Avaleht Hingele TERVENDAVAD HELID I Kuidas tõsta muusika abil oma elukvaliteeti?
TERVENDAVAD HELID I Kuidas tõsta muusika abil oma elukvaliteeti?

TERVENDAVAD HELID I Kuidas tõsta muusika abil oma elukvaliteeti?

Tervendavate Helide keskuse rajajad Lilia Märtmaa ja Denis Vinogradov ütlevad, et muusika aitab kohe kindlasti elukvaliteeti parandada ja seda saab igaüks ise kasutada, et oma heaolu tõsta.

Muusikateraapiast on abi mitmel juhul

Lilia selgitab, et muusikateraapiat võib kasutada paljude häirete puhul nagu meeleoluhäired, ärevus, stress, post-traumaatilised seisundid. Kasutada võib nii aktiivset muusikateraapia vormi või passiivset – aktiivne on vorm, kus mängitakse pille, passiivses kuulatakse. Muusikateraapiat saab väga edukalt teha iseendale kodus, et end rahustada ja maandada. Hästi on see abiks ka uneprobleemide korral.

Muusikateraapiat saab väga edukalt teha iseendale kodus, et end rahustada ja maandada. Hästi on see abiks ka uneprobleemide korral.

Milline muusika enda tervendamiseks valida, sõltub Lilia sõnul suuresti inimesest endast. Arvatakse näiteks, et klassikaline muusika on rahustav, aga tegelikult võib see mõnda inimest hoopiski ärritada. Mõnele inimesele aitab end välja elada hoopis vali muusika, mis teise jaoks on häiriv. Kindel on aga see, et tänavamüra, suure linna helid ja taustaraadio mõjuvad ärritavalt.

Denis Vinogradov. Foto: Maria Vie

Heliteraapias on aga üldine eesmärk aidata inimesel lõdvestuda ning kasutatakse nii valjusid kui ka leebeid helisid. Valjud gongihelid aitavad lahti lasta allasurutud hirmudest ja välja elada emotsioone ja hiljem leebed helid tasakaalustavad ja rahustavad.

Paljud gongihelid aitavad lahti lasta allasurutud hirmudest ja välja elada emotsioone ja hiljem leebed helid tasakaalustavad ja rahustavad.

Denis soovitab väga helimeditatsiooni proovida, sest see aitab vabaneda peidetud emotsioonidest, leevendada stressi ja annab ümberlaadimistunde. Ta selgitab, et helirännak tegelikult käivitab samu protsesse, mida kogeme öösiti – ajutöö aeglustub ning tekib hea ühendus alateadvusega, keha hakkab parandama siseorganite tööd. Helirännak aitab taastuda ning välja puhata kiiremini ning saada vastuseid alateadvusest.

Heliteraapiat saab kodus teha just nii

Et teha heliteraapiat endale ise kodus, soovitavad nad Tiibeti helikausse, mis on tehtud käsitsi kirikukella pronksist. Nendel kaussidel on ilus ülemheliderikas kõla ja need on hästi vibreerivad. Neid võib kasutada kuulamiseks, mediteerimiseks ja ka väga lihtsas helimassaažis, Neid on väga lihtne mängima õppida, Tervendavate helide keskuses saab päevaga õppida ära tehnikad ja põhimõisted, kuidas ennast ja oma lähedasi kausse kasutades aidata.

Tervendavate helide keskuses saab päevaga õppida ära tehnikad ja põhimõisted, kuidas ennast ja oma lähedasi kausse kasutades aidata.

Heliteraapiaks on ka loodushelid, mis on eriti kasulikud elades mürarikkas linnas. Veesulin, linnulaulud, hea kui kuuled neid päriselt, aga võib ka salvestuses.

Stressi puhul peaks aga eemale hoidma tänavamürast, suure linna helidest, taustaraadiost või –telekast ja mitte kuulata inimesi, kes tekitavad stressi. Vaikus on üks väga hea tervendaja, nii välisvaikus kui ka sisemine.

Vaikus on üks väga hea tervendaja, nii välisvaikus kui ka sisemine.

Stressi puhul mõjuvad hästi loodushelid või meeldiv muusika, mis lõdvestab ja laeb energiaga, mille abil stress välja raputada.