1. Avaleht
  2. Hingele
  3. Kuidas tulla toime leinaga?
Kuidas tulla toime leinaga?

Kuidas tulla toime leinaga?

Leinanõustaja ja transpersonaalne psühhoterapeut Meeli Laane ja traumapsühholoog dr Esther Avnon korraldasid hiljuti seminari ”Lein kui sisemine jõud”. Nad selgitavad, et lein on normaalne ja loomulik reaktsioon igasugusele kaotusele.

Leinanõustaja ja koolitaja Meeli Laane. Foto: Marko Mumm

Ligikaudu 43 erinevat kaotusega seotud elusündmust toovad esile leinareaktsioonid, millest enimlevinumad on lahkuminek, lemmiklooma surm, kolimine, töökoha kaotus, pensionile jäämine, muutus tervislikus seisundis ja n-ö tühi pesa (lapsed/viimane laps kolib välja). Dr Avnon lisab, et lein on väga naturaalne reaktsioon kaotusele ja traumale. “Leian, et lein ei vaja kellegi jaoks lahti selgitamist, kuna pole inimest, kes selle protsessi ja emotsiooniga poleks enda elu jooksul kokku puutunud,” ütleb ta.

Lein on normaalne ja loomulik reaktsioon igasugusele kaotusele.

Foto: Freepik

Kes on Meeli Laane ja dr Esther Avnon

Dr Eshter Avnon on traumapsühholoog, kellel on rohkem, kui 40 aastat kogemust töötades klientidega, kes on kannatanud erinevate leina vormide all. Dr Avnon on töötanud ka vabatahtlikuna erinevates kriisikolletes, näiteks Jaapani tsunami ajal 2011. aastal ja viimase aasta jooksul Ukrainas.

Meeli Laane on leinanõustaja ja transpersonaalne psühhoterapeut, kes on täiendanud ennast leina ja trauma valdkonnas väljaspool Eestit. Selle tegevusvaldkonnani jõudis ta läbi isikliku kogemuse. Lisaks leinanõustamisele, on Laane läbi viinud koolitusi leinajatele ning sisekoolitusi terapeutidele.

Dr Avnoniga kohtus Laane 2022. aastal ühel seminaril, kus tal oli hea meel jagada kogenud leinaspetsialistiga teadmisi ja oskusi. Kuna spetsialistidele suunatud leinanõustamise täiendõpe Eestis puudub, otsustasid Laane ja dr Avnon selle siin esmakordselt ellu kutsuda. Seminar “Lein kui sisemine jõud” oli leinanõustamise programmi avaseminar, kus esimest korda avalikustati täiendõppe programmi sisu.

Soovitused leinaga toimetulemiseks

  • Jaga enda leina – ära karda seda kogeda, välja näidata ja seda jagada enda lähedastega. Võta vastu abi ja tugi, mida sulle pere ja lähedased pakuvad.
  • Küsi abi ja toetust. Kui tutvusringkonnas seda ei ole, pöördu leinanõustaja või terapeudi poole.
  • Usalda iseennast – kui tunned, et vajad abi, siis küsi abi.
  • Usalda oma ebaloogilisi tajusid ja tundeid. Lein on irratsionaalne, kuigi me püüame seda mõistusega võtta, ei ole see abiks.
  • Väljenda oma emotsioone – lein algab sellest hetkest, kui on hirm kaotada. Luba endal kogeda neid reaktsioone, mida koged.
  • Leina väljenduseks pole rääkimine alati ainukene lahendus – proovi enda emotsioone väljendada läbi kunsti või hobitegevuste.

Laane sõnul vajab lein tunnistamist ja väljendamist. Leinas inimene vajab tugisüsteemi ja inimesi, kes kuulavad hinnanguvabalt, südamest, püüdmata leinaja tundeid muuta ja mõtteid mujale suunata.

“Kui leina intensiivsus on talumatult kõrge, siis võib see olla viide, et varasemalt läbi kogemata leinad on samuti esile tulnud. Sellise intensiivsusega tihtipeale inimene iseseisvalt toime ei tule ilma kõrvalise abita, ka siis kui tal on olemas tugisüsteem,” selgitab leinanõustaja. Lein ja leina ajal saadav toetus, mis inimest sel hetkel enim toetab, on mõlemad väga individuaalsed protsessid. Leinaprotsessi ei ole võimalik paigutada mudelitesse, kuna inimeste kogemused, nägemus endast ja maailmast, suhe kaotatuga, tugisüsteem või ka selle puudumine mõjuvad väga individuaalselt.

Kui leina intensiivsus on talumatult kõrge, siis võib see olla viide, et varasemalt läbi kogemata leinad on samuti esile tulnud.

Sinna hulka kuuluvad ka uskumused, mida inimene endas kannab. Võib juhtuda, et inimene võib üle elada mitu kaotust, kuni tuleb lõpuks see üks, kus on tunne, et siit ei ole võimalik edasi minna. Siis on oluline teadvustada, et siit on võimalik edasi minna ja väga oluline on abi küsimine ja abi vastuvõtmine. “Kui on näha, et toetavast tugisüsteemist ei piisa, on see kindel märk, et on vaja terapeutilist sekkumist. Kui tuleb tunne, et on vaja abi, siis on oluline seda tunnet usaldada ja abi küsida ning otsida või paluda seda teha lähikondsetel,” soovitab Laane.

Foto: Freepik

Peamised vead leinaga toime tulemisel

Dr Avnon ja leinanõustaja Meeli Laane toovad välja peamised vead, mida leinaga toimetulemusel tehakse:

  • Leina eiramine või vältimine – lein jäetakse enda teada, mida soodustavad tihtipeale inimesed meie ümber ja müüdid leinast, mis leinajat ei toeta. Üritatakse olla tugev ja mitte emotsioone välja näidata. Öeldakse endale, et “elu läheb edasi” ja ma ei lase leinal enda elu mõjutada.
  • Kartus emotsioonide intensiivsuse eest – leitakse viise, kuidas tähelepanu valult mujale juhtida, arvates ekslikult, et leinamine on lõppenud.
  • Leina hoidmine ja sellest mitte lahti laskmine – inimesed arvavad, et kui nad lõpetavad leinamise, siis see tähendab, et enda lahkunud lähedased unustatakse.

Leinaga toimetulemiseks pole ühte sobivat viisi. Protsessi käigus võivad emotsioonid sõltuda palju sellest, et kui lähedase inimesega oli tegu, mis oli tema surma põhjuseks – haigus, vanus või midagi muud.

Leinaga toimetulemiseks pole ühte sobivat viisi.

Leinas on jõud

„Lein on mitmekülgne, millest osa on loogiline ja silmnähtav ning osa varjul. Leinal võib olla väga suur vari, kus läbi töötamata lein võib varjutada meie heaolu ja toimetulekut igapäevaselt, sealhulgas depressiooni näol,“ selgitab Laane.

Leinal on väga suur jõud ja samas ka ressurss. Iseennast kuulates ja sisetundele järgnedes on võimalik jõuda selleni, mis toetab inimest sel hetkel enim.

  • SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali toel elluviidud seminaril “Lein kui sisemine jõud” oli fookuses leina ressurssideni jõudmine läbi terapeutiliste meetodite. Kui julgeda sukelduda leinaprotsessi, läbi usalduse, aktsepteerimise, enese toetamise ja välise toetuse vastuvõtmisel, avaneb leinas tohutu ressurss ja jõud, mis kutsub tihtipeale esile sügavad muutused inimeses.
Head Uudised GoodNews