1. Avaleht
  2. Lugemist
  3. RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: müstikast ajajuhtimiseni
RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: müstikast ajajuhtimiseni

RAAMATUREEDE I Raamatuaasta 7 lugemissoovitust: müstikast ajajuhtimiseni

Raamatuaasta puhul kutsuvad Lugemine on lahe kogukonna ellukutsuja Monika Kuzmina ja kirjastaja Dea Oidekivi inimesi jagama teoseid, mis on aidanud neil enda aega, mõtteid või elu paremini juhtida ja mõtestada. Siin on seitse raamatusoovitust, mis viivad nii praktiliste oskuste kui ka ootamatute lugudeni – raamatuteni, mis panevad mõtlema, tegutsema ja endaga kaasa võtma rohkem kui lihtsalt hetkelise lugemiselamuse.

Kristiina Raie soovitab: Carlos Castaneda “Teekond Ixtlani”

“See on elumuutev teos, mida võiks lugeda iga raamatuhuviline.“

Kõik, kes Castanedat tundsid, pidasid teda suurepäraseks hüpnotiseerivate pruunide silmadega jutuvestjaks. Kuigi paljud on pidanud don Juani ehk Juan Matust puhtkirjanduslikuks kangelaseks, on Castaneda raamatutel olnud suur mõju terve põlvkonna inimeste maailmapildi kujundamisel.

Keegi ei tea, kas maailma kuulsaim šamaan don Juan on Carlos Castaneda väljamõeldis või mitte. Vaatamata don Juani ja tema õpetuste populaarsusele ei ole temast Vikipeedia andmetel ühtegi fotot ega helilinti.

Katrin Olak, eesti filoloog soovitab: ʼIḥsān ʻAbd el-Quddūs “Ärge jätke mind siia üksi”

“Egiptuse autor kirjeldab lugu naisest, kes vahetab usku ja saab seeläbi moslemiks. Tema elus on tähtsal kohal positsioon, raha, mehed ja alles siis lapsed. Üllataval kombel on tegemist kirjeldusega vabast ühiskonnast, mitte niivõrd usust. Kultuurilooliselt väga huvitav ja hariv teos.”

Postimehe kirjastuse ilmutatud värske tõlge on valminud 1979. aasta esmaväljaandest. Põhjalikus järelsõnas on vaadeldud juutide olukorda 20. sajandi Egiptuses. See raamat omab erilist kohta tänapäeva Araabia ilukirjanduses tänu oma hinnangutevabale suhtumisele juutidesse, keda valdav osa islamiusku autoreid 1940.–1990. aastatel käsitlevad kas otseselt vaenulikult või varjatult halvustavalt, seda tulenevalt araabia riikide ja Iisraeli konfliktist, mille taagast hakati alles 21. sajandil vabanema.

Lühikest sisuväljavõtet on võimalik kuulata järjejutuna Kuku playerist.

Kristi Parts soovitab: Lotta Borg Skoglund “ATH – tublist tüdrukust läbipõlenud naiseks”

“Tean isiklikult mitut inimest, kelle tee ATH diagnoosini algas just selle raamatu lugemisest. See on silmiavav teos, mis aitab paremini mõista, mis on tegelikult varjatud väsimuse ja läbipõlemise taga.”

Kui räägitakse aktiivsus- ja tähelepanuhäirest (ATH), mõtleb enamik inimesi endiselt lärmaka ja ulaka poisi peale. Tüdrukute ja naiste raskused ning erivajadused jäävad kergemini varjule, kuna need väljenduvad tihti teistmoodi. Tihti avastatakse ATH tüdrukutel ja naistel hiljem kui poistel, mis põhjustab neile tarbetuid kannatusi ja teatud juhtudel ka tõsiseid tagajärgi. Käesolev raamat annab põhjaliku ülevaate, mida me nüüdsel ajal teame ATH-ga ajust, sooliste erinevuste tähtsusest, elust ATH-ga ning soovitatud abi kohta. Raamat heidab pilgu paljude inimeste raskesse igapäevaellu, aga annab ka lootust, teadmisi ja kinnitust, et on olemas toimivad raviviisid.

Diana Keronen, joogaõpetaja ja autor soovitab: Khaled Hosseini “Ja mägedelt kajas vastu”

“Südamlik ja liigutav lugu perearmastusest, venna ja õe vahelisest sidemest ning elutee ootamatutest pööretest. Väga sügav lugemiselamus.”

