Avaleht Sündmused HEA TEADA: 5 põhjust, miks kiiruinakud kasulikud on
HEA TEADA: 5 põhjust, miks kiiruinakud kasulikud on

HEA TEADA: 5 põhjust, miks kiiruinakud kasulikud on

Osadele on päevane tukastamine vajalik, et hoida ennast terve päeva energilisena. Teistele võib keset päeva magamine aga ajaraiskamisena tunduda. Olenemata sellest, kas pooldad päeval tukastamist või mitte, siis on tehtud mitmeid uuringuid, mis räägivad keskpäevase kiiruinaku kasuks.

Foto: Shutterstock.com

Ka loodusterapeut Mai-Liis Kivistikul algab 22. augustil tasuta 5-päevane kiiruinakute väljakutse.

„Uuringud on näidanud, et vaid kümme minutit on kõik, mis sa vajad, et oma kehale ja ajule restart teha. Pühenda viis päeva puhkepausidele. Abilisteks praktilised ülesanded ja kodumaised ravimtaimed,“ kirjeldab Mai-Liis väljakutset.

Uuringud on näidanud, et vaid kümme minutit on kõik, mis sa vajad, et oma kehale ja ajule restart teha.

Mai-Liis Kivistik. Foto: Helen Tulp

Väljakutse reeglid:

  • Võta vastu otsus, et julged katsetada.
  • Jaga pilte ja kogemust teistega.
  • Märka muutusi enda sees ja väljas.

5 põhjust, miks kiiruinakud kasulikud on:

  1. Uinakud parandavad keskendumist ja produktiivsust. „Kui töötad või õpid pikad päevad, siis võid kiiresti avastada, et sinu silmad löövad peale kiiruinakut särama ja töö lõpetamiseks on sul tekkinud lisaenergia,“ sõnab Mai-Liis.
  2. Uinak aitab tulla toime liikuva graafikuga. „Töötades õhtuses vahetuses on lühikestest uinakutest vahetult enne öötööd rohkelt kasu. Vahest isegi enne kojusõitu on abiks kiire uinak, et veenduda, et sa ei oleks rooli taga uimane,“ selgitab loodusterapeut.
  3. Kiiruinak vähendab negatiivseid emotsioone. „Uuringud kinnitavad, et uinakud suudavad parandada meeleolu ja leevendavad stressi,“ lausub Mai-Liis.
  4. Kiiruinak parandab mälu. „Juhul, kui märkad, et päev on olnud toimetusterohke ja avastad, et oluliste asjade meeldejätmine on raskendatud, siis on aeg teha üks kiire uinak,“ soovitab Mai-Liis.
  5. Tunned end üldiselt vähem väsinuna. Mai-Liis räägib, et kui oskad teha kiiruinakuid, siis muutub päev tõhusamaks ja võib-olla ei vajagi sa enam hommikust või lõunast kofeiinikogemust.