Avaleht Hingele 9 mõtlemapanevat elutarkust “Samuraikoodeksist”
9 mõtlemapanevat elutarkust “Samuraikoodeksist”

9 mõtlemapanevat elutarkust “Samuraikoodeksist”

9 mõtlemapanevat elutarkust_SamuraikoodeksistJaapani samurai Taira Shigesuke keskaegse teose tänapäevane tõlge jutustab bushido‘st – Sõdalase Teest. Täna, nii kuis vanastigi, võivad vana sõdalase sõnad osutuda teednäitavaks täheks paljudele inimestele nende teel.

Jaapani kultuur on kordumatu ja unikaalne. Selle üle tunnevad uhkust jaapanlased, seda tunnistavad väljamaalased, kel on õnnestunud käia Tõusva Päikese Maal.

“Samuraikoodeks” ehk Budoxuesinxue – “Sõdalase tee algajaile” kirjutati käsiraamatuna endale sõjaväelase karjääri valinud samuraide tarvis. Samurai personaalne vastutus, võitlusvaim, võitluskunst, perekondlikud suhted, ühiskondlik kohusetunne, haridus, rahaasjad, kõlbluse küsimused ja palju muud – kõik need Jaapani sõjamehe töö ja olme koostisosi käsitletakse “Samuraikoodeksis” Jaapani rüütlite positsioonidelt.

9 õpetlikku elutarkust “Samuraikoodeksist”

  1. Pidades iga minut, iga tund ja iga päev silmas surma, väldite te ahvatlusi, hoiate end hädadest, hoiate tugevust ja tervist, elate läbi pika ja õnneliku elu. Kui hoiate surma meeles kogu teile antud elu jooksul, paraneb te iseloom ning rohkenevad voorused.
  2. Aidates teile teenet osutanud tundmatut, mõelge selle üle, kas olete ikka teinud kõik oma vanemate jaoks. Olete teinud kõik nende heaks, kes teid armastavad, teie eest hoolt on kandnud, hellitanud ja kasvatanud kogu oma elu?
  3. Peab oskama valida õige ja ebaõige vahel, püüdlema õige poole ja vältima väära. Tasub üksnes otsustada, mis on õige ja mis vale, kui teile avaneb tõde ning te taipate kohe, mis on sünnis ja mis mitte.
  4. Häbenege argust, häbenege ahnitsemist, häbenege julgusetust ja te õpite eristama õiglust ebaõiglusest ja astute headuse teed.
  5. Ustavus, kohusetunne ja vaprus – vaat’ need on kolm voorust.
  6. Kartlik ja arg inimene ei saa kunagi tugevaks ja terveks, sest ta on andunud meelelahutusele sel ajal kui teised treenivad keha ja karastavad vaimu. Ainult nõrk ja ebaküps mõistus julgeb kulutada oma elu säärasel viisil, ainult rumal ei järgi tarkuse teed, vaid ilma igasuguse kasuta enesele ja ümbritsevale põletab mõtlematult talle antud päevi, kuid ja aastaid.
  7. Elu toob häda ja õnnetust sellele, kes lobiseb tühja juttu ja levitab kuulujutte.
  8. See, kes uhkeldab oma usaldusväärsusega ilma mingi põhjuseta selleks või siis tegeleb sellega, millega ei peaks tegelema; see kel kombeks asuda asja kallale, kui keegi teda selleks ei palu; see, kes on ülemäära tüütu – need ei vääri kiitust. See, kes valmidusega tormab iga asja kallale, isegi kõige ohtlikuma ettevõtmise juurde, ilma et annaks endale mahti ülesande täitmise teede ja võimaluste üle aru pidada, kes ei vaevu end kaalutlemisega põhjuste üle, mis võivad viia ebaedule, saab peatselt kuulsaks kui mitte kuhugi kõlbulik, kasutu ja pealiskaudne inimene.
  9. Lühike tee ei ole mitte alati kõige lihtsam ja ohutum, seda ükskõik, mille kallale asudes.

Monika Kuzmina 

Kommentaarid