Avaleht Hingele VIDEO I Maria Baydar: kuidas ehitada üles ja tugevdada enesearmastust ja suhet iseendaga?
VIDEO I Maria Baydar: kuidas ehitada üles ja tugevdada enesearmastust ja suhet iseendaga?

VIDEO I Maria Baydar: kuidas ehitada üles ja tugevdada enesearmastust ja suhet iseendaga?

Maria Baydar kirjutab oma JES kirjastusega välja antud raamatus “Enesekasutusjuhend”, et enesearmastus on sinu kõige tähtsam suhe. Enesearmastus ei ole egoism. See on puhas tingimusteta hoolimine iseendast. Kui valid iseennast, saad valida ka teisi – see on enesearmastus – tasakaal sisemise ja välimise maailma vahel.

Enesearmastusega on oluline tööd teha

Enesearmastusega on väga tähtis teha tööd, kui soovid saavutada tasakaalu oma sisemaailmas.
Aga miks hävineb enesearmastus? Maria selgitab, et kui väike laps sünnib, armastab ta end tingimusteta sellisena nagu ta on. Aga siis hakatakse temas pettuma. Ümbritsev maailm paneb talle peale ootusi, tingimusi, võõraid standardeid ja väike laps kogeb kogu aeg, et on vale ja pole piisav. Siis tekivad ootused iseendale, lubadused iseendale, mida alati ei suuda täita. Enesearmastuse peamine purunemine toimub, kui reedame iseennast ja murrame endale antud lubadusi. Näiteks homsest hakkan jooksma, dieeti pidama jne. Need võivad olla ka alateadlikud.

Maria Baydar. Foto: Karen Härms

Maria toob välja, et mida rohkem end reedad, seda rohkem enesehinnang hävineb ja lõpuks sinus kasvab uskumus, et sa pole midagi väärt, ei saa ennast uskuda, ei saa endale toetuda.

Mida rohkem end reedad, seda rohkem enesehinnang hävineb ja lõpuks sinus kasvab uskumus, et sa pole midagi väärt, ei saa ennast uskuda, ei saa endale toetuda.

Maria Baydar. Foto: Virko Veskoja

Kuidas enesearmastust taastada? Maria soovitab panna kirja:

  • Mis on hetked, kus oled enesearmastuse kaotanud?
  • Kus sa oled ennast reetnud?
  • Kus sa reedad end iga päev?

Ta rõhutab, et tuleb teadvustada momente, et need lõpetada. Ja siis anna endale uued lubadused. Täida iga päev üks väike lubadus – liigu väikestest suuremateni. Sellega treenid oma keha ja aju ringi endasse teisiti suhtuma. Näitad endale, et oled enda jaoks olemas, valid ennast ja pead endale antud lubadusi. Nii täidad enesearmastuse vundamendi.

Näita endale, et oled enda jaoks olemas, valid ennast ja pead endale antud lubadusi!