Avaleht Hingele Lõuna-Eesti palvushommikusöögi peakõneleja on Lehte Hainsalu
Lõuna-Eesti palvushommikusöögi peakõneleja on Lehte Hainsalu

Lõuna-Eesti palvushommikusöögi peakõneleja on Lehte Hainsalu

Neljapäeval, 10. jaanuaril toimub Tartus üheksas Lõuna-Eesti palvushommikusöök, mis toob kokku poliitika-, majandus-, haridus-, kultuuri- ja usuelu esindajaid kuuest Eesti maakonnast. Koosviibimise peakõneleja kirjanik Lehte Hainsalu kõneleb teemal „Sõna. Sõna loomisvägi“.

„Sõltumata usulisest kuuluvusest ja tõekspidamistest oleme kutsunud Lõuna-Eesti elu edendajaid kaasa mõtlema ja ühise hommikueine juures vestlema teemal, mille märksõnadeks on “sõna”, “mälu” ja “vabadus”,“ ütles Tartu linnapea Urmas Klaas.

„Valisime need kolm märksõna, mõeldes 2019. aastal tähistatavatele olulistele teetähistele meie linna ja riigi ajaloos: 200 aastat tagasi, 1819 kaotati Liivimaa Eesti aladel pärisorjus; 50 aastat hiljem, 1869. aastal tähistatakse pärisorjuse kaotamist laulupeoga – Tartus toimus Eesti esimene üldlaulupidu; 13.-14. jaanuaril 1919 vabastati Tartu; 1. detsembril 1919 alustas tööd emakeelne ülikool, meil on olnud 100 aastat rahvusülikooli,“ märkis Klaas hommikusöögi teema tausta selgitades.

Hainsalu ütles: „Kui Jumal lõi inimese oma näo järgi, siis lõi ta tema vaimseks olendiks, kes on võimeline looma. Ja tööriistakasti andis kaasa. Selleks on Sõna.“

Hommikusööki juhib Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) lõuna piirkonna piiskop Joel Luhamets. Osalejad saavad kaasa mõelda Tartu Ülikooli matemaatikatudengi Mikael Raihhelgauzi esinemisele päevateemal „Sõna. Mälu. Vabadus“. Muusikat teeb rahvamuusikaansambel Triskele.

Palvushommikusöök on rahvusvaheline sündmus, mis toimub üle maailma rohkem kui 160 riigis ja igal aastal ka Euroopa Parlamendis. Koosviibimise eesmärk on tekitada dialoogi kogu Eestit puudutavates alusküsimustes, nagu väärtushinnangud, noorsugu ja perekond. Lisaks Tallinnas toimuvale Eesti palvushommikusöögile toimub üritus veel mitmes Eesti linnas, suurim neist on jaanuari alguses aset leidev Lõuna-Eesti palvushommikusöök Tartus.

Lõuna-Eesti palvushommikusööki korraldab toimkond, kuhu kuuluvad Tartu linnapea Urmas Klaas, EELK piiskop Joel Luhamets, ettevõtja Väino Põllumäe, Eesti Kirikute Nõukogu asepresident Meego Remmel ja Eesti palvushommikusöögi koordinaator Triin Rait.