõlke valmimisekäigus on plaan avaldada tekstid netiaadressil piibel.net. Hiljem on kavas ka paberversioon ja erinevad digitaalsed lahendused, nagu telefoniäpp. Trükiversioonini jõutakse eeldatavalt kümne aasta pärast.

Natalja Kaasik, ettevõtja soovitab: Roland Tokko – “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma

“See raamat oli mul riiulis juba mitu aastat, enne kui selle uuesti kätte võtsin. Seekord kõnetas see mind väga, sest see räägib olulistest teemadest, mis puudutavad meid kõiki. Raamat aitab leida oma kutsumust ja kirge ning sisaldab praktilisi harjutusi, mille abil iseennast paremini motiveerida.”

Autor selgitab: Kirjutasin selle raamatu selleks, et sina valesid otsuseid tegema ei peaks. Eesmärk on rääkida sinu teekonnast: kuidas jõuda praegusest seisust sinna, kus sa tahad olla, mistahes selles raamatus kirjeldatud eluvaldkonnas. Paljud nõuanded, mida raamatupoodides leida võib, on Ameerika või mõne muu riigi kesksed. Selles raamatus siin olen aga välja toonud selle, kuidas neid teadmisi Eestis ellu rakendada. Need teadmised aitavad parandada nii sinu suhteid, tervist, finantsseisu kui kõiki muid eluvaldkondi.”

Anna-Liina Tiitma, juuksur, ettevõtja ja ema soovitab: Merilin Mandel – “Jess, lapsed!”

““Jess, lapsed!” vaatleb erinevate põlvkondade kasvatusmeetodeid ja nende omavahelist põrkumist. See raamat aitab mõista, kuidas leida põlvkondade vahel ühist keelt, et vältida arusaamatusi. Väga arendav lugemine, mis avardab mõttemaailma.”

Raamatu ja samanimelise Instagrami konto autor, kasvatuspsühholoog Merilin Mandel, rääkis Vikerraadio saates “Käbi ei kuku…”, et tänaste lapsevanematega suheldes näeb ta just emade puhul tohutut süütunnet ja pinget olla parim. Tema sõnul unustatakse aga ära, et mitte keegi ei ole loodud tegema kõike 100 protsenti hästi 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas.

“Kui palju aega veetsin mina vanavanematega… Ma ei olnud oma vanematega pooltki nii palju koos, kui praegused vanemad arvavad, et laps peaks nendega aega veetma, sest vastasel juhul on nad halvad vanemad. Ma näen seda süütunnet nii palju,” kirjeldas Mandel.

Mis puudutab isasid, siis on Merilini sõnul tore, et tänapäeval ei ole enam silmale harjumatu, et isad käivad lastega mänguplatsil. “Väga paljud isad võtavad rohkem osa pereelust, nad tahavad, et neil oleks lastega suhe algusest peale.”

Eda-Liis Kann, telereporter ja saatejuht soovitab: loe erinevaid raamatuid vastavalt tujule!

“Kui ma vajan puhkust, võtan kätte ilukirjandusliku teose ja upun sellesse täielikult. Kui aga soovin arutleda või otsin elus uut suunda, siis avan mõne elu edasi aitava raamatu. Viimaseid ma pigem sirvin, mitte ei loe kaanest kaaneni. Mõnikord piisabki vaid ühest lõigust või mõtteterast, et sealt leitud info üle veel päevi mõtiskleda ja arutleda.”

Foto: Freepik

Ka internetist leiab sellele lähenemisele toetavaid artikleid. Nii toob näiteks MHFA England blogipostituses välja kuus põhjust, miks lugemine on vaimsele tervisele kasulik:

  1. võimaldab pausi ekraanidest ja nutiseadmetest;
  2. arendab empaatiat ja emotsionaalset intelligentsust;
  3. on eluterve viis end reaalsest elust välja lülitada;
  4. tõstab enesekindlust ja toetab enesearengut;
  5. aitab lõõgastuda;
  6. tõstab kognitiivset võimekust.

Lugemine on lahe!