Avaleht Hingele ILUS TEGU! Joonase eriline isadepäevakingitus: isa mootorratas sai uuesti elule
ILUS TEGU! Joonase eriline isadepäevakingitus: isa mootorratas sai uuesti elule

ILUS TEGU! Joonase eriline isadepäevakingitus: isa mootorratas sai uuesti elule

Foto: Marko Ala
Foto: Marko Ala

Oot-Oot Stuudio disainer Joonas Torim tegi oma isale Alarile üsna erilise isadepäeva kingituse. 99 % ulatuses autentseks taastatud originaalselt 1954. aastast pärit mootorratta K-125M lugu on pöörane ja väärib jutustamist.

Peagi 62 aasta vanuseks saava motika ostis Joonase vanaisa Ants tuntud Eesti astronoomi Tartu tähetornis tegutsenud Hugo Raudsaare käest ning sellest sai tema esimene mootoriga liikumissvahend. Dokumendid näitavad, et seda esimest liiklusvahendit kasutas tollal nende noor pere aktiivselt 4-5 aastat — läbisõit oli ca 4 000 km.

Foto: Marko Ala
Foto: Marko Ala

Seejärel sai mootorratas Joonase isa ja tema venna huviobjektiks ja vajas pidevat putitamist. Paljud nooruspõlve põnevad retked ja meeldejäävad seiklused on nende jaoks seotud just selle sõidukiga. Aja ja elu muutudes jäi mootorratas aga aina rohkem tahaplaanile. Joonas leidis tsikli aastate eest garaaži tagumisest nurgast päris korraliku tolmukihi alt ja küllaltki nukrast seisust.

Teades, missugune tähendus on rattal isale ja vanaisale, tuli Joonasel suurepärane idee lasta see restaureerida originaalolukorda ning teha neile vapustav isadepäevaüllatus. Leidnud täieliku spetsialisti sellel alal, Kaarel Libe ettevõttest Phoenix Motorcycles, algas 2 aastat kestnud protsess, mis päädis möödunud pühapäeval toimunud isadepäeva ja kingituse üleandmisega.

Foto: Marko Ala
Foto: Marko Ala

Sobivate juppide hankimiseks külastati paljusid Eesti kollektsionääre ja mootorratta huvilisi, otsiti läbi kõikvõimalikud kuurialused ja nähti võimsaid angaare täis kraami nagu mootorid, tsiklid, autod ja kõik muu seonduv. Originaali taastamine õnnestus 99-protsendiliselt, mis on parim võimalik tulemus.

“Toreda uunikumina jääb ta meenutama väikest lõiku meie pere noorusradadelt. Lausa üllatav, et vana motikas võib elustada 50 aastat tagasi toimunud sündmusi!” on Joonase vanaisa Antsu hämmastus suur.

Mõni asi jääb ajas muutumatuks, see on meeste armastus mootorite vastu. Rändobjektina põlvest põlve ühendab see 1954.aasta mootorratas isasid ja poegasid juba aastakümneid ning tänu Joonasele saab see rada jätkuda. Vahelduseks kiiresti muutuvale ja hektilisele tarbimisühiskonnale on igati värskendav hetkeks mõelda traditsioonidele ja ajatutele väärtustele ning veenduda selles, et need endiselt inimeste eludes olulisel kohal on.

Tekst: Oot-oot Stuudio

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga