Avaleht Inspireeriv MIS ON ENNEAGRAM? Isiksusi üheksaks tüübiks lahterdav süsteem, mis peidab endas sügavaid teadmisi
MIS ON ENNEAGRAM? Isiksusi üheksaks tüübiks lahterdav süsteem, mis peidab endas sügavaid teadmisi

MIS ON ENNEAGRAM? Isiksusi üheksaks tüübiks lahterdav süsteem, mis peidab endas sügavaid teadmisi

Enneagram on süsteem, mis aitab tundma õppida oma ego ja võimaldab oma isiklikku enesearenguteed mõista sügaval tasandil. Enneagram on pealtnäha lihtne, isiksusi üheksaks erinevaks tüübiks lahterdav süsteem, kuid see peidab endas sügavaid teadmisi ja selle ajalugu ulatub paari tuhande aasta taha.

Enneagram on süsteem, mis aitab tundma õppida oma ego.

Foto: Shutterstock.com

Töötamine Enneagramiga aitab võtta vastutust iseenda käitumise ja kasvu eest

Eneseabi koolitaja Irene Kaljuste sõnul läbi Enneagrami teadlikuks saamine oma ego ülesehitusest loob eneseteadlikkust ja paljastab käitumise mustrid, mis alateadlikult juhivad ja motiveerivad meid käituma teatud viisidel oma igapäeva elus. “Eriti oluline on teadlikus just selliste mustrite osas, mis meid ennast ja inimesi meie ümber ei toeta, eriti nende osas, mis lausa juba ammu karjuvad – muuda mind. Tahame seda endale tunnistada või mitte, aga meil kõigil on neid kuhjaga ja nad teevad elu ebavajalikult keeruliseks, vahel lausa väljakannatamatuks.

Saades teadlikuks nendest mõtte-, tunde- ja käitumismustritest, oma järjekindla robotliku olemuse allhoovadest ja motivatsioonidest,  on meil võimalik neid ka muuta ning hakata toimida baseerudes rohkem iseend ja teisi toetavatel olemise viisidel. Loomulikel olemise viisidel. Töötamine Enneagramiga aitab võtta vastutust iseenda käitumise ja kasvu eest, tehes seda läbi parema arusaamise, miks me teatud viisidel käitume ja reageerima. Enneagram võimaldab oma isiklikku enesearenguteed mõista väga sügaval tasandil. Lisaks silmi avavatele paljastustele, pakub perspektiivid liikumaks eneseteostuse ja vabaduse suunal, ühendades meid meie tugevuste ja oma kõrgemate harmooniliste aspektidega.

Igal inimesel on Ego – see on paratamatus selles elus, nii nagu ka keha ja tunded. Ego on mitmetasandiline, pealispinnal meile endile ja teistele nähtav on tavaliselt jäämäe tipp, selle all aga laiub mägi ise, millest me suures osas isegi teadlikud ei ole. Paratamatult juhib ta meie elu rohkem, kui me uskuda või karta oskame,” selgitab Irene.

Igal inimesel on Ego – see on paratamatus selles elus, nii nagu ka keha ja tunded.

Foto: Shutterstock.com

9 egotüübi lühikirjeldused

Esimest tüüpi teatakse kui „reformijat“. Ühtesid kirjeldatakse kui perfektsioniste, kes on vaoshoitud, ratsionaalsed ja põhimõttekindlad. Ühtesid kannustab vajadus olla hea ja õige. Ausus ja headus on neile tõeliselt olulised. Ühed võivad olla häirimatud ja rahulikud, aga nad võivad olla ka hukkamõistvad ja järeleandmatud. Samuti võivad nad olla väga enesekriitilised, kuna nad usuvad, et on olemas „õige“ ja „vale“ viis asjade tegemiseks. Ühed võivad olla enda suhtes karmid, kui nad püüavad teha seda, mis on „õige“ ning nad mõtlevad asja põhjalikult läbi, enne kui teevad või ütlevad midagi. Ühed on ka selle poolest tuntud, et nad kogevad palju viha, aga hoiavad seda endas – nad ei ole sellised, kes lubavad endale emotsionaalseid purskeid.

Tüübile Kaks viidatakse sageli kui „aitajale“. Nad on oma loomult hoolivad ja abivalmid ning neile meeldib teistele heameelt valmistada. Kahed on suuremeelsed ja toetavad ning nad soovivad muuta maailma paremaks paigaks. Nad on väga tõelised ja hoolivad ning nad on suurepärased sõbrad. Ometi on Kahtedel suur armastuse ja tunnustuse vajadus, mis mõjub mõnikord negatiivse joonena. Kahed näevad suhetega kõvasti vaeva ja panevad neisse palju energiat – see on see sõber, kelle juurde sa lähed, kui vajad kedagi, kes kuulaks ja pakuks igasugust abi. Õigupoolest teevad Kahed teiste heaks sageli sedavõrd palju, et unustavad samavõrra enesele keskenduda.

Foto: Shutterstock.com

Tüüp Kolme kutsutakse “saavutajaks”. Olles küll sarnased Ühtedele, tõukab neid aga tagant edu ja soov jätta teistele nii head muljet kui võimalik. Kolmed tahavad olla parimad ja nad teevad kõik selleks, et selleni jõuda – nad on kõvad töötegijad, kes võivad teha palju head. Loomulikult on igal tüübil ka negatiivne pool ning selle tüübi puhul on selleks liigne keskendumine oma välimusele ja sellele, et nad paistaksid edukana. Töö juures võivad Kolmed olla hakkajad, võistlevad ja äärmiselt keskendunud – see on see inimene, kes kasutab alati võimalust, et olla juht ja tõenäoliselt astuks teistele peale selleks, et jõuda sinna, kuhu ta minna tahab. Nagu te võite ette kujutada, ei saa nad eriti hästi hakkama oma emotsioonidega. Kõik ei ole siiski ainult halvasti: Kolmed on suurepärased suhtlejad ja oma vigadest õppijad. Nad on väga keskendunud ja nutikad ning tõenäoliselt on teil neilt palju õppida.

„Individualistina“ tuntud Neljad on äärmiselt tundlikud, dramaatilised ja temperamentsed. See kõlab üsna jubedalt, aga Nelja tüüpi isiksuse juures on lisaks ka küllaga positiivset. Neljad on väga loovad ja näevad ilu peaaegu milles iganes. Nad on ainulaadsed ja ehtsad ning nende maailmavaade kipub pigem olema romantiline. Omal moel on nad väga keskendunud ja eesmärgikindlad ning nad on samuti tuntud oma julguse ja tundlikkuse poolest. Neljad on üliemotsionaalsed – võib-olla mõnikord pisut liigagi emotsionaalsed. Neljad võivad teinekord olla liialt keskendunud sellele, mida neil ei ole, jättes kõrvale selle, mis neil on.

Viied on uuenduslikud ja intensiivsed. Viied on tagasihoidlikud ja kinnised ning hoiavad peamiselt omaette. Samuti on nad üsna ratsionaalsed ja nutikad. Nad võivad olla tuntud oma mõtlemisvõime või mõne negatiivsema joone poolest – paljud tajuvad seda tasasust kui ülbust ja paljud peavad Viisi inimesteks, kes tunnevad, et nad on teiste jaoks liiga head. Olles leidlikud, uudishimulikud ja läbinägelikud, on Viitel puudujääke emotsionaalsuse osas. Viied on tuntud oma võime poolest mitte kiinduda. Kui te olete Viie tüüpi, siis üsna tõenäoliselt ei usalda te paljusid inimesi, teil on raskusi enese avamisega ja eelistate üldiselt hoiduda omaette. Viied on samuti tuntud kui kõvad töötegijad, kes on hoolikad ja püüavad alati juurde õppida.

Foto: Karen Härms

Ametlikult tuntud kui „lojalistid“ on Kuus vastutustundlik, truu ja alati valmis kõigeks. Kuue tüüpi isiksuse positiivne joon on see, et nad on pühendunud ja usaldusväärsed. Negatiivsed jooned? Nad võivad lubada endal liiga palju muretseda, muutuda kergesti päris kahtlustavaks ja ärevaks. Tüüp Kuus on ülimalt häälestunud ümbritsevale, ta on alati valvel. Kui teil on Kuue tüüpi isiksus, siis te võite tuvastada, et teie vaade elule on pigem negatiivne. Te kipute liialt muretsema ja pinges olema ning tavaliselt keskendute pigem halvale kui heale. Aga samas võimaldab see teil määratleda ja lahendada probleeme väga ainulaadsel moel. Samuti olete te sõber, kellele inimesed saavad loota ja keda usaldada, see on iseenesest alati hea.

Tüüp Seitse on pigem ekstravert: keegi, kes on toimekas ja seltskondlik, kellele meeldib kogu aeg lõbutseda. Seitsmed on tuntud optimistlik, seikluslik ja põnev olemise poolest. Seitsmed teavad, kuidas hästi aega veeta ja see on midagi, mida nad tahavad alati teha kõigest hoolimata. Iseenesest on see hea, aga see võib olla ka halb: Seitsmed võivad olla impulssiivsed ja hooletud, täiesti hajevil hästi veedetud ajast ja üldse mitte keskendunud olulistele asjadele. Seitsmed võivad küll olla keskendunud lõbutsemisele, aga see ei tähenda, et nad ei oleks nutikad. Kui te olete Seitse tüüpi, siis olete tõenäoliselt väga praktiline ja kiire mõtlemisega. Seitsmed vihkavad igavuse või piiratuse tundmist, nii et nad püüavad alati õppida uusi asju – iseenesest on see kahtlemata hea. Tüüp Seitsme positiivne loomus võimaldab neil suhteliselt kergesti läbi tulla närustest emotsioonidest ja halbadest olukordadest.

