Avaleht Hingele hea Avasta endas loovus!
Avasta endas loovus!

Avasta endas loovus!

Monika Kuzmina südamete kollektsioonist Foto: Maria Indermitte
Monika Kuzmina südamete kollektsioonist
Foto: Maria Indermitte

Loovus on võime, mis aitab meil muuta elu mängulisemaks ja kergemaks. Kui lapsena on imelihtne olla loov igas valdkonnas ning kerge energiaga ringi lennelda, siis täiskasvanuks saades muutub loovus meie sees. Loovus on võimalik endas uuesti ellu äratada ning mängida läbi elu.

Anname sulle mõned nipid selleks.

Püüa mängida kogu elu!

See ei saa olla sunnitud või tekitatud, see ilmub iseenesest, kui sa oled avatud ja vaba. Sinu kujutlusvõimel aitavad vabalt lennata eksperimenteerimine, uute asjade proovimine ja muretu mängulisus.

Tee midagi sellist, mis on puhas rõõm – mine kiigu, vaata mõnda komöödiat, laula karaoket või plätserda enda lõbuks värvidega. Üsna pea tunnetad, kuidas sinu sisemine laps ärkab ja märkad enda juures suuremat avatust loomingulisusele.

Luba aega endale

Kui sa oled pidevalt tegevuses, kuid kõik, mida teed, teed teistele ning unustad seejuures iseenda, siis on võimatu olla loov. Alusta sellest, et võtad iga päev kasvõi 30 minutit, mis on päris sinu aeg, kus saad olla üksi ning teed neid asju, mida sa tõeliselt naudid.

Proovi näiteks joonistada seda, mida sa oma aknast vaadates näed või loe mõnda head raamatut või lihtsalt mängi oma kassiga. See saadab sinu ajju signaali, et sa oled väärt nautima elu poolt pakutud toredaid asju, sinu enesekindlus kasvab ja see annab julgust ka avaldada oma loovust.

Aja möödudes võid proovida ka ujuda delfiinidega või suudelda kaunist tundmatut, kuid alustama peaksid võimalikult lihtsatest asjadest.

Jälgi, kuidas liigud

Kõnni mööda maja ringi selg ees, mine ujuma, külasta uut näitust ja istu oma lemmikkohvikus teisel kohal kui tavaliselt.

Uuel viisil liikumine ja väikeste muutuste tegemine oma igapäevarutiinis julgustab su aju looma uusi seoseid, paneb sind nägema asju teise nurga alt ja tundma end turvalisemalt muutuste suhtes.

Liiikudes hakkab su keha tootma endorfiine, mis teevad sind õnnelikumaks – ära tunne end kammitsetuna, lase elul endaga koos liikuda.

Liikumine toob muutusi ja muutused tähendavad, et sa oled lähenemas oma unistustele.


Suhtle inimestega

Veeda aega inimestega, kes toetavad sinu loovust. Sel ajal kui sa julgustad oma sisemist last välja tulema ja mänguline olema, vajad sa mängukaaslasi, mitte neid, kes sind tagasi hoiavad.

Veeda aega nendega, kelle seltsis sa end hästi tunned, mitte nendega, kes on kinnised ja skeptilised. Vali need, kes ütlevad: “Sa näed suurepärane välja oma laheda rõõmsavärvilise särgiga!”, mitte need, kes küsivad: “Miks sa selle veidra pluusiga käid..?”

Pole viga, kui sul esialgu toetavaid sõpru ei olegi, sest kõige olulisem on, et sa ise tead, mida sa tahad ja tunned, et oled õigel teel. Alusta üksi ja näed, et varsti kohtad samade huvidega toredaid inimesi – sarnane tõmbab sarnast!

Loovus vajab turvalist ja positiivset tunnet. See tähendab, et pead end kasvõi ise tunnustama ja kiitma, kui midagi hästi välja tuleb.

Püstita kindel siht enda jaoks

Sinu ajule meeldivad selged signaalid. Seega, mõtle enda jaoks selgeks, mis on sinu jaoks lõbus, millistes riietes näed suurepärane välja, milline oleks sinu unistuste kodu ja ideaalne töökoht. Lõika välja pilte, tee fotosid ja kirjuta juurde, mis sulle meeldib.

Tee neist piltidest enda jaoks “unistuste kollaaž” ja riputa see kuhugi, kus näed seda võimalikult tihti. Kui sa oled oma soovides kindel, siis sinu loovus leiab võimalused ja vajaliku energia, et manifesteerida need sinu ellu.

Allikas: Crystal Kershaw koolitus “Loovuse teel”

Tuuli Mäemat

Kommentaarid