Avaleht Hingele VIDEO I Maria Baydar: varjukülgedeta me ei teaks, mis on meie elu ülesanne
VIDEO I Maria Baydar: varjukülgedeta me ei teaks, mis on meie elu ülesanne

VIDEO I Maria Baydar: varjukülgedeta me ei teaks, mis on meie elu ülesanne

Coach ja koolitaja Maria Baydar on enesearengu valdkonnas tegutsenud juba 10 aastat. Enda töökogemuse käigus on ta välja töötanud väga võimsa eneseteraapiameetodi, mida ta kutsub polüteraapiaks. „See on väga praktiline, otsekohene ja igaühe peale, igas olukorras väga tõhusalt rakendatav,“ kirjeldab Maria. Lisaks viib läbi ta ka koolitusi, suuremaid laagreid ning värskelt välja andnud praktilise raamatu „Enesekasutusjuhend“. Ühenduses High on Life festivalil tutvustas ta osalejatele varjukülgi ja seda, miks on varjuküljed olulised ning kuidas rakendada nendes peituvat potentsiaali.

Mis on meie varjukülg?

Varjukülg on see osa inimese psüühikast, kuhu on peidetud kõik tema jaoks ebameeldiv – allasurutud tunded, ebameeldivad isiksuse omadused, traumad, ihad, fetišid, hirmud, läbielamised, saladused, sõltuvused ja kõik see mida me endale eitame ega taha endale vastu võtta.

Varjukülg võib meile end ilmutada unenägudes, korduvates negatiivsetes elus tekkivates olukordades ja suhetes. „Suhetes võib ta avalduda erinevates suhete valdkondades – näiteks tööalastes-, romantilistes-, perekondlikes- ja sõprussuhetes,“ toob coach välja. Ta lisab, et peegeldumisseadust mõistetakse tihti väga valesti. „Peegeldumisseadus näitab seda, kuidas teised inimesed peegeldavad meile seda, kuidas me iseennast kohtleme. Mitte see, kuidas me teisi kohtleme, vaid see, milline on suhe iseendaga,“ selgitab naine. Ta toob näite – kui partner ignoreerib suhtes meid, siis mingis mõttes me ignoreerime iseennast. „Iga suhe ja olukord on väga oluline peegel, kus me kohtume enda varjuküljega,“ lisab Maria.

Coach’i sõnul on kõige lihtsam viis enda varjukülje äratundmiseks panna kirja kõik olukorrad, kus me ärritume. Näiteks me võime ärrituda liikluses, inimeste peale, kes ei võta vastutust või kes on hästi domineerivad ja jõulised. „Ärritumise kohad näitavadki meile meie enda potentsiaali. Nüüd me jõuamegi selleni, et miks on varjuküljest rääkimine nii oluline,“ toob naine välja.

Maria Baydar festivalil Ühenduses. Foto: Nele Tasane

Miks on varjukülg oluline?

Enda väest saame aru alles siis, kui me peame seda kasutama. Me ei tea, milleks me oleme võimelised, kui meil ei ole väljakutset. „See on võrreldav jõusaaliga – me ei tea, kui rasket hantlit me jõuame tõsta, enne kui me ei proovi. Sama on ka elus olevate väljakutsete ja raskustega, kus me ei tea, milleks me tegelikult oleksime võimelised oleme. Ilma varjukülgedeta ei ole me samuti võimelised teadma, et mis on meie päris elu ülesanne ja potentsiaal,“ selgitab coach. Ta liigitab potentsiaalid väiksemateks ja hästi suurteks, mis on meie elus kandvateks.

Enda väest saame aru alles siis, kui me peame seda kasutama. Me ei tea, milleks me oleme võimelised, kui meil ei ole väljakutset.

Maria enda üheks isiklikuks varjukogemuseks on olnud üksindus. „Mind on saatnud väga-väga suur üksindus. Ma ei suutnud lapsepõlves luua sotsiaalseid sidemeid. Ma olin alati väga enesekindel, endas kohal ja lõbus laps, kuid teistega mulle ei meeldinud väga suhestuda. Ühel hetkel, kui ma hakkasin koolis kaitsma nõrgemaid, keda hakati kiusama, siis ma sain selle kiusamise enda peale. See üksindus ja kiusamise kogemus näitas mulle potentsiaali, kuidas ennast kehtestada, kuidas enda eest seista ja kuidas enda jaoks piire seade,“ meenutab Maria lapsepõlve kogemust. Täna teeb naine noorteorganisatsioonis vabatahtlikuna tööd, viib läbi kiusamisevastaseid loenguid ja lisaks erinevaid noortele suunatud vabatahtlike tegevusi. See tõi Marias välja ühe osa tema potentsiaalist.

Maria Baydar festivalil Ühenduses. Foto: Nele Tasane

Praktiline harjutus varjuküljega silmitsi seismiseks

See harjutus tuleks teha läbi enda sõbra või mõne muu lähedase inimesega:

  • Mõtle lausele, mida kardad enda jaoks kõige rohkem kuulda. Näiteks: „Ma pole piisav. Ma olen vale. Ma olen alaväärne. Mind ei võeta tõsiselt. Ma olen üksi.“
  • Pane enda ette ja taha seisma enda sõber või lähedane inimene ning lase neil eelmises punktis mõeldud lauseid võimendada valju ja selge häälega. Jätkake niimoodi 10 minutit.
  • Selline praktiline harjutus võimaldab seista enda varjuga silmitsi. „Kui tekib tunne nutta, siis nuta! Kui tahad karjuda, siis karju! Luba sellel varjul endas olla ja märgata, mis tundeid ta sinus tekitab,” ütleb Maria.