Kui te olete Kaheksa tüüpi, tähendab see, et olete „väljakutsete esitaja“: keegi, kes on enesekindel, jõuline ja domineeriv. Kaheksaga võib olla pisut keeruline ümber käia. See on keegi, kes peab kogu aeg kõike kontrollima, kes on ülitugev ja veendunud, et saab kõigega hakkama. Negatiivse poole pealt vaadates, võivad Kaheksad olla agressiivsed ja nendega võib olla raske koos toimida ning mõne inimese jaoks võivad nad olla pisut liiga jõulised. Kaheksad on sõltumatud, kartmatud, otsekohesed ja intensiivsed. Nende isiksust võib olla justkui palju – kui te olete Kaheksa tüüpi, siis võite tuvastada, et peate alati olema see, kes otsuseid teeb ja teed juhatab. Mis puudutab emotsioone, siis Kaheksad tahavad olla „tugevad“, mitte „nõrgad“. Nad võivad kiiresti vihastada ja nad ei tule eriti toime haavatavusega.

Lõpuks tüüp Üheksa: „rahusõlmija“. Üheksad on muretud, meeldivad ja rahumeelsed. Üheksa on vastand Kaheksale: keegi, kes soovib, et kõik saaksid omavahel hästi läbi, kes usub harmooniasse ja väldib konflikti, kui vähegi võimalik. Kõik see kõlab väga kenasti, aga Üheksatel on samas ka negatiivseid jooni: nad võivad olla kangekaelsed ja passiivsed. Mõnikord võib konflikti vältida püüdmine olla halb, kuna see viib neid edasi mööda radasid, mis neid eriti ei huvita. Üheksad on tõelised ja toetavad ning üldiselt on nende seltsis päris suurepärane viibida. Aga kui te olete Üheksa, siis ehk leiate, et sageli jätate vastandumise hirmus iseenda mõtted ja emotsioonid kõrvale – ja see ei ole alati hea.

ENNEAGRAMI TUNDMINE:

 • Suurendab eneseteadlikkust ja enesekindlust;
 • Aitab elus paremini orienteeruda;
 • Loob meta-teadlikust motivatsiooni tasandil;
 • Võimaldab tervendada emotsionaalsed tuumprobleemid;
 • Suurendab kaastundlikust iseenda ja teiste suhtes;
 • Loob raamistiku, mis võimaldab selgemat arusaamist, mis koht meie olemuses juhib funktsionaalseid ja düsfunktsionaalseid käitumisi;
 • Paljastab isikliku arengu suunad;
 • Suurendab produktiivsust ja motivatsiooni;
 • Loob keelelise ja ahha-arusaamisliku raamistiku, mis ulatub sügavamale kui tavapärased isiksuse tüübi põhised lähenemised inimpsüühikale;
 • Arendab autentset olemist ja eneseväljendust;
 • Aitab võtta enda kätte oma elu juhtimise.

Tunne oma EGO

Eneseabi koolitajal Irene Kaljustel algab 10. novembril 1,5 päevane sissejuhatav koolitus, mis avab ego ehk isiksuse mängude tagamaid ja annab juhised kuidas pöörata enda sisemised hirmud võimsaks kasvukogemuseks. Selle koolituse eesmärk on saada suurem selgus iseendast ja sellest, mis on sinul vajalik selleks, et alustada muutuste loomisega enda sisemaailmas ja seeläbi ka suhestumises välise maailmaga. „See koolitus ei ole selleks, et püüda olla keegi või saada kellekski. Me alustame täpselt sealt, kus me hetkel oleme ja hakkame avama kiht kihilt seda, mis kingitustega me oleme tulnud siia ja ka hinnangu vabalt vaatleme, kus meie elud on varjutatud ja piiratud,“ sõnab Irene.

Sellel 1,5 päevasel koolitusel avastatakse:

 • 9 isiksuse tüüpi, nende eluterved suhtumised ja kingitused;
 • Mis motiveerib sind;
 • Milline on varjatud lapsepõlve sõnum, mis juhib sinu elu;
 • Terapeutilised soovitused vastavalt tüübile;
 • Kuidas kasutada seda süsteemi jätkuvaks enesearenguks;
 • Test, et hakata saama aimdust, mis on sinu tüpaaž;
 • PDF tekstimaterjal koolituse sisust
 • mp3 helifailid koolituse sisust
 • Konspekt

„Koolituse tulemusel muutud iseenda ja ennast ümbritseva maailma osas teadlikumaks. Avaneb uus dimensioon, kuidas suhestuda iseenda ja teistega. Läbi sügavama mõistmise, et meie käitumist juhivad tihti hirmud, millest me tihti ise teadlikud ei ole, tekib võimalus ja valik kultiveerida kaastunnet iseenda ja teiste suhtes,“ selgitab Irene.

Irene Kaljuste. Foto: Ruudu Rahumaru

See koolitus on sinu jaoks:

 • Kui sa soovid ennast tundma õppida sügavamal tasandil
  Soovid mõista inimesi enda ümber
 • Mõista enda varjatud sabotööre ja ligi pääseda oma kaasasündinud potentsiaalile
 • Soovid enda isiksuse mustri põhiselt kasutada erinevaid eneseabi praktikaid teadlikumalt

See ei ole sinu jaoks:

 • Kui sa ei ole valmis iseendale ausalt otsa vaatama;
 • Kui sul on fiktseeritud maailmavaade, millesse ei soovi uusi vaateid tuua.

Koolituse kohta leiad lisainfot koolituse veebilehelt.