Raamatublogijad on öelnud, et Khaled Hosseini stiil meenutab Paulo Coelhot. Raamatus jutustab laste isa muinasloo, kuidas kuri vaim kord aastas igasse külasse tuleb ning ühe lapse endaga kaasa võtab. Pari ja Abdullah kiindumus ning valu, mille poiss oma õlule võtab, on värviliselt ja süvitsi kirjeldatud ning jätab hinge jälje. Kuidas hoolikalt sisemusse peidetud valu fassaadi murendab, kirjeldab Hosseini filigraanselt, paradoksaalselt, samaaegselt tundeliselt ning otsekoheselt. Hiljem tulevad mängu mitmed kõrvaltegelased ja romaani lõppedes põimuvad nad kõik omavahel loogilisse seosesse ja mässivad lugeja taas emotsioonidesse.

Tsitaat raamatust: „Kahtlustan, et tõde on see, et me kõik ootame ületamatute takistuste kiuste, et meiega juhtuks midagi erakordset.”

Pille Minev, Star FMi Hommikuprogrammi juht soovitab: Urmas Vadi “Kuu teine pool”

“See raamat on mul küll veel pooleli, aga julgen seda soovitada juba praegu. See torkab õrnalt, samas lohutab ja pakub äratundmist. Meil kõigil on oma lood, millest me alati avalikult rääkida ei taha. Vadi kirjutab oma teoses aga nii, et lugejal tekib tunne, et ta ei ole nendes mõtetes üksi.”

Mari-Liis Müürsepp kirjutab Sirbis: „Laiemal tasandil osutab „Kuu teine pool“ peidetud saladustele, mida inimestena oma pimedamal poolkeral varjame. Vadi tunneb neid saladusi hästi, tuues need lugejani täpselt ja peenelt – nagu suudab üksnes keegi, kes oskab inimesi teraselt jälgida, on tundlik, empaatiline ja mõistev. Seekord tungib Vadi tegelaste hingeelus sügavamale kui varem, seda soodustab ilmselt ka teose maht. Tänu sellele mõjuvad karakterid usutavalt ja koduselt, nii et lugeja tunneb neis tihtipeale kellegi ära, olgu selleks hoolitsev ema, armsalt abitu isa, kontrollifriigist naaber või varaküps sõber.

Enim lähebki hinge teosest kumav tegelaste sõnatu armastus oma pereliikmete vastu. Eestlastel pole kombeks lähisugulastele häälekalt armastust avaldada, kiindumus väljendub eeskätt tegudes, mitte sõnades – ning seda rohkem see puudutab.”

Autor pärjati 2024 augustis Aasta kirjaniku tiitliga.

Viivika Vahi, edutreener ja feng shui huviline soovitab: “Feng shui töövihik 1. Raha ja rikkus”

“Tegemist on praktilise töövihikuga, mis õpetab feng shui põhimõtteid raha ja külluse saavutamiseks. Raamat aitab ka teooria ellu rakendada, sest sisaldab konkreetseid juhiseid rikkuse tsooni aktiveerimiseks ja päevikuosa, et tulemusi ja protsessi jälgida.”

Feng shui juured on hiinlaste austuses looduse vastu ja usus, et kõik asjad on ühtsed. Feng shui eeldab, et harmoonia võti on loomuliku tasakaalu hoidmine igapäevases elus. Feng shui tööpõhimõtte aluseks on inimkeha sees ja ümber kulgev emotsionaalse energia väli. See hõlmab arusaamu, kuidas suhelda ümbritseva keskkonnaga. Feng shui on üks võimalus tajuda maailma. Enamasti keskendub see inimeste eluruumidele, kuid seda saab ka mujal rakendada, näiteks töökeskkonnas, oma aias või ükskõik mis ruumis.

Ksenia Kolkina, Elamus Spa saunameister soovitab: Ardo Reinsalu “Ajajuhtimine argipäevaks”

„Tänapäeval on ajaplaneerimine kõige võti.”

„Ajajuhtimine argipäevaks“ sündis igakuistest ajateemalistest artiklitest, mistõttu on kogu raamat lihtsalt loetav – selle võib avada mistahes kohast ja alustada lugemist. Veelgi enam – autor on koondanud lisaks tavalisele sisukorrale eraldi märksõnade nimekirja, mille abil on kerge leida endale hetkel muret tegev valdkond ja saada vastuseid. Kuigi „Ajajuhtimine argipäevaks“ on praktiline ja igapäevane lugemine, on autor lisanud näiteid ligi sadadele uuringutele ning teadusartiklitele, mis aitavad mõista meie igapäevase ajaga seotud käitumise põhjuseid.

Lugemine on lahe!