1. Avaleht
  2. Hingele
  3. Heaolu pole luksus, vaid elu alus
Heaolu pole luksus, vaid elu alus

Heaolu pole luksus, vaid elu alus

Elu võib kulgeda justkui hästi – kohustused on täidetud, tööl saadakse hakkama ja suhted püsivad. Ometi võib meis kõigis tuksuda rahutus, mis ütleb, et midagi on puudu. Heaolutreener ja psühholoogilise nõustamise spetsialist Kristi Jõeorg usub, et just see vaevumärgatav tunne võib olla kõige olulisem signaal – aeg on astuda samm parema heaolu poole.

Kui kõik toimib, aga rõõmsameelsus on kadunud

Kristi Jõeorg näeb oma töös sageli inimesi, kelle elus näiliselt on kõik korras, kuid sisemine kurnatus, rahulolematus või lihtsalt “tühi tunne” on nende igapäevaseks taustaks. “Muutus saab tulla vaid sinna, kuhu inimene on valmis muutust looma,” ütleb ta. See tähendab, et me ei pea ootama kriisi ega läbipõlemist, et hakata tegelema iseendaga. Muutustega võib alustada siis, kui tunneme, et tahame oma ellu rohkem tähendust, kergust või sügavamaid suhteid.

Me ei pea ootama kriisi ega läbipõlemist, et hakata tegelema iseendaga.

Enese kaotamine teisi “teenides”

Üks suurimaid põhjuseid, miks inimesed kaotavad ühenduse iseendaga, on see, et nad panevad teiste vajadused enda omadest ettepoole. “Me tahame olla head partnerid, head vanemad, head töötajad – aga selle kõige keskel unustame küsida, mida mina tegelikult vajan,” selgitab Kristi. Kui selline kohandumine teiste jaoks kestab liiga kaua, muutub see automaatseks mustriks, kus inimene ei tunne enam ära, kus lõpeb tema ja algab teiste elu.

Me tahame olla head partnerid, head vanemad, head töötajad – aga selle kõige keskel unustame küsida, mida mina tegelikult vajan.

Kristi toob välja selge vahe “kohandumise” ja “kohanemise” vahel: esimene tähendab enese täielikku allutamist olukorrale, teine ajutist paindlikkust, kus säilib kontakt oma väärtuste ja soovidega.

Muutuse loomiseks jagab Kristi kolme põhisammu:

  1. Avastamine ja vaatlemine – märka ausalt, mis sind täna mõjutab, väsitab või tagasi hoiab. Tee kasvõi nimekiri oma päeva tegevustest ja vaata, mis annab sulle energiat ja mis võtab seda ära.
  2. Taipamine ja ümberkujundamine – millised uskumused sind enam ei toeta? Näiteks: “Ma pean alati kõigile meeldima.” Kas see on tõsi?
  3. Tegutsemine ja muutus – isegi väikesed sammud, nagu 5 minutit vaikust või „ei“ ütlemine seal, kus muidu vaikid, aitavad sul taas tunnetada, mis on sinu vajadused ja piirid.